Nevím, ale přemýšlím

Chcete vědět, jak se budou kapitálové trhy vyvíjet příští rok? Není problém. Dáme investiční doporučení jako všichni ostatní. Každý má právo na názor. Předem ale říkáme, že budoucí vývoj neznáme. Většina investorů se mylně honí za investičními tipy. Pojďme se na to ale podívat jinak. Pospojujme informace, které známe a pokusme se nad nimi zamyslet.

Americký trh práce zklamal

Výnosy amerických i evropských státních dluhopisů jsou na více než padesátiletých minimech. Dluhopisy predikují ve svých cenách velmi pesimistický vývoj. V USA ubylo 533 tisíc pracovních míst. Podle pesimistického scénáře OSN by světová ekonomika mohla v příštím roce poklesnout až o 0,4 %. Hlavním důvodem je hospodářský útlum v rozvinutých zemích.

Rekordní odtoky z německých fondů

Německý fondový průmysl zaznamenal v říjnu 2008 rekordní odtoky investic. Investoři stáhli v čistém vyjádření z veřejně nabízených fondů v Německu celkem 46,3 mld. EUR. To je dosud nejvyšší měsíční hodnota. Postiženy byly zvláště fondy s daňovou optimalizací, fondy peněžního trhu a veřejně nabízené nemovitostní fondy.

Averze k riziku bude pokračovat

Pro krátké období je nejlepší volbou peněžní trh. Z rizikových aktiv se jako první vzpamatují korporátní dluhopisy. Teprve poté začnou růst ceny akcií a komodit. Nacházíme se uprostřed globální hospodářské recese, která bude pravděpodobně pokračovat nejméně do poloviny roku 2009.

Hrozba státního bankrotu ÚPLNÉ ZNĚNÍ

Státní dluhopisy rozvíjejících se trhů nabízí atraktivní výnosy do splatnosti nad úrovní 10 %. Problém je, že některé země budou mít v budoucnu velký problém, aby dostály svým závazkům. Dluhopisy vlád rozvíjejících se zemí (emerging markets) přinášely v minulém období nadstandardně vysoké zhodnocení.

Vysoké ambice nebo uspokojení z indexu

Aktivní a pasivní investoři sledují různé cíle. První usilují o nadvýkonnost, druzí se spokojí s výkonností trhu danou indexem. Oba typy investorů mohou na stejném trhu dosáhnout svého. Touha investorů dosahovat vysoké a udržitelné výkonnosti je (nejen) ve světě podílových fondů silným motivem pro hledání různých investičních strategií.

Akcie se zdají levné

Podle řady ukazatelů se akcie po podzimních pádech prodávají s atraktivní slevou. Platí to ale pouze za předpokladu, že svět neupadne do dlouhé a hluboké hospodářské krize. Není to pouze Warren Buffett, kdo si myslí, že kurzy akcií jsou po letošním vývoji směrem dolů podhodnocené.

Propady v různých podobách

Korunové fondy nemovitostních akcií utrpěly v posledním roce výrazné ztráty, jeden se přesto choval velmi defenzivně. Finanční krize vedla portfolio manažery ke změně investičních strategií. V tomto MULTIPORTRÉTu si představíme čtyři fondy s českým domicilem, jejichž předmětem zájmu jsou akcie nemovitostních společností
24.02.2009 13:41:40
ADMIN
Nejlevnější povinné ručení
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Peněžní fondy Dluhopisové fondy Smíšené fondy Akciové fondyPojištění osob Finanční poradna
Kapitálové životní pojištění Investiční životní pojištění Rizikové životní pojištění Úvěrové životní pojištění
Důchodové pojištění Úrazové pojištění Pojištění majetku Pojištění bytů a rodinných domků Pojištění chalup a chat Pojištění domácností Peníze Výpočty kalkulačky
Rust

Rust

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one