Na stránkách iDNES.cz se objevil zajímavý článek týkající se Investice do zlata a stříbra.
Posledních několik měsíců se drahé kovy nacházejí ve fázi hledání nejnižší ceny této fáze, od které se podle mnoha indikací ceny odrazí k výrazně vyšším hodnotám.
Investice do zlata a stříbra. Konec korekce cen drahých kovů?
Investice do zlata a stříbra. Konec korekce cen drahých kovů? | foto: BESSERGOLD GmbH

Využijte momentální korekce cen a investujte s námi do jediné historií prověřené "měny". Bessergold.cz je pobočka německé společnosti, která nabízí velký sortiment zlatých slitků i zlatých mincí a nabízíme mimořádnou příležitost koupit široký sortiment stříbrných mincí v Německu, s DPH 7 %, narozdíl od 20 %, které zaplatíte při koupi v ČR.

Zdroj a celý článek na:

http://sdeleni.idnes.cz/investice-do-zlata-a-stribra-konec-korekce-cen-drahych-kovu-po0-/eko-sdeleni.aspx?c=A120523_112207_eko-sdeleni_ahr

Největší německá energetická společnost E.ON se loni poprvé v historii propadla do ztráty. Stalo se tak zejména v důsledku uzavření části jaderných elektráren v Německu a miliardových odpisů v Itálii a Španělsku. Ztráta dosáhla 2,2 miliardy eur po zisku 5,8 miliardy eur předloni. Zde ale špatné zprávy pro investory končí. O jednorázové vlivy očištěný a srovnatelný zisk dosáhl 2,5 mld. EUR a překonal odhady analytiků na 2,33 mld. EUR. V letošním roce čeká E.ON opět růst, celkově drží výhled a výplatu dividendy, byť nižší.

Do výsledku E.ON za rok 2011 dopadlo uzavření dvou jaderných elektráren a palivová daň v rozsahu 2,5 miliardy
eur. E.ON byl nucen oznámit v této souvislosti divestice v rozsahu 15 miliard eur, propouštění a expanzi na další trhy a do jiných oblastí produkce elektřiny. Divizi obnovitelných zdrojů energie, která zahrnuje výrobu energie z větru, slunce a vody, již za loňský rok stoupl zisk o 21 procent na 1,5 miliardy eur.

Zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA) z generování elektřiny za loňský rok klesl o 44 % na 2,1 mld.
EUR, u dodávek plynu o 22 %. E.ON rozhodl kvůli hospodářskému výsledku o snížení dividendy za rok 2011 na 1,0 EUR ze zamýšlených 1,5 EUR/akcie, v následujícím roce očekává 1,1 EUR/akcie.

„Podmínky pro konvenční výrobu elektřiny se zhoršily na většině evropských trhů. Růstové příležitosti nyní leží primárně jinde. Hospodářská situace dopadá na poptávku po energii a ústí v nižší marže a nižší využití kapacit u konvenční výroby elektřiny. Nižší zisky z výroby elektřiny budou provázet i rok 2012,“ uvedl šéf největší německé energetiky Johannes Teyssen.

V letošním roce tak firma očekává růst zejména díky obnovitelným zdrojům energie a expanzi v zahraničí. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) se má letos pohybovat v rozmezí od 9,6 do 10,2 miliardy
eur a očištěný čistý zisk, který je určující pro výplatu dividendy, má činit 2,3 až 2,7 miliardy eur. I proto akcie zamířily prudce nahoru.

Třídenní vývoj akcií E.ON - reakce na výsledky a výhled (EUR/akcie):
E.ON 3D

E.ON pokračuje v úsporných opatřeních, která zahrnují prodeje aktiv, propuštění až 11 tisíc lidí. Do března E.ON rozhodl o prodejích aktiv v rozsahu 9,4 mld.
EUR, například podílu v OAO Gazprom či italské distribuční soustavě. Dalším „kandidátem“ je německá rozvodná soustava plynu.

Prvním nově akvizičním regionem je Brazílie, kde E.ON koupil 10% podíl v MPX Energia brazilského miliardáře Eike Batisty. Založil také joint venture pro Brazílii a Chile. Celkově aktivity mají kapacitu generování výkonu 20 tisíc MW, obě strany drží po 50 %.

7 miliard
eur chce E.ON investovat během pěti let do čistých energií. Půjde zejména o větrné parky na severním pobřeží Německa a ve Velké Británii. Park Amrumbank osadí Siemens více než 80 dodaných turbín s investicí 1 mld. EUR. „Novou větrnou farmu budeme spouštět každých 18 měsíců,“ uvedl CEO Teyssen.

Také konkurenční RWE po výsledcích 6. března uvedla, že se snaží hledat příležitosti k dalšímu růstu a zaměřuje se i na obnovitelné zdroje energie. CEO Grossman ve zprávě investorům uvedl, že vidí růstový potenciál na trzích v Polsku a Turecku.

Autor: Redakce, Patria Online
 

Obsah

Po dlouhá tisíciletí je zlato nejen u obchodníků, ale i u nejširší veřejnosti považováno za jistý prostředek k uchování hodnoty případně její zvýšení. K ukládání hodnoty do drahých kovů je běžný postup nejen ve "špatných" dobách, ale i v dobách "klidných".

V době zhruba před deseti lety v bankovním sektoru převládal názor, že drahé kovy, jako prostředek uchování hodnoty je přežitý a nemoderní a že na trhu je dostatek zajišťovacích instrumentů. Následkem tohoto názoru došlo ke snižování zlatých zásob bankovních domů, obchodníků i koncových majitelů. Tento krok se však ukázal jako neopodstatněný a po uplynutí pár let došlo k návratu a k znovu objevení výhod a spolehlivosti tohoto zajišťovacího instrumentu.

Chceme-li ještě znásobit udržení hodnoty našich prostředků pak vidím jako ideální volbu zvolit drahý kov, který se bude pojit ještě s další cenotvornou složkou, jako je například numismatická hodnota. Z moderních/nových ražeb to pak budou převážně pamětní mince.

V takovéto kombinaci
drahý kov (udržení hodnoty vložených prostředků) a
numismatická hodnota (jedinečné a neopakující se ražby)
mohou uchovat kapitál ve stejné výši či ho ještě výrazně zvýšit, i když se trhy budou otřásat pod špatnými zprávami, inflace se neovladatelně roztočí a zahoří válečné konflikty... Naopak ve "špatných" dobách všichni utíkají ke zlatu a jeho cena se tak stává ještě atraktivnější.

To že je zlato uznáváno a směnitelné všude na světě, je obchodováno 24 hodin denně podporuje volbu vydat se právě po této cestě, jak pojistit hodnotu svých prostředků.

Jak správně investovat do zlata

V této sekci jsme se pokusili uvést stručný návod, jak postupova při ukládání získaných hodnot do investičního zlata, které svým charakterem vykazuje odlišnosti od jiných investičních instrumentů.

1. Rozmyslete si, proč chcete investovat do zlata

Zlato je považováno za konzervativní investici, které by nemělo být kupováno pro krátkodobý finanční horizont za účelem rychlého zbohatnutí. Do zlaté investice vstupujte s vědomím ochrany svých vytvořených hodnot před jejich znehodnocením. Pro spekulace je k dispozici celá řada investičních instrumentů s možností vyšších zisků, ale také větších ztrát.

2. Přidělte zlatu část svého portfolia

Finanční experti doporučují diverzifikovat do zlata 5 až 10 % investičního majetku v závislosti na tom, do jaké míry jste konzervativní investor. Toto rozdělení přispívá k vyváženosti portfolia, přináší pojistku pro špatné časy a nabízí vynikající příležitost k dlouhodobému zhodnocení.

3. Nakupujte zlato pravidelně

Pravidelný nákup zlata chrání drobné investory před jeho cenovými pohyby. Ideálním prostředkem k pravidelným nákupům jsou právě zlaté mince, neboť můžete snadno regulovat nakupované množství aniž byste platili vysoké marže obchodníkům.

4. Nakupujte zlato levně

Nakupujete-li investiční zlato, soustřeďte se na jeho cenu, nikoli na vzhled a provedení mince či slitku. Nakupujte proto vždy s nejnižší přirážkou vůči aktuální světové ceně.

5. Nakupujte skutečné fyzické zlato

Zlaté mince nebo cihly jsou konzervativnějším způsobem investice do zlata než nákup "zlatých fondů" (gold stocks). Fyzické zlato je navíc mnohem likvidnější - můžete ho prodat skutečně kdekoli a kdykoli. Nekupujte proto různé "zlaté certifikáty" či "zlaté fondy", nenechávejte nikoho, aby Vaším jménem zlato držel. Trvejte na tom, že zlato chcete vlastnit i fyzicky, že Vám musí být přímo doručeno. Jedině u zlata, které držíte ve svých rukách, máte jistotu, že ho skutečně vlastníte.

6. Nakupujte skutečné investiční zlato

Zlaté šperky, pamětní medaile, v přírodě nalezené nugety atd. nejsou investičním zlatem, a jsou proto zatíženy daní z přidané hodnoty (dnes v ČR 19 %). Investiční zlato (mince a slitky) je však od DPH osvobozeno v celé Evropské unii.

7. Buďte informovaní

Při investici do zlata platí totéž, co pro jakoukoli jinou investici - zajistěte si dostatek informací předem. Problémem v tomto případě je, že tradiční finanční média se věnují mnohem více akciovým trhům (s cílem získat investory pro akcie či fondy), a tak jsou na poli zlata finanční analytici dokonce ještě mnohem méně informovaní a mnohem více zavádějící než obvykle. Řadu informací a odkazů najdete i na tomto webu.

8. Neprodávejte levně

Na rozdíl od jiných komodit, může poptávka po zlatě dramaticky růst s růstem ceny. Nastane-li neočekávaná událost, kterou si třeba dnes ani nedovedeme představit, může cena zlata dočasně vyskočit i na několikanásobek současné ceny. A příklady z historie ukazují, že čím rychleji a výše cena zlata roste, tím více investoři zlato chtějí. Nakupujte tedy zlato dnes, kdy je jeho cena relativně stabilní a stále zhruba na polovině nejvyšší historické ceny.

9. Dejte si pozor, od koho zlato nakupujete

Zlato je samo o sobě velmi konzervativní investice, to ovšem neznamená, že by jeho investiční svět byl prost nešvarů a nepoctivostí. Prověřte si dobře obchodníky, kteří Vám nabízejí obchod. Nakupujte u zavedených firem, vyhněte se příležitostným nákupům přes zprostředkovatele. Podívejte se, zda obchodníci o sobě zveřejňují pravdivé a ověřitelné informace. Jsou jejich obchodní podmínky a smlouvy, které Vám předkládají, dostatečně srozumitelné? Nejsou důležitá ustanovení pod čarou nebo takřka nečitelným písmem?

Zlato nebo stribro?

 • kvalita a zachovalost dané mince,
 • výše dané emise ražené mince,
 • tématický námět zobrazený na minci,
 • autor zpracující námět zobrazený na minci,
 • zjískaná ocenění na výstavách a soutěžích,
 • a v neposlední řadě "módnost" dané emise, apod...

 

Nemalou měrou se na rozhodnutí pro volbu kovu, z kterého je mince ražena bude podílet patrně také finanční síla kupujícího.

Česká národní banka má tradičně ve svém emisním plánu velké množství kvalitních připravovaných titulů(mincí), které stojí za pozornost, a to jak ve zlatě, tak i ve stříbře.

Jak tedy postupovat přivolbě drahého kovu mince? Obecně lze investorům doporučit, aby silný investor šel cestou, kdy vloží větší finanční obnos do menšího množství mincí, tedy volbou zlatých případně platinových mincí... (Snižuje se tak náročnost na skladování a přepravu pořízených mincí) Pro méně zdatného investora bude zase schůdnější cesta méně finančně náročného kovu, kterým je stříbro.

Rozlišení mincí

Pro správné pochopení a základní orientaci v mincích je nutné rozišovat a dobře chápat některé výrazy. Z těch nejzákladnějších to jsou např.: pamětní mince, investiční mince, oběžná mince...

Pamětní mince je z hlediska numismatické hodnoty patrně nejzajímavější, i když právě pamětním mincím v některých případech mohou, co do numismatického zhodnocení konkurovat oběžné mince. Tyto případy nejsou ovšem v přavaze a v pojetí nových ražeb je toto spíše výjimečné.

Investiční mince v sobě odráží téměř výhradně ve smyslu zhodnocení/ztráty cenu drahého kovu, ze kterého jsou raženy, a která koresponduje s cenou drahých kovů na světvých trzích. Zcela vyjímečně se může stát, že se v investičních mincích odráží numismatická hodnota v takovém měřítku, jako tomu je u pamětních mincí či mincí oběžných.

Oběžné mince jak sám název už napovídá jsou mince používané v pěžném platebním styku. Národní banky pro numismatickou veřejnost nechávají dělat ražby ročníkových oběžných mincí v kvalite proof, které jsou zběrateli vyhledávány a dokáží celkem slušně v sobě odrážet svoji numismatickou hodnotu.

Mluvíme-li o mincích je u nich dále nutné rozlišit jejich ražební provedení.

Provedení PROOF (p.p.) Toto provedení garantuje vysoce kvalitní provedení a povrch mince. Vybrané plochy mají zrcadlový lesk, který je velice citlivý na jakékoli neprofesionální zacházení. Dotykem tyto leštěné plochy nenávratně poznačíme a zničíme. Poškození těchto lesklých ploch může způsobit i náš dech. Proto jsou mince v tomto provedení distribuovány v průhledných plastových kapsích, které v některých případech bývají dokonce zapečtěné, aby zde byla 100% záruka, že nedošlo k jejímu otevření. Klasifikace proof je natolik striktní, že i po pouhém otevření pastové kapsle by už tato mince neměla být nikdy označována za minci v kvalitě proof, a to i přes to, že bez výhrady dodržíme všechny zásady bezpečné manipulace!

Co se týče hodnoty a zhodnocování mincí hraje zde velkou roli široká škála faktorů, které jsou částečně popsány v sekci Zlato nebo stříbro?. V případě, že se budete orientovat na numismatiku nejen jako sběratel prahnoucí po vlastnictví krásných kousků, ale i se záměrem uložení Vašeho kapitálu a jeho zúročení určitě si toto malé info přečtěte.

Pro co se tedy rozhodnout? Odpovězte si, co čekáte od pořízení mince a podle toho proveďte příslušný nákup. Doporučení, které mohu dát, je takové, aby se v pořízené minci odrážela, jak její schopnost zhodnocovat se, tak i její krása a přitažlivost pro majitele.

Proof nebo Běžnou kvalitu?

(Pro jakou kvalitu mince se rozhodnout?)

PROOF (p.p.)

Nově ražené mince jsou k dostání v běžné kvalitě a ve špičkové kvalitě (též označovaná jako kvalita "proof"). Jejich rozdíl v ceně je již jiný při prvním uvedení na trh, kdy špičková/proof kvalita je výrazně vyšší. To je dáno náklady na jednotlivé druhy ražby a jejich konečným vzhledem. Mezi numicmatiky jsou do sbírek žádanější právě mince ražené v kvalitě proof. Tento zájem se pak i odráží v ceně, která se od běžné kvality s postupujícím časem stále více liší a narůstá. Proto lze téměř jednoznačně doporučit k nákupu mince v kvalitě proof, a to jak pro jejich hezčí vzhled a jejich leší zhodnocení.

Kvalitou PROOF nebo-li špičkovou se rozumí ražba na vysoce leštěné střížky z razidel, jejichž pole je vysoce leštěno a reliéf matován. Mincím a medailím raženým tímto způsobem se v samotné ražbě, ale i v přípravných a závěrečných etapách, věnuje největší pozornost. Hotové proofové mince a medaile jsou od razidla odebírány ručně a způsobem zamezujícím poškození. proof

BĚŽNÁ (Standart) KVALITA (b.k.)

beyna kvalita Běžná (standartní) kvalita mincí (b.k.) není pro investory zajímavá. Nicméně mince ražené pouze v b.k. bez souběžné ražby v proofové kvalitě stojí za zvážení, a to pro svoji jedinečnost. Běžnou kvalitou nebo-li standart se rozumí ražba ze standardních razidel na standardní střížky. U mincí oběžných je výroba a manipulace se střížky bez zvláštní péče. Ražba probíhá automaticky vysokou rychlostí a jedním zdvihem. Podávání střížků do stroje a vyhazování hotových mincí ze stroje je plně automatické.

Z přiložených obrázků je na první pohled patrná kvalita provedené ražby.

Pro investora je jasné doporučení nákup mincí v kvalitě PROOF.
 
Hedge fondy - pouze pro zkušené

Hedge fondy - pouze pro zkušené

Hedge fondy umí efektivně zvládat medvědí trhy, na býčím trhu však bývají podvýkonné. Pro konzervativní investory však nejsou.


dnes | Aleš Vocílka
Co je a co není investiční nástroj

Co je a co není investiční nástroj

Investiční životní pojištění, stejně jako úvěrová smlouva či některé druhy cenných papírů nejsou investičními nástroji.


2. 9. 2008 | Roman Ptáček
Studium jazyků v zahraničí

Studium jazyků v zahraničí

Studium v zahraničí je sice časově i finančně náročnější než návštěva večerního kurzu v ČR, ale zase se za měsíc můžete naučit tolik, co doma za celý rok.


29. 8. 2008 | Roman Müller
Největší krize na světových burzách

Největší krize na světových burzách

Z průběhu největších burzovních krachů se lze poučit do budoucnosti. Zabránit dalším krizím však možné není.


27. 8. 2008 | David Urbánek
Naučte své děti hospodařit

Naučte své děti hospodařit

Pokračování článku o financích spojených s dětmi a další finanční produkty pro děti. kdy začít děti seznamovat s bankovními produkty?


23. 8. 2008 | Martina Pazderová
Děti a finance

Děti a finance

I finance spojené s dětmi by měly být součástí finančního plánu. Děti jsou totiž významnou finanční zátěží, která se zvyšuje úměrně s jejich věkem.


22. 8. 2008 | Martina Pazderová
Studenti mají dostávat peníze přímo na ruku

Studenti mají dostávat peníze přímo na ruku

MŠMT přišlo nedávno s návrhem na reformu vysokého školství. Peníze jsou zde – jak jinak – hlavním tématem.


20. 8. 2008 | Jiří Zatloukal
Vsadil bych na soft komodity

Vsadil bych na soft komodity

Za propadem ceny ropy nestojí spekulanti. Sentiment ovlivňuje Asie, dolar a akciový trh. Dlohodobý trend je stále stoupající, a pokles je nákupní příležitostí.


15. 8. 2008 | David Urbánek
Stavebko – sázka na jistotu

Stavebko – sázka na jistotu

Stavební spoření má uzavřeno někdo téměř v každé rodině. Je výhodné ho využít pouze ke spoření nebo pomocí něho také financovat bydlení?


5. 8. 2008 | Jiří Zatloukal
Rozhovor s Jiřím Vodičkou: Fio má dobře našlápnuto k dalšímu rozvoji

Rozhovor s Jiřím Vodičkou: Fio má dobře našlápnuto k dalšímu rozvoji

Dokáže RM-Systém jít vstříc investorovi a prokáže svou životaschopnost?


11. 8. 2008 | FinExpert.cz
Srovnání poplatků u online brokerů

Srovnání poplatků u online brokerů

Zdá se Vám, že platíte příliš vysoké poplatky za nákup akcií u svého brokera, srovnejte se s konkurencí, možná budete překvapeni.


4. 8. 2008 | Michal Zháněl
Podnikání v inkubátoru

Podnikání v inkubátoru

Začínající podnikatelé mohou využít podnikatelské inkubátory. V případě schválení záměru získají výhodné nájemné, balík poradenských služeb a další výhody.


31. 7. 2008 | Roman Müller
Dluhopisy do portfolia každého většího investora

Dluhopisy do portfolia každého většího investora

Říká v rozhovoru Petr Kolbušovský, portfolio manager Raiffeisen Bank. Co dále soudí o dluhopisech?


30. 7. 2008 | Oldřich Šoba
Srovnání nabídky on-line brokerů

Srovnání nabídky on-line brokerů

Online brokeři nabízejí pohodlné investování z domova. Které společnosti patří mezi největší hráče na trhu?


28. 7. 2008 | Michal Zháněl
Půjčíme vám na všechno - americká hypotéka

Půjčíme vám na všechno - americká hypotéka

AH už se na českém trhu zabydlela. Je to výhodný způsob půjčky nebo vám spíš zkomplikuje život?


22. 7. 2008 | Jiří Zatloukal
Nekalé praktiky obchodníků s cennými papíry

Nekalé praktiky obchodníků s cennými papíry

Další ochutnávka z Osobních financí upozorňuje na ožehavý problém solventnosti obchodníků s cennými papíry.


19. 7. 2008 | Roman Ptáček

Evropské akcie: Zatmění v prvním pololetí

Výběr produktů na evropské akcie je dostatečný, je ale třeba zvážit rizika. Akcie totiž od začátku roku klesly o 27 %.


11. 7. 2008 | David Urbánek
Hypotéky budoucnosti

Hypotéky budoucnosti

Hypoteční trh je v Česku již velmi rozvinutý. Přesto na něm určité typy hypoték, které známe z vyspělejších zemí, dosud nenajdeme.


1. 7. 2008 | Jiří Zatloukal
Akcie na rozvinutých trzích jsou levné

Akcie na rozvinutých trzích jsou levné

Akcie rozvíjejících se trhů byly jednou z nejlevnějších tříd aktiv v roce 2005. Dnes je tomu naopak, říká Philipp Vorndran.


30. 6. 2008 | Roman Stuchlík
Kupte si nové Osobní finance

Kupte si nové Osobní finance

Jediná dovolená úplně bez starostí je ta, na kterou jste dobře připraveni. Dalším lákadlem čísla je také článek o penězích a sexu.


24. 6. 2008 | FinExpert.cz
Který fond byl a který bude nejlepší?

Který fond byl a který bude nejlepší?

Se srovnáváním fondů jsou vždy potíže, které nelze obejít. Přesto mají smysl, když se správně interpretují.


23. 6. 2008 | Roman Stuchlík
Auto na leasing, nebo úvěr?

Auto na leasing, nebo úvěr?

Úvěr a leasing patří k nejčastějším způsobům financování osobních automobilů i pro běžné občany. Rozhodněte se pro výhodnější variantu.


17. 6. 2008 | Pavel Holík
Zlatá koruna míří do svého finále

Zlatá koruna míří do svého finále

Soutěž oceňuje nejlepší finanční produkty na českém trhu. Letošní roční již zná vítěze Ceny veřejnosti a Ceny podnikatelů.


3. 6. 2008 | Jaroslav Bartoš
Exkluzivní seminář! Světová elita opčního tradingu přijíždí do Prahy

Exkluzivní seminář! Světová elita opčního tradingu přijíždí do Prahy

Dva respektovaní opční obchodníci Steve Lentz a Frank Fahey přijali pozvání Ludvíka Turka M.A.A. a přijíždějí do ČR.


3. 6. 2008 | Placená inzerce
Představení fondu ABN AMRO Target Click Fund

Představení fondu ABN AMRO Target Click Fund

ABN AMRO přináší investorům produkt, který se snaží o dosáhnutí zajímavých výnosů při soušasném zajištění hodnoty investice.


2. 6. 2008 | Michal Zháněl
Kupte si nové Osobní finance

Kupte si nové Osobní finance

K rozjezdu vlastního podnikání stačí často velmi málo - přijít s dobrým nápadem, orientovat se v legislativě a vědět, kam sáhnout pro finance.


27. 5. 2008 | FinExpert.cz
Co nabízí kombinovaná hypotéka s IŽP?

Co nabízí kombinovaná hypotéka s IŽP?

Kombinace hypotéky a investičního životního pojištění je jednou z mnoha variant, jak lze řešit zajištění vlastního bydlení.


27. 5. 2008 | FinExpert.cz
Horký vývoj na komoditních trzích

Horký vývoj na komoditních trzích

Komodity mohou výrazně vylepšit výkonnost spravovaného portfolia. Jak se v posledních týdnech vyvíjely ceny vybraných komodit?


22. 5. 2008 | FinExpert.cz
ETF kradou fondům klienty stále víc

ETF kradou fondům klienty stále víc

Evropa v nabídce ETF v minulosti za USA zaostávala. Nyní zpoždění dohání. Počet ETF i přítoky rychle rostou.


19. 5. 2008 | Roman Stuchlík
Nový investiční produkt Pioneer Multibrand

Nový investiční produkt Pioneer Multibrand

Unikátní produkt byl vyvinut společností Pioneer Funds a má ambici se zařadit mezi nejkvalitnější české investiční produkty.


16. 5. 2008 | Michal Zháněl
Nečekané dědictví přidělalo Hilarovým starosti

Nečekané dědictví přidělalo Hilarovým starosti

V minulých dílech Pěti statečných jsme se seznámili s Petrem Hilarem, mladým mužem, kterého provedeme jeho životem.


15. 5. 2008 | FinExpert.cz
Ropa za 200 dolarů?

Ropa za 200 dolarů?

Kolik zaplatíme v následujících letech za benzín, ukáže další vývoj ceny ropy. Podle oslovených analytiků můžeme zanedlouho platit až 40 Kč za litr benzínu.


15. 5. 2008 | Roman Müller
Finanční fórum Zlaté koruny o hypoteční krizi

Finanční fórum Zlaté koruny o hypoteční krizi

Finanční fórum Zlaté koruny se věnovalo dopadům hypoteční krize na světovou i českou ekonomiku.

Kdo může být obchodníkem s cennými papíry

Působit jako obchodník s cennými papíry lze až po splnění přísných podmínek. Lze říci: poučení z minulosti.


7. 5. 2008 | Roman Ptáček
Kupte si nové Osobní finance

Kupte si nové Osobní finance

Používáte kartu pouze k placení u obchodníků a výběru v bankomatu? Možnosti, jak malý plastik využít, jsou mnohem větší.


28. 4. 2008 | FinExpert.cz
Fondy na akcie východní Evropy

Fondy na akcie východní Evropy

Východoevropským akciím bude i nadále pomáhat konvergenční proces, ne však tolik jako dříve.


2. 5. 2008 | Aleš Vocílka
Úspory na účtu jsou pořád „in“

Úspory na účtu jsou pořád „in“

Počet Evropanů mající své úspory na bankovním účtu klesá velmi pozvolna, přitom úročení je zde poměrně nízké ve všech zemích.


28. 4. 2008 | Petr Gola
Jistota a disponibilita - spořicí účty

Jistota a disponibilita - spořicí účty

Spořicích účtů existuje v nabídce českých bank pěkná řádka. Provedli jsme srovnání těch nejvýhodnějších.


22. 4. 2008 | Jiří Zatloukal
Fondy na akcie střední Evropy

Fondy na akcie střední Evropy

Akciové fondy, které investují ve střední Evropě, mají různý regionální záběr. Sektorově se nejvíce profilují ve finančnictví a energetice.


21. 4. 2008 | Aleš Vocílka
Jak investovat a vydělat

Jak investovat a vydělat

Milujeme výprodeje a je psychicky náročné začít investovat, když před několika dny byla cena nižší.


20. 4. 2008 | Jiří Zatloukal
Hilarovi myslí na budoucnost svých dětí dětí

Hilarovi myslí na budoucnost svých dětí dětí

Investiční soutěž vás provede životem Petra Hilara, který na základě svých životních cílů vybírá konkrétní finanční produkty.


18. 4. 2008 | Jaroslav Bartoš
Co je finanční úspěch?

Co je finanční úspěch?

Každý z nás má asi jinou představu o finančním úspěchu. Pro někoho to je šest nul na účtě, pro jiného bezproblémové placení inkasa. A co pro vás?


18. 4. 2008 | Jaroslav Bartoš
Rizika fondů peněžního trhu

Rizika fondů peněžního trhu

Fondy peněžního trhu by standardně neměly zažít zvýšenou volatilitu ani větší pády. Po hypoteční krizi se však investoři o poklesu přesvědčili.


11. 4. 2008 | Aleš Vocílka
Nenechte se strhnout davem, jděte vlastní cestou

Nenechte se strhnout davem, jděte vlastní cestou

Je všeobecně známo, že emoce stojí za většinou špatných rozhodnutí.V investování tento jev platí dvojnásob.


7. 4. 2008 | Viktor Hostinský
Založit novou společnost v Evropě je snazší

Založit novou společnost v Evropě je snazší

Administrativní náročnost je v Evropě oproti ostatním vyspělým zemím světa vyšší. EU však usiluje o její zjednodušení.


4. 4. 2008 | Petr Gola
O investicích do zajištěných fondů s Petrem Zajícem

O investicích do zajištěných fondů s Petrem Zajícem

Obliba zajištěných fondů roste. O jejich výhodách jsme hovořili s portfoliomanažerem společnosti Pioneer Investment.


1. 4. 2008 | Jaroslav Bartoš
Cena práce v Evropě je vysoká

Cena práce v Evropě je vysoká

Mzdové náklady jsou v mnoha evropských firmách nejvyšší nákladovou položkou. Proto své investice směřují více do Východní Evropy.


26. 3. 2008 | Petr Gola
Aktuální trendy investic: Komodity a rozvíjející se trhy

Aktuální trendy investic: Komodity a rozvíjející se trhy

Přinášíme nejzajímavější nabídky z vídeňského „veletrhu“ fondů. Jak investovat např. do Olympiády v Číně?


26. 3. 2008 | Aleš Vocílka
Vydělat na krizi? Progresivní investice do obilí

Vydělat na krizi? Progresivní investice do obilí

Investování do zemědělských plodin nepatřilo dosud mezi nejoblíbenější. Vývoj však ukazuje potenciál této oblasti.


25. 3. 2008 | Jiří Zatloukal
Rozhovor s Jiřím Opletalem, zástupcem generálního ředitele pražské burzy

Rozhovor s Jiřím Opletalem, zástupcem generálního ředitele pražské burzy

Je pražská burza schopna přizpůsobit svou nabídku vrtošivému českému investorovi?


21. 3. 2008 | FinExpert.cz
Manželé Hilarovi řeší problém: Kam se stavebkem?

Manželé Hilarovi řeší problém: Kam se stavebkem?

V minulých soutěže Pět statečných jsme se seznámili s Petrem Hilarem, mladým mužem, kterého provedeme jeho životem.


18. 3. 2008 | Jaroslav Bartoš
Petr už nebojuje proti finančním žralokům sám

Petr už nebojuje proti finančním žralokům sám

V minulém díle investiční soutěže jsme se seznámili s Petrem Hilarem, mladým mužem, kterého provedeme jeho životem.


18. 2. 2008 | Jaroslav Bartoš
Petr Hilar a pět statečných vstoupili do prvního kola

Petr Hilar a pět statečných vstoupili do prvního kola

Zloduch Calvera opět na scéně aneb Pět statečných po boku Petra Hilara v boji proti finančním žralokům.


15. 1. 2008 | Jaroslav Bartoš
Představujeme pět statečných

Představujeme pět statečných

Na rok 2008 připravila redakce spolu se společností KZ Finance investiční hru, které se mohou účastnit i laikové.


15. 1. 2008 | Jaroslav Bartoš
ZFP Akademie - parodie na finanční poradenství

ZFP Akademie - parodie na finanční poradenství

Mate finančního poradce? Přemýšlíte o něm? Spolupráce s ním je jistě krok správným směrem, ale …


12. 3. 2008 | Jaroslav Bartoš
Akcie jsou levné, je čas nakupovat

Akcie jsou levné, je čas nakupovat

Nedojde-li k naplnění pesimistického scénáře, který je v cenách akcií zabudován, mohou brzy posílit třeba o 25 %, říká Ján Hájek.


10. 3. 2008 | Roman Stuchlík
mBank – bilance po 100 dnech

mBank – bilance po 100 dnech

První účet otevřela mBank 26. listopadu loňského roku. Od té doby uplynulo sto dnů. Jakou pozici si nový ústav za tuto dobu vytvořil?


5. 3. 2008 | Jiří Zatloukal
Zdanění výnosů z hypotečních zástavních listů a ostatních dluhopisů

Zdanění výnosů z hypotečních zástavních listů a ostatních dluhopisů

Jakým způsobem se reforma veřejných financí projevila v této oblasti?


27. 2. 2008 | Oldřich Šoba
Měnové riziko v podání finančního úřadu

Měnové riziko v podání finančního úřadu

Při obchodování s cennými papíry nemusí být zisk vždy nutně ziskem a ztráta nemusí být vždy nutně ztrátou…


20. 2. 2008 | Oldřich Šoba
Nízké P/E neřekne vše

Nízké P/E neřekne vše

Svět zasáhla hypoteční krize. Dlouhodobě si ale akcie nevedou zle. Nízký valuační poměr P/E však u nich nelze automaticky považovat za investiční příležitost.


11. 2. 2008 | Aleš Vocílka
Úrokové sazby půjdou letos v ČR nahoru

Úrokové sazby půjdou letos v ČR nahoru

Oslovení odborníci očekávají, že ČNB během letošního roku zvedne sazby ze současných 3,50 % minimálně na 3,75 %.


1. 2. 2008 | Roman Stuchlík
Jste dokonale racionální investor?

Jste dokonale racionální investor?

Investor by měl znát svůj osobnostní profil, aby pochopil, v čem jsou jeho reakce na tržní podněty jiné než reakce průměru trhu.


30. 1. 2008 | Aleš Vocílka
Speciální fondy se také hlásí o slovo

Speciální fondy se také hlásí o slovo

V rámci možností kolektivního investování se nesmí zapomínat ani na tzv. speciální fondy. O co se konkrétně jedná?


25. 1. 2008 | Roman Ptáček
Bezpečný nákup přes internet?

Bezpečný nákup přes internet?

Nákup přes internet se stal běžnou věcí. Ceny, kvalita i dostupnost zboží se neliší od toho, co nabízí „tradiční“ obchody.


24. 1. 2008 | Václav Remeš
Profil: Modrá pyramida stavební spořitelna

Profil: Modrá pyramida stavební spořitelna

Původně Všeobecná stavební spořitelna Komerční banky vstoupila na trh v prosinci 1993.


22. 1. 2008 | FinExpert.cz
PPP: Málo využívaná příležitost pro Českou republiku

PPP: Málo využívaná příležitost pro Českou republiku

V zahraničí běžně využíváná forma financování velkých projektů veřejných služeb. ČR o PPP zatím spíše jenom mluví.


21. 1. 2008 | FinExpert.cz

Turbo certifikáty: „hračka“ pro milovníky adrenalinu

Dalším pákovým produktem, který vám podrobně představujeme, jsou turbo certifkáty.


16. 1. 2008 | Oldřich Šoba
Warranty mají své místo na slunci

Warranty mají své místo na slunci

Milovníci adrenalinu si díky přítomnosti pákového efektu warrant zamilují.


10. 1. 2008 | Oldřich Šoba
Produkt jiný než ostatní – mHypotéka od mBank

Produkt jiný než ostatní – mHypotéka od mBank

Hlavním tahákem hypotečního úvěru je možnost předčasného splacení úvěru bezplatně a bilanční mechanizmus.


9. 1. 2008 | Jiří Zatloukal
Jsou dividendy na vymření? Budou nahrazeny zpětným odkupem akcií?

Jsou dividendy na vymření? Budou nahrazeny zpětným odkupem akcií?

Přinášíme vám zajímavý článek o zpětném odkupu akcií oproti tradiční výplatě dividend.


8. 1. 2008 | FinExpert.cz
Ochraňte své investice

Ochraňte své investice

Bohužel i v dnešní době existují na trhu osoby či subjekty, které se snaží využít neznalosti a nezkušenosti občanů v oblasti investování.


7. 1. 2008 | FinExpert.cz
Co je a není bytová potřeba?

Co je a není bytová potřeba?

Z překlenovacího úvěru od stavební spořitelny můžete financovat vlastní dům, stavební pozemek, ale za určitých podmínek třeba i bazén.


7. 1. 2008 | FinExpert.cz
Pro své investice použijte finanční leasing

Pro své investice použijte finanční leasing

Jak nejlépe financovat věci, které si chcete pořídit? Finančním leasingem? Jaké jsou novinky po Reformě veřejných financí?


2. 1. 2008 | Jiří Zatloukal
Pravidelné investice řeší problém načasování

Pravidelné investice řeší problém načasování

Pravidelné investice mají oproti jednorázovým investicím jednu velkou výhodu -- řeší riziko načasování.


27. 12. 2007 | Roman Ptáček
Fondy peněžního trhu: příležitost, která se nemusí opakovat

Fondy peněžního trhu: příležitost, která se nemusí opakovat

Fondy peněžního trhu jsou v současnosti opět po dlouhé době určitou zárukou jistoty na rozbouřených finančních trzích.


27. 12. 2007 | FinExpert.cz
Penzijní reforma ve stínu daňové reformy

Penzijní reforma ve stínu daňové reformy

I přes bezprostřední negativní dopad reforem u některých domácností nezapomínejme na budoucnost.


21. 12. 2007 | Roman Ptáček
Měnové riziko aneb postrach cizoměnových investic II

Měnové riziko aneb postrach cizoměnových investic II

Vliv měnového kurzu na výnosnost cizoměnové investice se dá demonstrovat na konkrétním příkladě.


17. 12. 2007 | Oldřich Šoba
Fondy, kterým se nedařilo

Fondy, kterým se nedařilo

Nejčastějším důvodem podvýkonnosti fondu proti ostatním ve skupině je různá investiční strategie. Jsou případy, kdy se fondu nedaří. Na vině bývá i vyšší nákladovost.


17. 12. 2007 | Roman Stuchlík
Měnové riziko aneb postrach cizoměnových investic I

Měnové riziko aneb postrach cizoměnových investic I

Tento článek ve stručnosti pojednává o tom, jak měnové riziko může „zatočit“ s výnosností cizoměnové investice.


14. 12. 2007 | Oldřich Šoba
Exkluzivní služba UniCredit Bank – Art Banking

Exkluzivní služba UniCredit Bank – Art Banking

UniCredit Bank jako první v ČR poskytuje ve světě již zavedenou službu – Art Banking čili poradenství v oblasti investic do umění.


13. 12. 2007 | Jiří Zatloukal
Několik slov o hedge fondech

Několik slov o hedge fondech

Nejlepší správci, rafinované investiční metody, maximalizace zisku při minimalizaci rizika, zanedbatelná právní omezení – to jsou některé z vlastností hedge fondů.


11. 12. 2007 | Václav Remeš
Vstupní poplatky na vymření

Vstupní poplatky na vymření

V Evropě správci fondů nerozkrývají provize vyplácené distributorům. MiFID to ale změní. V USA je zveřejňování distribučních nákladů fondu dávno standardem.


10. 12. 2007 | David Urbánek
Profil: private equity

Profil: private equity

Investování v rámci fondů private equity a venture capital je v České republice zatím vnímáno spíše jako jeden z možných zdrojů financování.


3. 12. 2007 | FinExpert.cz

Šance pro investování mimo hlavní proud

V Evropě je více než 3 tisíce podniků, jež svou kapitalizací mezi 100 mil. a 3 mld. euro spadají do kategorie Small Caps.


26. 11. 2007 | FinExpert.cz
Hedge Funds - Investice pro náročné

Hedge Funds - Investice pro náročné

Hedge Funds, popř. fondy kvalifikovaných investorů zpravidla nelze nabízet široké investorské veřejnosti. Ptáte se proč?


23. 11. 2007 | FinExpert.cz
Východni Evropa - ráj pro investory

Východni Evropa - ráj pro investory

Několik let panuje na burzách ve střední a východní Evropě High Noon. Do akcií se vyplatí investovat.


21. 11. 2007 | FinExpert.cz
Čína: Komu by vadilo P/E 55?

Čína: Komu by vadilo P/E 55?

Ceny čínských akcií rostou násobně. Nákupní horečce podlehli i zahraniční investoři, kteří až doposud měli reálnější pohled. Čeká se, na reakci čínského akciového trhu.


20. 11. 2007 | David Urbánek
Trh rizikového kapitálu zažívá nejlepší období za posledních pět let

Trh rizikového kapitálu zažívá nejlepší období za posledních pět let

Hlavními motory rozvoje jsou postupující globalizace, nové trhy a nová odvětví.


13. 11. 2007 | FinExpert.cz
Korunové dluhopisy mají nejhorší za sebou

Korunové dluhopisy mají nejhorší za sebou

Výkonnost korunových dluhopisů za poslední dva roky investory nepotěšila, dlouhodobý trend je ale příznivý.


12. 11. 2007 | Aleš Vocílka
Moderní charita – pomáhejte a vydělávejte

Moderní charita – pomáhejte a vydělávejte

Zhruba za čtrnáct dnů se plánuje spuštění projektu české „banky“ pro chudé. I v rámci Evropy jde o projekt ojedinělý.


2. 11. 2007 | Jiří Zatloukal
Penzijní fondy hledají směr

Penzijní fondy hledají směr

Mají se penzijní fondy přiklonit ke způsobu fungování investičních společností nebo životních pojišťoven čí si s mírnými úpravami zachovat svoji současnou hybridní podobu?


25. 10. 2007 | Roman Stuchlík
Přenechte své starosti privatnímu bankéři

Přenechte své starosti privatnímu bankéři

Vlastníte větší finanční obnosy a nechcete, aby vám nečinně ležely ladem? Využijte službu private bankingu.


22. 10. 2007 | Jiří Zatloukal
Konvertibilní dluhopisy vydělaly za 10 let víc než akcie

Konvertibilní dluhopisy vydělaly za 10 let víc než akcie

Cílem většiny fondů konvertibilních dluhopisů je dosáhnout participace 70 % na růstu akcií a jen 30 % na poklesu.


16. 10. 2007 | Roman Stuchlík
Balkánské šance

Balkánské šance

Rodina států Evropské unie se na počátku letošního roku zase rozšířila. Otevřely se tak nové možnosti pro české investory a obchodníky.


5. 10. 2007 | Jiří Zatloukal
Nemovitostní fondy konečně startují

Nemovitostní fondy konečně startují

Fondy investující přímo do nemovitostí jsou dostupné i pro drobné investory. Strategie a investiční limity jsou podobné.


25. 9. 2007 | 00:00 | David Urbánek
Cena vína na burze rychle roste

Cena vína na burze rychle roste

Londýnská burza Liv-ex je elektronický trh s kvalitním vínem. Její index Liv-ex 100 za poslední dva roky prudce vzrostl. Zvýšila se totiž poptávka bohatých Rusů a Číňanů po kvalitním vínu.


7. 9. 2007 | 00:00 | Aleš Vocílka
Dynamik Plus: Poplatky? Neřekneme!

Dynamik Plus: Poplatky? Neřekneme!

Jeden z nejprodávanějších a nejpropagovanějších produktů rezervotvorného životního pojištění v ČR, Dynamik Plus od České pojišťovny, je poplatkově zcela neprůhledný.


27. 8. 2007 | 00:00 | Roman Stuchlík
Kdo se bojí, nesmí na burzu

Kdo se bojí, nesmí na burzu

Primární emise akcií, neboli IPO, byla a je na vyspělých trzích již desetiletí důležitým finančním zdrojem, důkazem stability a důvěryhodnosti společnosti.


20. 8. 2007 | 00:00 | Pavel Šedý
Mark Mobius: Příznivý akciový trend

Mark Mobius: Příznivý akciový trend

Akciové trhy rozvíjejících se zemí budou i nadále překonávat trhy vyspělé, říká světová investiční autorita ze společnosti Franklin Templeton.


13. 8. 2007 | 00:00 | Aleš Vocílka
Emitenti ETF: Dva obři a pak trpaslíci

Emitenti ETF: Dva obři a pak trpaslíci

Indexové akcie (ETF) patří mezi mladé investiční produkty, jejichž nabídka se v posledních letech prudce rozrostla a pokračování tohoto trendu se očekává i nadále.


27. 7. 2007 | 00:00 | Aleš Vocílka

Investujte do živé planety se speciálním podílovým fondem

Nevšední typ investičního fondu se orientuje na společnosti působící v ekologických oblastech. Můžeme svojí investicí pomoci přírodě, nebo jde spíše jen o trik?

17. 7. 2007 | 00:00 | Dalibor Chvátal
Fondy s ochranou kapitálu

Fondy s ochranou kapitálu

Fondy s ochranou kapitálu mají ochránit hodnotu investice před poklesem pod určitou mez, ale nejde o stoprocentní garanci návratnosti jako u zajištěných fondů.


17. 7. 2007 | 00:00 | Aleš Vocílka
Čínský akciový trh: Ruleta

Čínský akciový trh: Ruleta

Zvýšení daně z akciových obchodů ochromilo domácí čínské burzy. Vláda se tak snaží tlumit optimismus a nákupní horečku domácího obyvatelstva. Zahraniční investoři jsou v klidu.


28. 6. 2007 | 00:00 | David Urbánek
Nemovitostní bublina ve Španělsku praská

Nemovitostní bublina ve Španělsku praská

Propad nemovitostního trhu ve Španělsku se dostavil po dlouhém období boomu. Za poklesem cen nemovitostí stojí hlavně citelné oslabení poptávky.


14. 6. 2007 | Aleš Vocílka
Akcie: Kde to skutečně žije?

Akcie: Kde to skutečně žije?

Kde hledat informace o vývoji akciových trhů? Co je opravdu důležité při investování? CAPS a Stockpickr! – o čem a k čemu to je? Rady a postřehy zkušených investorů.


30. 5. 2007 | Zdeněk Mitáček
Ukazatel PE není u technologií důležitý

Ukazatel PE není u technologií důležitý

Podle Hanse Leitnera s ESPA Stock Techno budeme do tří let svědky strmého růstu cen akcií z technologického sektoru.


21. 5. 2007 | Roman Stuchlík
Ruské akcie, rostoucí i rizikové

Ruské akcie, rostoucí i rizikové

Rusko má dobrou ekonomickou kondici, ale nestabilní ceny surovin a je tu i riziko státní intervence.


9. 5. 2007 | Aleš Vocílka
Nejčastější investiční omyly

Nejčastější investiční omyly

Pokud investujete sami a nemáte s kapitálovými trhy dostatečné zkušenosti, pomůžou vám následující rady.


23. 4. 2007 | 00:00 | David Urbánek
Největší burzovní krachy v historii

Největší burzovní krachy v historii

Podl vlivem růstu akcií se investoři nechají zlákat vidinou rychlého zisku, ale trhy dokáží i klesat. Někdy rychleji a déle než je zdrávo.


6. 4. 2007 | David Urbánek
Vydělejte na změně (politického) klimatu

Vydělejte na změně (politického) klimatu

Nové technologie mají pomoci snížit emise plynů, ale úspěch investic do akcií eko-technologických firem závisí na politických rozhodnutích.


27. 3. 2007 | 00:00 | Roman Stuchlík

Spekulace na růst DPH povedou k finančním ztrátám

Až o 20 procent mohou poklesnout ceny některých nemovitostí po splasknutí cenové bubliny nafouklé očekávaným zvýšením DPH u bytové výstavby. Podle realitních odborníků prodávající tak mohou na vyčkávání jenom prodělat.

6. 3. 2007 | 00:00 | Pavel Šedý
Ziskovost firem je zkreslená

Ziskovost firem je zkreslená

Evropské společnosti využívají volnějších limitů v rámci mezinárodních účetních standardů IFRS ke zkreslování hospodářských výsledků.


27. 2. 2007 | 00:00 | David Urbánek

Letošní výnosnost nájmů kancelářských prostor bude pod šesti procenty

Až o deset procent může v příštím roce klesnout cena pronájmu některých typů kancelářských prostor.

27. 2. 2007 | 00:00 | Eva Nowak

Nákup nemovitosti může zhodnotit investice

Byt do osobního vlastnictví si většina lidí v Česku pořizuje s cílem vyřešit vlastní potřeby bydlení. Koupě bytu ale může představovat také jednu z možností, jak zhodnotit své peníze.

23. 2. 2007 | 00:01 | Pavel Šedý
Investování není hra na ruskou ruletu

Investování není hra na ruskou ruletu

Krach makléře, zaručené zprávy o ziskové investici, davové šílenství z rostoucích akcií. Umíte investovat, nebo si to spíše jen myslíte?


20. 2. 2007 | 00:00 | Zdeněk Mitáček
Blíží se MiFID

Blíží se MiFID

Finanční trhy EU zažijí v letošním roce legislativní revoluci. V ČR se změny dotknou nejen burzy, správců majetku a obchodníků s cennými papíry, ale i investičních zprostředkovatelů.


14. 2. 2007 | 00:00 | Roman Stuchlík

Investice do evropských nemovitostí se mnohonásobně vrátí

Nejlépe své peníze zhodnotíte nákupem nemovitostí v Paříži, ale oblíbená je i Praha. Přibývá však netradičních investic i v Rusku a východních zemích.

9. 2. 2007 | 00:00 | Pavel Šedý

Investujte do Brazílie a ušetřete na poplatku

V naší tradiční akci "Fond měsíce", která navazuje na seriál "Investománie" naleznete tentokrát celkem 9 fondů, které mají co dočinění s Brazilií. V měsících dubnu a květnu si můžete objednat tyto fondy až s 50% slevou na vstupním poplatku.

 

Investománie - 4. díl: Brazílie

Cestování za investicemi po světě se dnes zastaví v zemi, jejíž jméno zní dost lidem určitě exoticky. Možná i proto, že se jí přezdívá „perla Jižní Ameriky“.

 

Naučte se investovat (5)

Není pochyb o tom, že například Microsoft je významnou a „dobrou“ společností, ale co její akcie, je vhodné si takovou nebo podobně „dobré“ společnosti kupovat? V závěru si také můžete přečíst několik základních doporučení vyplývajících z tohoto a předchozích dílů.

 

Amerika v recesi, ceny akcií jsou nízko, ale investujte raději postupně

Každý měsíc zveřejňujeme čtyři výsledky anketních otázek, které mohou čtenářům více přiblížit aktuální náladu mezi profesionály a blíže přiblížit jejich práci.

 

Hilarovi myslí na budoucí studia svých dětí

V minulém díle Pěti statečných jsme se seznámili s Petrem Hilarem, mladým mužem, kterého provedeme jeho životem. Našemu Petrovi bude v boji proti finančním žralokům pomáhat v různých životních situacích novodobých Pět statečných. Po celý rok budeme jejich snahy sledovat, Petrovi mezitím uběhne celý produktivní věk a na Vánoce se s námi dostane až do důchodu.

 

Jak předpovídat vývoj trhů!

Poklesy, které dohání k šílenství, i rekordní růsty, jaké trhy nepamatují desítky let. Standardní metody a pokusy o predikci selhávají. Analytikům nepomáhají standardní techniky. Pro období silné volatility, které nebere ohled na trendy a křivky vývojů získávají tvar sinusovky, je třeba vytáhnout silnější kalibr!

 

 

Co je Phishing a jak se mu ubránit?

Jsme v poslední době svědky internetového útoku (Phishing) na klienty České spořitelny, a.s. Tyto útoky nejsou ojedinělé v minulosti byly podobně postiženi klienti i jiných bank. Útočníkům se v minulosti podařilo v minulosti získat poměrně značnou finanční částku. Není důvod mít obavu, stačí znát jen pár základních informací, které si můžete přečíst níže.

 

Naučte se investovat (3)

Naučte se investovat, to je název oprávněně mezi čtenáři jedné z nejoblíbenějších publikací týkající se akcií, jejímž autorem je Daniel Gladiš. Chcete být finančně nezávislý? Potom naučte se investovat je i mou radou. Připravili jsme pro vás seriál čerpající z této knihy a toto je jeho třetí část.

 

Nové iFondy se představují

Po několika měsících vám můžeme představit novou verzi oblíbeného portálu, nyní v novém designu a s mnoha přepracovanými funkcemi, včetně aplikace Moje portfolio. Chcete si jednoduše sledovat vývoj svých investic do OPF? iFondy.cz jsou přesně to pravé pro vás!

 

Investománie - 3. díl: Japonsko

Dnešním dílem pokračuje procházka po různých koutech světa pro investory, kteří chtějí získat základní informace a seznámit se s možnostmi, jak v zemi investovat.

Smutný konec jednoho investičního poradce

Smutný konec jednoho investičního poradce V německých finančně-poradenských kruzích to vře. Stále více nezávislých investičních poradců prchá za hranice Evropské unie, většinou do nedalekého Švýcarska. Neboť tam je vše jednodušší, levnější a lepší. Důvodem je německá regulační zuřivost a nerozumný finanční dohled.

 

Realitní investiční fondy

Také se vám zdá, že jsou poslední dobou vaše investice nestabilní a vaše portfolio přímo křičí po tom, abyste do něj přidali nějakou tu položku, která nekopíruje vývoj cen na finančních a kapitálových trzích? Možností můžou být nemovitostní fondy.

 

Evropské pokusy o penzijní reformu - I. díl

Kde se inspirovat a kde poučit z chyb: Ledy se hnuly – vláda schválila návrh prvního kola penzijní reformy, tedy parametrické změny současného PAYG systému. Pokud se jí podaří návrh protlačit i parlamentem, bude Česká republika zase o krok dál, přičemž následovat by měly změny v systému připojištění (oddělení majetku penzijních fondů od majetku klientů, zvýšení státní podpory?) a ve třetím kole pak zavedení možnostti vyvedení části pojistného do soukromých fondů.

 

Otevřené podílové fondy krok za krokem (4)

Ve knize Finanční encyklopedie, ze které bylo čerpáno, je možno mimo jiné nalézt podrobnější srovnání otevřených podílových fondů s řadou různých investičních produktů, jako jsou například ETF nebo certifikáty. My se zde podíváme na mnohem častěji skloňované IŽP.

 

Naučte se investovat

Naučte se investovat, to je název oprávněně mezi čtenáři jedné z nejoblíbenějších publikací týkající se akcií, jejímž autorem je Daniel Gladiš. Chcete být finančně nezávislý? Potom naučte se investovat je i mou radou. Připravili jsme pro vás seriál čerpající z této knihy a toto je jeho první část.

Pražská burza odolala horším americkým makrodatům

Německé akcie dále zvýšily pokles

Slovenská koruna dosáhla rekordu k euru

Americké indexy zahájily seanci poklesem

Evropské akcie pokračují ve skluzu

Zvýšení cílové ceny pro akcie Puma

Nezaměstnanost v Maďarsku výrazně roste

Cena americké ropy opět přes 100 USD

Zvýšené doporučení pro akcie Egis

Americká data o HDP a inflaci zaostala za očekáváním

Americké akciové futures si drží pokles

Provozní zisk Adidasu zřejmě vzrostl o 8,6 %

Snížení cílové ceny pro akcie Bouygues

Linde oznamuje růst provozního zisku 2007 o 18 %

Obnovené doporučení pro TVN

Dolar se drží blízko rekordních minim

Snížení cílové ceny pro HBOS

Cena zlata v Londýně klesá

Pražská burza maže předchozí ztráty

Snížení cílové ceny pro Aviva

Evropské akcie rozšířily ztrátu

Zvýšené doporučení pro akcie AXA

Futures na americké akcie oslabují

Britské akcie oslabují o půl procenta

Koruna dnes nevykazuje téměř žádný pohyb

Francouzské akcie slábnou

Zvýšení cílové ceny pro akcie Prudential

Německé akcie prohlubují pokles

Zvýšení cílové ceny pro akcie Henkel

Počáteční doporučení pro Axel Springer

Švýcarské akcie oslabují

Počet nezaměstnaných v Německu v únoru poklesl o 75.000

Zvýšení cílové ceny pro akcie VIG

Deutsche Telekom mírně snížil zisk

Zvýšené doporučení pro akcie ECM

Evropské akcie na začátku obchodování poklesly

CME zvýšila čtvrtletní zisk o 178 % na 73 milionů dolarů

Nové doporučení pro akcie ČEZ

Německé akcie otevřely poklesem

AAA Auto loni vykázala ztrátu 4,9 milionu eur, více než se čekalo

Japonské akcie dnes oslabily

Zvýšené doporučení pro RWE

Americké akcie včera vzrostly

Snížené doporučení pro akcie Deutsche Telekom

Evropské akciové futures oslabují Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za měsíc únor vykázal mírný růst

Německé akcie ztrácejí

Wall Street zahájila obchodování mírným poklesem

Cena zlata dosáhla nového rekordu

Interpublic Group za 4Q více jak ztrojnásobila zisk

Renault koupil 25 pct. ruského AvtoVazu za víc než miliardu USD

Anglické akcie klesají

Změna doporučení pro Deutsche Euroshop

Index nákladů na osobní spotřebu (PCE) v USA vykázal hodnotu 3.7 %

Americké Futures ztrácejí

Společnost Gap oznámila zvýšení zisku o 21 %

Zvýšení cílové ceny pro KWS Saat

Míra nezaměstnanosti v eurozóně byla v lednu 7.1 %

Švýcarské akcie klesají

Česká spořitelna zvýšila zisk za loňský rok o 17 %

Snížení cílové ceny pro Telekom Austria

Dexia SA uvedla pokles zisku za 4Q

Společnost Biolitec AG zvýšila zisk za první půlrok

Změna doporučení pro United Internet

Slovenská koruna posunula rekord vůči euru

Index spotřebitelských cen v Německu vykázal hodnotu 2.8 %

RWE od dubna zvýší ceny domácnostem v průměru o 3,1 procenta

Snížení cílové ceny pro EVN

Erste Bank vykázala za 4Q rekordní zisk

Inflace v EU se za leden zvýšila

Zvýšení cílové ceny pro Resol

Společnost Dell Inc. snížila za 4Q zisk

V Česku vzrostly dluhy domácností na 735 miliard korun

Zvýšení cílové ceny pro Pernod Ricard

Unipetrol vykázala za 4Q větší ztrátu

Pražská burza zahájila obchodování růstem

Snížení cílové ceny pro Air France

PKN Orlen zvýšil za 4Q zisk

Francouzské akcie klesají

Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli obavám o ekonomiku

Změna doporučení pro Deutsche Telekom

BMW vede nárůstu prodeje automobilů v Evropě

Toyota chce snížit výrobu v USA

Index spotřebitelských cen (CPI) v USA se vyvíjel nad očekávání dobře

Evraz Group zaplatí SSAB Units 4 mld. dolarů

Český státní dluhl loni vzrostl

Deficit běžného účtu USA loni klesl o devět procent

Akcie společnosti Volkswagen AG dnes vzrostly

Latecoere vykázal za loňský rok pokles zisku

Centrální banka USA snížila diskontní sazbu na přímé úvěry bankám

JPMorgan Chase & Co. koupí banku Bear Stearns

FED snížil úrokové sazby nečekaně méně

Skupina ČEZ hledá investiční příležitosti v zahraničí

Společnost China Mobile zvedla zisk o 32 %

Pegas zvýšil v roce 2007 tržby i zisk

Pojišťovny vyřídily po orkánu Emma 10.000 škod za sto mil. Kč

Mondadori zvýšil zisk za rok 2007

Dell výrazně zvýší nákupy počítačových komponentů v Číně

Pravidelná americká data o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti se ukázaly jako další špatná zpráva z amerického trhu práce

FedEx za 3Q snížil zisk

Toyota chce expandovat do Jižní Koreje

Areva a Technip budou investovat 3 mld. EUR do těžby uranu

Mark & Spencer chce otevřít 30 nových obchodů

Intel začne prodávat v USA i Evropě levné laptopy

Gemalto zaznamenal za rok 2007 nárůst zisku

Goldman Sachs odebral Siemens z "Pan-Europe conviction buy listu"

Nike zvýšil za 3Q zisk o 32 %

Sony a Nokia jsou vyšetřovány kvůli patentovému sporu

Turecko a EU se dohodly na místě začátku plynovodu Nabucco

Raiffeisen zvyšuje cíl i doporučení na MOL

Lufthansa zaplatí akcionářům Swiss

Samsung postaví továrnu ve Vietnamu

Goldman Sachs snižuje počet pracovníků

Francouzské výdaje na spotřebu narostly

MOL pokračuje v odkupu akcií

I Češi se pomalu učí využívat různé možnosti zhodnocení svých naspořených peněz. Spořit peníze pod polštář, nebo na vkladní knížku začíná být pomalu minulostí. Proto Vám redakce NašePeníze.cz společně se serverem icertifikaty.eu bude pravidelně připravovat seriál o investičních certifikátech. Právě investiční certifikáty jsou jednou z dnes již mnoha možností, jak zhodnocovat své prostředky. V dnešním prvním díle se dozvíme, co jsou investiční certifikáty a jak vznikly.


Když se řekne slovo fond tak se asi každému vybaví, že se nejspíše jedná o nějakou možnost kam přesměrovat své volné finanční prostředky. Investiční certifikáty slouží stejně jako fondy k uložení volných finančních prostředků ale s tím rozdílem, že i investorům i s poměrně malým kapitálem umožňují účastnit se investic, které byly doposud přístupné pouze velkým nebo institucionálním investorům. V případě investičních certifikátů se jedná o nový vyzkoušený trend, který do České republiky dorazil od našich západních sousedů.

Jak vznikly investiční certifikáty ?

Investiční certifikáty vznikly v Německu jako odpověd na stále se zvyšují nároky investorů. V Německu se na přelomu milénia hojně investovalo do fondů. Fondy investice svých klientů většinou umísťovaly na kapitálových trzích. Jakmile došlo ke krizi na kapitálových trzích, tak spousta investorů přišlo o svůj investovaný kapitál. Po této době přišlo určité vystřízlivění a banky začaly přemýšlet jak obnovit důvěru investorů. Opovědí bylo vytvoření investičních produktů, který by umožňily investorům ochranu kapitálu i při negativní situaci na trzích, možnost vydělávat i na stagnujícíh nebo dokonce na klesajících trzích. Tím byly na trh uvedeny investiční certifikáty.

Co jsou to investiční certifikáty ?

Pod společným názvem „investiční certifikáty“ se skrývá celá řada typů certifikátů, přičemž každý investor si může najít ten, který přesně odpovídá jeho rizikově-výnosovému profilu a investici kterou chce uskutečnit. Investiční certifikáty uspokojí konzervativní, vyvážené ale i dynamické investory.

Nejlepší vysvětlení toho, jak fungují investiční certifikáty je lepší si ukázat na konkrétním příkladu:

Dejme tomu, že máme volné finanční prostředky, tyto finanční prostředky nebudeme potřebovat 1 rok a rádi bychom je nějak zhodnotili. Protože jsme typem vyvážené investora, který vyhledává určitou střední cestu ve vztahu k výnosu a riziku, tak jsme se rozhodli, že budeme investovat do nějakého indexu. Protože věříme České ekonomice, tak jsme se rozhodli nakoupit indexový certifikát na index PX. Index PX je indexem Pražské burzy a je tedy indikátorem toho jak se daří firmám zařazených v tomto indexu. V tomto indexu je zařezeno 11 největších českých firem z různých segmentů podnikání. Jsou zde firmy jako například ČEZ (energetika), ZENTIVA (farmacie), UNIPETROL (petrochemie), ORCO (nemovitosti), TELEFONICA 02 (telekomunikace) KOMERCNÍ BANKA (bankovnictví) a další firmy.

V případě, že se většině těchto firem bude dařit a cena jejich akcií půjde nahoru, tak půjde nahoru i index pražské burzy PX. Tím se dostáváme k našemu indexovému certifikátu. Říkali jsme si, že se jeho hodnota odvýjí na základě podkladového aktiva. Tímto podkladovým aktivem je právě index PX. Když index PX půjde o 1% nahoru, tak se hondota našeho indexového certifikátu na index PX také zvýší o 1%. Když se Pražské burze nebude dařit a oslabí například o 1 %, tak se sníží hodnota i našeho indexového certifikátu na index PX. Musíme si rovněž uvědomit, že tímto indexovým certifikátem si kupujeme celý trh a nemusíme si jednotlivě a složitě nakupovat jednotlivé akcie zařazených v indexu PX. Partizipujeme přímo na trhu. Když se investice budeme chtít zbavit, tak certifikát jednoduše prodáme.

Podkladovým aktivem může být u investičních certifikátů prakticky cokoliv:

 • index nějaké burzy
 • akcie
 • koš akcií
 • měna
 • komodita (zlato)
 • úroková sazba

Je možné investovat i do exotických krajin jako je například Brazílie, Kazachstán Chile, Ukrajina, Thajsko Vitenam a další. Je možné investovat do určitého tématického koše akcií. Například do vodní, větrné a solární energie nebo do leteckých společností. Možností je opravdu mnoho. Investor si může vybrat jestli chce investovat s částečnou anebo plnou rizikovou ochranou. Může vydělávat na stagnujích ale i klesajících trzích. Investiční certifikáty dávají běžným investorům do ruky obrovskou moc v podobě neomezených možností kam a do čeho investovat.

Penzijní fond? Penzijní připojištění? V této sekci bychom Vás rádi poodhalili tajemství světa penzijních fondů a principu penzijního připojištění.

Penzijní připojištění se státním příspěvkem slouží jako nástroj dlouhodobého typu spoření. Patří mezi všeobecně nejrozšířenější formu vytváření rezervy na důchodový věk, která je notně podporována státem. K peněžním prostředkům, které si spoříte do svého fondu, dostáváte po splnění zákonem stanovených podmínek příspěvek státu. Dalším důležitým faktorem je možnost příspěvků od zaměstnavatele.
A v neposlední řadě pohled daňového odpočtu.

Trocha teorie o penzijních fondech

Počátek vzniku penzijních fondů datujeme rokem 1994, kdy vstoupil v platnost zákon o penzijním připojištění se státním příspěvkem č. 42/1994 Sb. Poslední novelizace proběhla v roce 2005. Související legislativa: zákon č. 61/1996 Sb., zákon č. 15/1998 Sb., zákon č. 170/1999 Sb., zákon č. 353/2001 Sb., zákon č. 309/2002 Sb., zákon č. 36/2004 Sb., zákon č. 257/2004 Sb.. Vznik penzijního připojištění samotného byl odrazem nepříznivého demografického vývoje, kdy stále se zvyšující počet osob v důchodovém věku pobírajících penzi, začal ohrožovat financování důchodového rozpočtu.

Vývoj penzijních fondů u nás

Po počátečním boomu v roce 1994, kdy na území naší republiky fungovalo celkem 46 fondů, se postupem času situace ustálila a k dnešnímu datu mají klienti možnost vybrat pro své spoření 11 penzijních fondů. Některé fondy zanikly formou likvidace, jmenujme např. Bankovní PF, PF VIVA,PF Thália, jiné fondy prošly řadou sloučení, jako např. ČSOB PF Stabilita (vznikl sloučením fondů Český PF, Český PF Zdraví, Občanský PF a PF ZDRAVÍ).

Nejsilnější šestka

Největších šest penzijních fondů soustřeďuje víc než 3,5 milionů klientů a obhospodařuje víc než 143 miliardy korun, tedy více než 95 % trhu. Na hřišti soupeří o prvenství dva velikáni - PF České pojišťovny jasně vede v počtu klientů, zatímco PF AXA (zprvu CREDIT SUISSE LIFE & PENSIONS PF, poté PF Winterthur) zatím drží nejvíc majetku.

Další favorité se ve čtyřčlenném pelotonu dělí o další pěkné medaile: ČSOB Progress dosáhl neuvěřitelnou dynamiku, do PF České spořitelny klienti nejrychleji ukládají, PF Komerční banky má nejvyrovnanější příliv klientů i peněz, ING PF nejen o největší částku navýšil vlastní jmění akcionářů, ale dosáhl také více než 100% dynamiky nárůstu zisku.

Peníze uložené do penzijního fondu nespí

O tom, zda penzijní fond připíše v daném roce zhodnocení, rozhoduje především způsob, jakým se penzijnímu fondu podařilo zhodnocovat své portfolio cenných papírů. Více k problematice si můžete přečíst v textu o nespavém penzijku.

Jakým způsobem lze naspořené prostředky z penzijních fondů "vybrat"?

Existují pouze tři způsoby, jakými lze peněžní prostředky svěřené do rukou penzijního fondu vybrat.....

Minimální a maximální výše příspěvku na penzijní připojištění?

Také minimální výši úložky stanovuje zákon. Maximální hranice není stanovena, toto rozhodnutí leží na samotném účastníkovi penzijního připojištění.

Podívejme se nyní na výši příspěvku na penzijní připojištění a její vliv na státní příspěvek...

 

Jak vysoká by měl být Váš příspěvek, který si spoříte u penzijního fondu?

 

I zde nám zákon říká, jakým způsobem postupovat. Minimální částka, kterou si můžete na svůj účet u penzijního fondu spořit čítá 100 Kč. Maximální výši ponechává zákon jako rozhodnutí na klientovi samotném. Rozhodující pro výši spořené částky by mohla být hranice dotace státu formou státního příspěvku. Ten je připisován vždy zpětně za daný měsíc, z toho důvodu není možné zaslat peněžní prostředky na penzijní připojištění zpětně za minulé období.

 

 

Výše státního příspěvku

 

Výše příspěvku
účastníka v Kč

Výše státního příspěvku v Kč
100 až 199 50 + 40% z částky nad 100 Kč
200 až 299 90 + 30% z částky nad 200 Kč
300 až 399 120 + 20% z částky nad 300 Kč
400 až 499 140 + 10% z částky nad 400 Kč
500 150 Kč

 

Kdo a jakým způsobem přispívá na smlouvu o penzijním připojištění?

 

Samotný klient - účastník

- minimálně 100 Kč měsíčně
- maximální částka není stanovena
- příspěvky je možné ukládat v pravidelně (měsíčně, čtvrtletně, ročně) či si celou částku uložit jednorázově
- možnost daňového odpočtu klientovi vzniká v případě, pokud roční částka naspořených prostředků činí minimálně 6.000 Kč, maximální snížení základu daně však limituje částka 12.000 Kč.

Třetí osoba
- nejedná se o příspěvky zaměstnavatele

 

Zaměstnavatel

- na tento příspěvek se nevztahuje státní příspěvek
- příspěvky zaměstnavatele zaměstnanci se stávají do výše 3% vyměřovacího základu pro výpočet pojistného na sociálního a zdravotního pojištění daňově uznatelným nákladem.

1
Nejlevnější povinné ručení
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Peněžní fondy Dluhopisové fondy Smíšené fondy Akciové fondyPojištění osob Finanční poradna
Kapitálové životní pojištění Investiční životní pojištění Rizikové životní pojištění Úvěrové životní pojištění
Důchodové pojištění Úrazové pojištění Pojištění majetku Pojištění bytů a rodinných domků Pojištění chalup a chat Pojištění domácností Peníze Výpočty kalkulačky
Rust

Rust

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one