Šéf E.ON (+6 %) po 4Q: Zisky z konvenčních zdrojů energie budou dále klesat, pro růst si jdeme jinam

Největší německá energetická společnost E.ON se loni poprvé v historii propadla do ztráty. Stalo se tak zejména v důsledku uzavření části jaderných elektráren v Německu a miliardových odpisů v Itálii a Španělsku. Ztráta dosáhla 2,2 miliardy eur po zisku 5,8 miliardy eur předloni. Zde ale špatné zprávy pro investory končí. O jednorázové vlivy očištěný a srovnatelný zisk dosáhl 2,5 mld. EUR a překonal odhady analytiků na 2,33 mld. EUR. V letošním roce čeká E.ON opět růst, celkově drží výhled a výplatu dividendy, byť nižší.

Do výsledku E.ON za rok 2011 dopadlo uzavření dvou jaderných elektráren a palivová daň v rozsahu 2,5 miliardy
eur. E.ON byl nucen oznámit v této souvislosti divestice v rozsahu 15 miliard eur, propouštění a expanzi na další trhy a do jiných oblastí produkce elektřiny. Divizi obnovitelných zdrojů energie, která zahrnuje výrobu energie z větru, slunce a vody, již za loňský rok stoupl zisk o 21 procent na 1,5 miliardy eur.

Zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA) z generování elektřiny za loňský rok klesl o 44 % na 2,1 mld.
EUR, u dodávek plynu o 22 %. E.ON rozhodl kvůli hospodářskému výsledku o snížení dividendy za rok 2011 na 1,0 EUR ze zamýšlených 1,5 EUR/akcie, v následujícím roce očekává 1,1 EUR/akcie.

„Podmínky pro konvenční výrobu elektřiny se zhoršily na většině evropských trhů. Růstové příležitosti nyní leží primárně jinde. Hospodářská situace dopadá na poptávku po energii a ústí v nižší marže a nižší využití kapacit u konvenční výroby elektřiny. Nižší zisky z výroby elektřiny budou provázet i rok 2012,“ uvedl šéf největší německé energetiky Johannes Teyssen.

V letošním roce tak firma očekává růst zejména díky obnovitelným zdrojům energie a expanzi v zahraničí. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) se má letos pohybovat v rozmezí od 9,6 do 10,2 miliardy
eur a očištěný čistý zisk, který je určující pro výplatu dividendy, má činit 2,3 až 2,7 miliardy eur. I proto akcie zamířily prudce nahoru.

Třídenní vývoj akcií E.ON - reakce na výsledky a výhled (EUR/akcie):
E.ON 3D

E.ON pokračuje v úsporných opatřeních, která zahrnují prodeje aktiv, propuštění až 11 tisíc lidí. Do března E.ON rozhodl o prodejích aktiv v rozsahu 9,4 mld.
EUR, například podílu v OAO Gazprom či italské distribuční soustavě. Dalším „kandidátem“ je německá rozvodná soustava plynu.

Prvním nově akvizičním regionem je Brazílie, kde E.ON koupil 10% podíl v MPX Energia brazilského miliardáře Eike Batisty. Založil také joint venture pro Brazílii a Chile. Celkově aktivity mají kapacitu generování výkonu 20 tisíc MW, obě strany drží po 50 %.

7 miliard
eur chce E.ON investovat během pěti let do čistých energií. Půjde zejména o větrné parky na severním pobřeží Německa a ve Velké Británii. Park Amrumbank osadí Siemens více než 80 dodaných turbín s investicí 1 mld. EUR. „Novou větrnou farmu budeme spouštět každých 18 měsíců,“ uvedl CEO Teyssen.

Také konkurenční RWE po výsledcích 6. března uvedla, že se snaží hledat příležitosti k dalšímu růstu a zaměřuje se i na obnovitelné zdroje energie. CEO Grossman ve zprávě investorům uvedl, že vidí růstový potenciál na trzích v Polsku a Turecku.

Autor: Redakce, Patria Online
14.03.2012 12:07:04
ADMIN
Nejlevnější povinné ručení
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Peněžní fondy Dluhopisové fondy Smíšené fondy Akciové fondyPojištění osob Finanční poradna
Kapitálové životní pojištění Investiční životní pojištění Rizikové životní pojištění Úvěrové životní pojištění
Důchodové pojištění Úrazové pojištění Pojištění majetku Pojištění bytů a rodinných domků Pojištění chalup a chat Pojištění domácností Peníze Výpočty kalkulačky
Rust

Rust

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one