Nyní, když konečně víme, jak správně číst grafy trhů, pojďme se podívat, jakým způsobem vstupovat do trhů a spekulovat tak na pokles nebo růst ceny, na kterém bychom mohli případně vydělat.

Existují pouze dva způsoby, jak vstoupit do trhu: můžete být buď "dlouzí" (long) nebo "krátcí" (short).

Jste-li "dlouzí" (long), pak komoditní kontrakt nakupujete, tudíž očekáváte vzrůst ceny daného kontraktu, neboť pokud cena poroste, vyděláváte peníze.

Jste-li "krátcí" (short) pak komoditní kontrakt prodáváte (aniž by jste ho museli vůbec vlastnit - viz. dále), tudíž očekáváte, že cena bude klesat. Pokud cena bude opravdu klesat, budete vydělávat.

V komoditním obchodování můžete tedy vydělávat peníze ať jde cena komodity nahoru nebo dolu.

Do dlouhé pozice vstupuje obchodník nákupem futures příkazem BUY, který zašle svému brokerovi (např. BUY 1 kontrakt Dec Corn = broker pro vás nakoupí 1 kontrakt prosincové kukuřice). Od okamžiku nákupu kontroluje obchodník daný kontrakt až do doby, dokud pozici neuzavře příkazem SELL – tedy prodejem futures kontraktu.

Pokud nakupujeme s cílem vydělat na růstu ceny, pak jsme tak zvaně LONG, nebo-li dlouzí. Pokud cena skutečně povyroste, pak vyděláváme peníze až do okamžiku, než kontrakt prodáme (a obchod tak zvaně uzavřeme). V momentě kdy obchod uzavřeme, již žádný futures kontrakt nevlastníme, zato však inkasujeme případný zisk (v tomto případě 1 810 USD za týden).

Zde je konkrétní ukázka klasické dlouhé pozice v Lean Hogs (vepřové boky) uskutečněná navíc na základě technické formace konkrétně popisované dále v tomto manuálu. 13.září prorazila cena vepřových boků hranici rezistance (viz dále) a my jsme nákupem (BUY) 1 kontraktu LH2004Z vstoupili do dlouhé poziceza cenu 64,50. Za týden jsme na posouvaném stop-loss (viz dále) příkazu pozici uzavřeli tím, že jsme pozici prodali (SELL) někomu jinému (zařídil za nás broker) za cenu 69,025. Koupit levně, prodat dráž – základní princip dlouhé pozice, který nám vydělal 1 810 dolarů na jednom kontraktu za týden (podle velikosti účtu a vhodného řízení rizik – viz dále – se obchoduje i několik kontraktů najednou a zisk se pak násobí počtem kontraktů).

Příklad krátké pozice (short) je pak přesně opačná analogie:

Pokud komoditní kontrakt nejprve prodáte (aniž by jste museli nějaký vlastnit), jste tak zvaně krátcí, nebo-li short. V takovém případě spekulujete na pokles ceny a dokud obchod neuzavřete zpětným nákupem kontraktu (příkaz BUY), vyděláváte s každým dalším poklesem ceny. Po uzavření obchodu pak inkasujete zisk odvozený velikostí pohybu poklesu ceny komodity od doby kdy jste futures kontrakt prodali, až do momentu, kdo stejný kontrakt nakoupíte. V tomto případě se jedná o zisk 4 437 USD.

2.června 2004 vytvořila zářiová kukuřice (C2004U) typickou formaci "double top" (kterou popisujeme dále) a my jsme na ceně 314 vstoupili prodejem (SELL) do krátké pozice. V pozici jsme byli sice přes dva měsíce, ale nakonec pozici uzavřeli zpětným nákupem (BUY) 6.srpna 2004 za cenu 225 a čtvrt centu. Při blokovaném marginu 350 USD jsme tak inkasovali zisk 4 400 dolarů – ucházející výsledek navíc násobený počtem hned několika držených kontraktů. Prodat vysoko, nakupit nízko – to je princip krátké pozice.

Nyní se jistě ptáte, jak mohu nejprve prodat něco, co nevlastním? Zkrátka a dobře, i takovouto věc komoditní obchodování umožňuje. Skutečně, můžete nejprve komoditní kontrakt prodat,aniž by jste nějaký vlastnili - avšak musíte později komoditní kontrakt stejné komodity s dodávkou ve stejném měsíci i koupit, abyste obchod uzavřeli (nebo-li uzavřeli svou pozici). Samozřejmě, prodaný komoditní kontrakt musíme zpět koupit do FND (first notice day - viz. kapitola futures kontrakty podrobněji), jinak bychom na sebe brali závazek dodat kupci, kterému jsme futures kontrakt prodali, příslušnou komoditu ve fyzické podobě. A komu by se chtělo narychlo někde shánět 50 tun pšenice.....

13.03.2012 08:57:40
ADMIN
Nejlevnější povinné ručení
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Peněžní fondy Dluhopisové fondy Smíšené fondy Akciové fondyPojištění osob Finanční poradna
Kapitálové životní pojištění Investiční životní pojištění Rizikové životní pojištění Úvěrové životní pojištění
Důchodové pojištění Úrazové pojištění Pojištění majetku Pojištění bytů a rodinných domků Pojištění chalup a chat Pojištění domácností Peníze Výpočty kalkulačky
Rust

Rust

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one