Penzijní fond? Penzijní připojištění? V této sekci bychom Vás rádi poodhalili tajemství světa penzijních fondů a principu penzijního připojištění.

Penzijní připojištění se státním příspěvkem slouží jako nástroj dlouhodobého typu spoření. Patří mezi všeobecně nejrozšířenější formu vytváření rezervy na důchodový věk, která je notně podporována státem. K peněžním prostředkům, které si spoříte do svého fondu, dostáváte po splnění zákonem stanovených podmínek příspěvek státu. Dalším důležitým faktorem je možnost příspěvků od zaměstnavatele.
A v neposlední řadě pohled daňového odpočtu.

Trocha teorie o penzijních fondech

Počátek vzniku penzijních fondů datujeme rokem 1994, kdy vstoupil v platnost zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem č. 42/1994 Sb. Poslední novelizace proběhla v roce 2005. Související legislativa: zákon č. 61/1996 Sb., zákon č. 15/1998 Sb., zákon č. 170/1999 Sb., zákon č. 353/2001 Sb., zákon č. 309/2002 Sb., zákon č. 36/2004 Sb., zákon č. 257/2004 Sb.. Vznik penzijního připojištění samotného byl odrazem nepříznivého demografického vývoje, kdy stále se zvyšující počet osob v důchodovém věku pobírajících penzi, začal ohrožovat financování důchodového rozpočtu.

Vývoj penzijních fondů u nás

Po počátečním boomu v roce 1994, kdy na území naší republiky fungovalo celkem 46 fondů, se postupem času situace ustálila a k dnešnímu datu mají klienti možnost vybrat pro své spoření 11 penzijních fondů. Některé fondy zanikly formou likvidace, jmenujme např. Bankovní PF, PF VIVA,PF Thália, jiné fondy prošly řadou sloučení, jako např. ČSOB PF Stabilita (vznikl sloučením fondů Český PF, Český PF Zdraví, Občanský PF a PF ZDRAVÍ).

Nejsilnější šestka

Největších šest penzijních fondů soustřeďuje víc než 3,5 milionů klientů a obhospodařuje víc než 143 miliardy korun, tedy více než 95 % trhu. Na hřišti soupeří o prvenství dva velikáni - PF České pojišťovny jasně vede v počtu klientů, zatímco PF AXA (zprvu CREDIT SUISSE LIFE & PENSIONS PF, poté PF Winterthur) zatím drží nejvíc majetku.

Další favorité se ve čtyřčlenném pelotonu dělí o další pěkné medaile: ČSOB Progress dosáhl neuvěřitelnou dynamiku, do PF České spořitelny klienti nejrychleji ukládají, PF Komerční banky má nejvyrovnanější příliv klientů i peněz, ING PF nejen o největší částku navýšil vlastní jmění akcionářů, ale dosáhl také více než 100% dynamiky nárůstu zisku.

Peníze uložené do penzijního fondu nespí

O tom, zda penzijní fond připíše v daném roce zhodnocení, rozhoduje především způsob, jakým se penzijnímu fondu podařilo zhodnocovat své portfolio cenných papírů. Více k problematice si můžete přečíst v textu o nespavém penzijku.

Jakým způsobem lze naspořené prostředky z penzijních fondů "vybrat"?

Existují pouze tři způsoby, jakými lze peněžní prostředky svěřené do rukou penzijního fondu vybrat.....

Minimální a maximální výše příspěvku na penzijní připojištění?

Také minimální výši úložky stanovuje zákon. Maximální hranice není stanovena, toto rozhodnutí leží na samotném účastníkovi penzijního připojištění.

Podívejme se nyní na výši příspěvku na penzijní připojištění a její vliv na státní příspěvek...

 

Jak vysoká by měl být Váš příspěvek, který si spoříte u penzijního fondu?

 

I zde nám zákon říká, jakým způsobem postupovat. Minimální částka, kterou si můžete na svůj účet u penzijního fondu spořit čítá 100 Kč. Maximální výši ponechává zákon jako rozhodnutí na klientovi samotném. Rozhodující pro výši spořené částky by mohla být hranice dotace státu formou státního příspěvku. Ten je připisován vždy zpětně za daný měsíc, z toho důvodu není možné zaslat peněžní prostředky na penzijní připojištění zpětně za minulé období.

 

 

Výše státního příspěvku

 

Výše příspěvku
účastníka v Kč

Výše státního příspěvku v Kč
100 až 199 50 + 40% z částky nad 100 Kč
200 až 299 90 + 30% z částky nad 200 Kč
300 až 399 120 + 20% z částky nad 300 Kč
400 až 499 140 + 10% z částky nad 400 Kč
500 150 Kč

 

Kdo a jakým způsobem přispívá na smlouvu o penzijním připojištění?

 

Samotný klient - účastník

- minimálně 100 Kč měsíčně
- maximální částka není stanovena
- příspěvky je možné ukládat v pravidelně (měsíčně, čtvrtletně, ročně) či si celou částku uložit jednorázově
- možnost daňového odpočtu klientovi vzniká v případě, pokud roční částka naspořených prostředků činí minimálně 6.000 Kč, maximální snížení základu daně však limituje částka 12.000 Kč.

Třetí osoba
- nejedná se o příspěvky zaměstnavatele

 

Zaměstnavatel

- na tento příspěvek se nevztahuje státní příspěvek
- příspěvky zaměstnavatele zaměstnanci se stávají do výše 3% vyměřovacího základu pro výpočet pojistného na sociálního a zdravotního pojištění daňově uznatelným nákladem.

08.02.2008 12:32:04
ADMIN
Nejlevnější povinné ručení
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Peněžní fondy Dluhopisové fondy Smíšené fondy Akciové fondyPojištění osob Finanční poradna
Kapitálové životní pojištění Investiční životní pojištění Rizikové životní pojištění Úvěrové životní pojištění
Důchodové pojištění Úrazové pojištění Pojištění majetku Pojištění bytů a rodinných domků Pojištění chalup a chat Pojištění domácností Peníze Výpočty kalkulačky
Rust

Rust

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one