FOND SHOP 11/2008 a FOND SHOP 12/2008

Tak pravil W. Sharpe

Guru investičního výzkumu, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, tvůrce nejpoužívanějšího rizikově upraveného ukazatele výkonnosti, profesor William F. Sharpe, poskytl rozhovor editorce IndexUniverse.com.

Ropa proráží nové technické úrovně

I když mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila odhad poptávky po ropě v letošním roce o jednu pětinu proti původním predikcím, cena ropy nezadržitelně zdolává nová maxima. Pokořena již byla hranice 135 dolarů za barel americké lehké ropy (WTI).

GE Money Chráněný

GE Money Bank se rozhodla vstoupit na trh podílových fondů. Od května nabízí drobným investorům svůj první fond GE Money Chráněný a spuštění dalších fondů chystá v průběhu letošního roku. GE Money Chráněný fond se snaží udržet hodnotu kurzu nad chráněnou hodnotou.

Čtyři tituly tvoří českou burzu

Česká burza ve velké míře dominuje v portfoliu domácího investora. Investiční nacionalismus je známou věcí. Navíc česká burza vzrostla za posledních pět let o více než 200 %. Mnoho investorů si ale neuvědomuje, jak málo diverzifikovaná je investice do českého trhu.

Diskont, který nechce zmizet

Kurzy akcií evropských nemovitostních firem poklesly od začátku loňského roku o desítky procent. Proč se to stalo? Jsou už na dně? Mají po takovém pádu zaděláno na rychlý růst? Přehnaný optimismus není na místě, vyjádřili se oslovení odborníci v anketě FOND SHOPu.

Malé firmy odolávají zpomalení ekonomiky

Akcie evropských společností s malou a střední kapitalizací letošní rok neodstartovaly nejlépe. V prvních týdnech se kurzy propadly o 10 % (v EUR), což byl dvojnásobek proti velkým společnostem. Teorie větší zranitelnosti menších firem v dobách zpomalování ekonomiky se ale zatím nepotvrzují.

Co čekat od strategie CPPI

Strategie CPPI se snaží udržet hodnotu portfolia nad chráněnou úrovní v době propadu trhu a přitom i maximálně participovat na vývoji v době růstu trhu. Funguje jako realokační pravidlo. Nevýhodným prostředím pro CPPI je vysoká volatilita trhů bez jasného směru.

Doživotní dávky v penzijních fondech

Výše doživotní dávky z penzijního fondu závisí na našetřené sumě, věku a pohlaví pojištěného, použitých úmrtnostních tabulkách a použité technické úrokové míře. Budoucí valorizace dávek závisí na budoucích ziscích fondu a na způsobu rozdělení budoucích zisků fondu mezi účastníky.

Raiffeisen Eurasien Aktien

Fond investuje na rozvíjejících se akciových trzích Asie a východní Evropy. Rusko, Čína, Indie a Turecko tvoří asi 90 % portfolia. Posledních šest let výkonností překonává konkurenci. Nevýhodou je nejvyšší volatilita ve skupině konkurenčních fondů.

Volksbank Český dluhopisový

Fond má teprve roční historii. Investuje do korunových dluhopisů zahraničních emitentů a státních dluhopisů ČR. Vůči konkurenci si zatím vede velmi dobře. Vedle krátké historie je nevýhodou i vyšší minimální investice 30 tis. Kč, výhodou pak nižší manažerský poplatek.

Vysoké ceny, nízké nájmy

Ceny nemovitostí v ČR šly v posledních letech nahoru, zatímco nájmy stagnovaly. Zájemcům o bydlení se nyní v mnoha oblastech nevyplatí kupovat. Finančně výhodnější je bydlení si pronajmout a vyčkávat. Ukazatel cena nemovitosti/roční nájem někde dosahuje neudržitelných hodnot kolem 30.

 

 

 

Uspěchaní Slováci

Vstup Slovenska do eurozóny v lednu 2009 je zřejmě jistý. Definitivní konec slovenské koruny musí ještě schválit hlavy členských států na summitu EU koncem června a ministři financí v červenci.

Trh práce a ropa podrazily akciím nohy

Cena americké lehké ropy dosáhla hranice 140 dolarů za barel. Akciové trhy jsou pod tlakem. Negativní sentiment podpořil i Jean-Claude Trichet z ECB, který naznačil zvýšení sazeb.

ČP Invest Komoditní zajištěný fond

Společnost ČP Invest upisuje do konce srpna Komoditní zajištěný fond s dobou trvání 6 let. Podkladovým aktivem je koš 25 akcií společností, které se orientují na produkci různých typů komodit.

Tvrdé přistání ve střední Evropě?

Velký podíl exportu a zahraničního kapitálu dělá ekonomický růst v regionu střední a východní Evropy dosti zranitelným. Riziky jsou pokračující úvěrová krize a zpomalení západní Evropy.

Reality v reálné podobě

ČS nemovitostní fond nakoupil první nemovitost v září loňského roku. Nyní je v portfoliu již šest nemovitostí z různých segmentů trhu. Rezidenčnímu sektoru se zatím portfolio manažer vyhýbá.

Telekomunikace se probudily nejvíc

Telekomunikační a technologické akcie zlepšily od roku 2006 svou výkonnost. Investování do informačních technologií znamená velkou expozici na USA, u telekomunikací má převahu Evropa.

Fondy ve znamení zvyšování poplatků

Trendem loňského roku na německém fondovém trhu byly strategie 130/30. Investorům se ale všeobecně zvýšily investiční náklady. Nejvíce poskočily vstupní poplatky.

Aviva Spořící životní plán

Podkladovými aktivy jsou otevřené podílové fondy od Credit Suisse Asset Management, Pioneer Investments a Morley Fund Management. Vybrány byly fondy dosahující nadvýkonnosti.

Pioneer Funds - Global Ecology

Investuje do akcií světových společností, které dodržují ekologická i etická pravidla. Silně převažuje Evropu proti USA. Od roku 2003 je výrazně nadvýkonný, má však i větší rizikovost.

HSBC GIF Japanese Equity

Fond japonských akcií, který investuje do velkých společností. Aktuálně preferuje cyklické akcie ze sektoru spotřebního zboží a průmyslu. Vůči konkurenci má střední poměr výkonnost/riziko.

Který fond je nejlepší? ÚPLNÉ ZNĚNÍ

Hodnotit kvalitu fondů se snaží ratingové agentury. Se srovnává-ním fondů jsou ale potíže, které nelze obejít, a výsledky jsou vždy zkreslené. Přesto mají smysl, když se správně interpretují.

 

Akcionáři vstupují na černý kontinent

Před 150 lety lákalo dobrodruhy z celé Evropy do Afriky obrovské nerostné bohatství. Dnes sem vábí privátní investory emitenti investičních certifikátů. Finanční experti rozhazují své sítě a nabízejí možnost participace na rozvoji burzy v jihoafrické metropoli Johannesburgu, ale také na o něco exotičtějších místech jako jsou Egypt, Maroko a Nigérie.

 

 

Komoditní zajištěný fond ČP INVEST s garancí 105 %

ČP INVEST investiční společnost a. s. zahajuje prodej svého Komoditního zajištěného fondu. Upisovací období fondu trvá do 31.8.2008.

 

Po jak žhavých uhlících šlapou akcionáři NWR?

Akcie NWR toho během své krátké burzovní historie stihly poměrně hodně. I když IPO přišlo začátkem května, stačily už přidat výrazných +20%. Zlepšená nálada na akciových trzích, silná rallye na komoditních titulech a v neposlední řadě IPO jakožto nová věc pro investory, jsou hlavní faktory, proč se akciím NWR prozatím tolik dařilo. Jaký vývoj však lze očekávat dále?

 

Názory profesionálů (6.)

Akcie Erste Bank jsou pro manažery fondů favoritem pražské burzy

 

 

Trhy: Blížíme se k maximům?

Poslední týdny jsou na akciových trzích o poznání radostnější ve srovnání se začátkem roku. Akciové indexy tak od lednových či březnových minim výrazně posílily. Americké trhy umazaly 10% svých ztrát, o něco lépe je na tom pražská burza, která si od prozatímního dna polepšila o něco více než +15%. Index rozvíjejících trhů, kde dominují komodity, je dokonce při letošní bilanci v plusových hodnotách.

 

Zotavování fondů pokračuje – neujel vám vlak?

Dva měsíce po sobě roste výkonnost většiny fondů, neslýchaná to věc poslední doby. Ano, i v květnu pokračoval obnovený růst akciových trhů, na kterém až na výjimky participovaly dynamicky zaměřené fondy. Kdo váhal se založením investice právě v tuto dobu, propásl zřejmě to nejzajímavější ocenění a do vlaku teď nastupuje už za jiné úrovně.

 

Drahá kukuřice dokáže uspokojit i hladové investory

Agrární suroviny: Požadovaná základní surovina pro tortilu a popcorn: poptávka po kukuřici je celosvětově vysoká.

 

WIOF Russian Opportunities Fund

Rusko je zemí nekonečných možností. Stejný příměr je možné použít i v oblasti investic. Pokud investujete do Ruska, je potenciál budoucí výkonnosti obrovský. Stejně vysoké je ovšem i podstupované riziko. V Rusku mimo „standardních“ investičních rizik ovlivňuje významně investici i riziko politické.

 

Nový komoditní fond skupiny Pioneer Investments

Komoditní podfond Pioneer Funds – Commodity Alpha rozšířil produktovou řadu lucemburské rodiny Pioneer Funds. K němu přibylo i několik dalších aktivně řízených podfondů, které vhodně doplňují stávající nabídku v rámci této rodiny. Skupina Pioneer Investments tak reaguje na poptávku svých klientů po tomto typu produktu.

 

Patří uhlí do portfolia drobného investora?

Investorský magazín v sobotu 17. května ve 13:33 na ČT24.

18.06.2008 16:17:17
ADMIN
Nejlevnější povinné ručení
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Peněžní fondy Dluhopisové fondy Smíšené fondy Akciové fondyPojištění osob Finanční poradna
Kapitálové životní pojištění Investiční životní pojištění Rizikové životní pojištění Úvěrové životní pojištění
Důchodové pojištění Úrazové pojištění Pojištění majetku Pojištění bytů a rodinných domků Pojištění chalup a chat Pojištění domácností Peníze Výpočty kalkulačky
Rust

Rust

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one