Případné zrušení státní podpory stavebního spoření by znamenalo postupnou a faktickou likvidaci stavebního spoření v České republice. ČTK to dnes sdělil v reakci na rozhovor premiéra Mirka Topolánka v Hospodářských novinách tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiří Šedivý. Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky by ovšem takový krok narovnal současný pokřivený trh v oblasti investování.

Ministr financí Miroslav Kalousek ovšem zatím uvažuje v rámci přípravy nového zákona o dani z příjmu pouze se zrušením daňových úlev ze stavebního spoření a hypoték. "Zatím jsme se nedohodli, které výjimky se omezí. Okamžité zrušení státní podpory by stavební spoření položilo. O zrušení daňových úlev na stavební spoření a hypotéky budeme diskutovat, dokážu si je představit," řekl Kalousek Hospodářským novinám.

V případě pouhého omezení podpory stavebního spoření je podle Šedivého těžké odhadnout dopady na trh. "Máme jisté zkušenosti z předchozích let, kdy kvůli změně podpory došlo k úbytku přibližně deseti procent účastníků stavebního spoření," upozornil. Před změnou zákona o stavebním spoření v roce 2003 uzavřelo stavební spoření 2,5 milionu lidí, aby mohli využívat původní podmínky státní podpory. První lidé s původními podmínkami budou ze systému stavebního spoření odcházet letos.

S názorem AČSS souhlasí i analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička, podle kterého by zrušení přímé podpory prakticky znamenalo postupný zánik stavebního spoření. "Nastal by podobný efekt jako při omezení této podpory v roce 2003. Lidé by hromadně začali uzavírat na poslední chvíli stavební spoření, aby ještě stihli využít státní podpory. Poté by však již neměli žádný důvod uzavírat nové smlouvy, jelikož by jim to nadále neposkytovalo žádnou výhodu oproti jiným alternativám uložení úspor," uvedl.

Podle Hatlapatky ovšem již dlouhodobě není žádným tajemstvím, že stavební spoření v ČEsku spíše supluje investování na finančních trzích, než aby plnilo svůj základní úkol.

"Já považuji tento případný krok (zrušení státní podpory) za prospěšný, protože určitým způsobem narovná současný pokřivený trh v ČR v oblasti investování. Pokud například hovoříme o tom, že Češi zatím stále málo investují do cenných papírů a dalších produktů finančního trhu, jedním z důvodů je právě dosavadní preferování stavebního spoření jako možnosti investovat své volné finanční prostředky," uvedl.

AČSS je i proti zrušení daňových odpočtů, protože by to zdražilo investice do bydlení. Nicméně podle vyjádření Šedivého je to pro stavební spořitelny přijatelnější, než kdyby se zrušila státní podpora. "Trh půjček stavebního spoření by zrušení daňových odpočtů neovlivnilo," uvedl Šedivý.

Prakticky to ovšem podle Lávičky bude znamenat zdražení úvěrů na bydlení, což by mohlo zpomalit růst poptávky po těchto úvěrech. "Tento efekt by však v konečném důsledku nebyl nikterak výrazný. Lidé, kteří potřebují vyřešit své problémy s bydlením, by si hypotéku ve většině případů stejně pořídili a spíše by omezili svou spotřebu. Výraznější dopad by mohl být u skupiny klientů, kteří kupují, pomocí hypotéky, nemovitost za účelem investice," doplnil.

Loni byl zájem o půjčky na bydlení rekordní. Podle odhadů bank si letos lidé přes hypotéky půjčili kolem 150 miliard korun, tedy o polovinu více než předloni. Stavební spořitelny půjčily za 11 měsíců loňského roku téměř 67 miliard korun. Za celý rok 2006 poskytly úvěry za téměř 53 miliard korun.

Případné změny by pro stavební spořitelny byly podle Hatlapatky velmi významné. "I bez těchto opatření předpokládám, že letošní rok nebude pro banky a stavební spořitelny tak úspěšný v oblasti zájmu o úvěry na bydlení jako byl ten loňský. Přijetí těchto změn by se mohlo dotknout zájmu o stavební spoření velmi významně," odhadl.

Podle informací z tisku by v případě zrušení daňových odpočtů klient u běžné půjčky ze stavebního spoření ve výši 350.000 korun tratil měsíčně kolem 250 korun. V případě hypotéky na 1,7 milionu korun na 25 let jde o přibližně 13.000 ročně v prvních letech splácení.

21.02.2008 13:14:55
ADMIN
Nejlevnější povinné ručení
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Peněžní fondy Dluhopisové fondy Smíšené fondy Akciové fondyPojištění osob Finanční poradna
Kapitálové životní pojištění Investiční životní pojištění Rizikové životní pojištění Úvěrové životní pojištění
Důchodové pojištění Úrazové pojištění Pojištění majetku Pojištění bytů a rodinných domků Pojištění chalup a chat Pojištění domácností Peníze Výpočty kalkulačky
Rust

Rust

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one