·Poradenské centrum

Vybrané články z minulého týdne

Co týden dal? Vejce, pečivo i PHM, to vše výrazně zdražuje

Co týden dal? Vejce, pečivo i PHM, to vše výrazně zdražuje

9.3.2012 | Lukáš Pololáník

Uplynulý týden byl bohatý na ekonomická data: Inflace meziročně zrychlila a HDP loni rostl o 1,7 %. Jsme svědky razantního zdražování: Podle cen vajec by jeden řekl, že jsou pozlacená, a ceny pohonných hmot...

Dýchání Evropy: Rakousko-Uhersko, samostatnost, EU...a co dál?

Dýchání Evropy: Rakousko-Uhersko, samostatnost, EU...a co dál?

9.3.2012 | Lukáš Tomek

Za každou cenu chtěl řada států uniknou z Rakouska-Uherska. Potom se za každou cenu snažily dostat do Evropské unie. Extrémní situace teď předkládá extrémní řešení: rozpad nebo posílení Unie. Které z...

Návod pro vyplnění příloh k daňovému přiznání za rok 2011

Návod pro vyplnění příloh k daňovému přiznání za rok 2011

8.3.2012 | Redakce

Pokud pronajímáte nemovitost, podnikáte, nebo máte nějaké další příjmy vyjma příjmů ze zaměstnání, musíte vyplnit příslušnou přílohu k přiznání k dani z příjmů fyzických osob. PŘIZNÁNÍ K...

Návod pro vyplnění daňového přiznání za rok 2011

Návod pro vyplnění daňového přiznání za rok 2011

8.3.2012 | Redakce

Musíte do pondělí 2. 4. 2012 podat daňové přiznání a hledáte aktuální daňové formuláře? Ušetřete si čas i nervy spojené s jejich vyplňováním! Využijte naše daňová přiznání ve formátu xls....


Odměna pro náročné

Nejste si jisti, zda máte uzavřenou smlouvu dle pro vás vhodných parametrů? Nabízíme kompletní prověření vašich smluv včetně výběru nejvhodnějšího finančního ústavu - stavební spoření, penzijní připojištění, důchodové pojištění, životní pojištění včetně sestavení nejhodnějšího osobního plánu = vše zdarma


Kontaktní email-žádost 
 

Nejste si jisti zda je pro vás vhodné vstoupit do některého z pilířů - hledáte nejvhodnější penzijní pojištění

Přeneste své starosti na bedra našich specialistům. Využijte možnost získat státní příspěvky, daňové zvýhodnění či další výhody ušité právě vám na míru. Smlouva uzavřená do konce listopadu 2012 vám zaručí garanci nezáporných výnosů.


Uzavřít smlouvu  
 

Euforie z levných peněz aneb Jak zamést dluhovou krizi pod koberec

Euforie z levných peněz aneb Jak zamést dluhovou krizi pod koberec

7.3.2012 | Jaroslav Brychta

Přestože ECB nekupuje státní dluh napřímo a raději stahuje nekvalitní dluh (státní i soukromý) z bankovního sektoru, stal se z ní v tomto roce jednoznačně nejdůležitější pilíř řešení dluhové krize...

Komoditní vývoj v únoru: Na trzích panoval optimismus

Komoditní vývoj v únoru: Na trzích panoval optimismus

6.3.2012 | Boris Tomčiak

V únoru panovala na komoditních i finančních trzích optimistická nálada, protože centrální banky pokračují v lití nových peněz na trhy. Mezi komoditami se dařilo zejména energetickým surovinám....

Musím podat daňové přiznání?

Musím podat daňové přiznání?

6.3.2012 | Redakce

Ještě, než začnete vyplňovat daňové přiznání, přečtěte si, zda jste vůbec povinní přiznání k dani z příjmů za rok 2011 podávat. Jaké příjmy jsou od daně osvobozené? Co se daní...

Úvod do aktivního investování

Úvod do aktivního investování

5.3.2012 | Herbert Krpeš

Každý člověk nebo firma často řeší dilema, jak naložit s volnými finančními prostředky. Může volit ze dvou možností, tedy okamžitou nebo odloženou spotřebou, neboli investicí. Odměnou za odloženou...

Fondy stále čekají na jaro

Fondy stále čekají na jaro

5.3.2012 | Petr Fejtek

Investiční podnebí se stále ještě nedostalo zpod mračen (po)finanční krize. Tedy jak kde. Třeba americké akciové trhy již koketují s předkrizovými úrovněmi. Široký index S& 500 od října přidal 25 %,...

Z čeho mají Evropané největší obavy? Z inflace a nezaměstnanosti…
Dle studie analytické společnosti GFK „Challenges of Europe 2008“ mají Evropané největší obavy z růstu cen a nezaměstnanosti. Ekonomické problémy trápí obyvatele napříč celou Evropou. Postoj občanů se však v jednotlivých zemích značně liší…

Zlato - investorův bezpečný přístav
Zlato provázelo lidské pokolení od nepaměti a je pevně svázáno s jeho historií. To potvrzuje i skutečnost, že bylo prvním kovem zmíněným v Bibli. V minulosti se stalo synonymem bohatství a moci a dnes tomu není jinak.

Subjekty českého kapitálového trhu
Kapitálové trhy jsou obecně pro mnoho lidí nepřehledným systémem, v němž se velice obtížně orientují. V článku vám představíme subjekty, které figurují na kapitálovém trhu v Česku, jejich funkci, vzájemné vazby a stručnou charakteristiku.

Vyhněte se byrokracii a kupte si společnost na klíč
Možnost pořídit si novou firmu na klíč je v Česku stále oblíbenější formou, jak co nejrychleji a nejefektivněji začít podnikat. Co je důvodem stoupající obliby ready-made společností v České republice a jak tento způsob založení společnosti funguje?

 Trh práce: nejnižší omezení je v USA
Legislativa u pracovně-právních vztahů v mimoevropských zemích a v EU je velmi odlišná. Zatímco v mimo Evropu je zákonnou úpravou zvýhodněn zaměstnavatel, v Evropě zákonná úprava chrání zaměstnance, někdy však až příliš…

Pšenice - investice do základní potraviny
Někteří lidé mají v oblibě talíř plný masa, jiní zase upřednostňují vegetariánské pochoutky. Málokdo však může říct, že se nikdy v životě nesetkal s pšeničným pokrmem.

Horké léto na dolarových párech. Je růst dolaru udržitelný?
Impozantním růstem si v posledních dvou měsících prošel americký dolar. Dařilo se mu zpevňovat především na páru k euru a libře, ke kterým ještě do poloviny tohoto roku téměř nepřetržitě ztrácel.

EU: kde rostou reálné mzdy nejvíce?
Životní úroveň Evropanů se zvyšuje, o čemž svědčí růst reálné mzdy. Za svoji výplatu si Evropané mohou mnohem více koupit. V Česku vzrostla reálná mzda od roku 2000 do roku 2008 dokonce o 49 % a řadíme se mezi nejúspěšnější evropské země.

Finanční tipy a triky z minulého týdne

Některé banky a pojišťovny působící na českém finančním trhu se pohybují v oblasti investování, ale nespecializují se na ni. Na Finance.cz si během 14 dnech můžete přečíst o společnostech, které mají investování v krvi. V pravidelné sérii našich finančních rad, tipů a triků jsme vám postupně představili největší a nejvýznamnější investiční společnosti působící v České republice.

Návratnost z konkurzu? V Česku 21 %, v Japonsku 92 %!
Úpadkové se v různých zemích liší podmínkami prohlášení konkurzu na společnost neschopnou splácet své závazky, délkou konkurzního řízení a návratností z přihlášené a písemně doložené pohledávky, v Česku je to necelá pětina.

Ropa - nejdůležitější komodita současnosti
Ropa se stala v posledním století palivem moderní ekonomiky. Její význam neustále stoupá. Země těžící ropu se v posledních 30 letech topí v přílivu peněz a řada států začala využívat černé zlato jako své beranidlo zahraniční politiky.

Máme se bát OPEC?
OPEC vypouští zprávy o tom, že doba, kdy dojde k dalšímu utažení ropných kohoutků, nemusí být tak vzdálená. Mají se importéři ropy bát? Jsou vůbec umělá opatření vedoucí k růstu ceny tak účinná, jak se na první pohled zdá?

Wall Street na kolenou
Finanční krize, která vypukla minulý rok v USA, jako by neměla konce. Posledními oběťmi jsou dvě významné investiční banky Lehman Brothers a Merrill Lynch a obří pojišťovna AIG, kterou

Zaměstnat jednoho Švýcara nebo dvacet Bulharů?
Hodinové ohodnocení práce se i ve vyspělé Evropě výrazně liší. Průměrná hodinová mzda Švýcara činí téměř 34 euro, zatímco Bulhara 1,65 euro. Hodina práce českého pracovníka je z východoevropských zemích nejvyšší…

Účinná fiskální politika Spojeným státům pomáhá
Americká ekonomika si v druhém čtvrtletí prošla pozoruhodným oživením za kterým tentokrát, kromě tržních sil stála také vydatná fiskální podpora, která dokázala zatím odvrátit reálné nebezpečí kontrakce největší světové ekonomiky. Co vlastně americký kongres uzákonil a jaké byly dopady těchto opatření?

Fondy fondů: Za hodně peněz málo muziky
Domácí korunové fondy fondů mají v nabídce všechny přední investiční společnosti. Společným znakem je vysoká nákladovost, která není často vyvážena adekvátní přidanou hodnotou.

Bublina splaskla: Ropa je o 30% levnější než v červenci
Cena ropy klesla během osmi týdnů o 40 dolarů. To co by znělo ještě před dvěma lety jako věta z jiného světa se nyní stalo realitou, které se nikdo moc nediví. Co za tím stojí a je ropy opravdu nedostatek?

Představujeme společnost X-Trade Brokers
Společnost X-Trade Brokers je českým odborníkem na CFD kontrakty, měny, komodity a burzovní indexy. Významně se podílí i na vzdělávací činnosti. Chcete vědět o této zajímavé firmě více?

Představujeme společnost Colosseum
Mezi investorskou veřejností byla vždy společnost Colosseum synonymem pro obchodování s komoditami, resp. futures. Na českém trhu se pohybuje více než 10 let. Pokud o ní chcete vědět více, čtěte dále.

Představujeme společnost Fio
Fio, burzovní společnost, a.s. je největším českým obchodníkem s cennými papíry zaměřeným na drobnou klientelu. V obchodování s akciemi po internetu má jednoznačně dominantní postavení na českém trhu.

Představujeme skupinu ATLANTIK
ATLANTIK je kapitálově nejsilnějším nebankovním licencovaným obchodníkem s cennými papíry na českém trhu a díky ročnímu obratu 164 miliard korun je čtvrtým největším obchodníkem s cennými papíry v ČR.

Financujte podnikání směnkou
Kontokorentní, provozní, investiční úvěry, leasing, faktoring a forfaiting jsou standardními produkty pro podniky a podnikatele. Ale existují i další, méně známé produkty. A těmto produktům věnujeme téma týdne.

Inkubátory vás nastartují k růstu
Dalším méně známým způsobem, jak využít externí zdroje financování k rozjezdu či rozvoji firmy, je vstup do podnikatelského inkubátoru. Ty zaznamenaly v posledních letech velký růst.

Lombardní, emisní a hypoteční úvěr
Dalšími méně využívanými nástroji financování pro podnikatele a podniky jsou lombardní, emisní a hypoteční úvěr. Těmto úvěrům věnujeme třetí pokračování našeho tématu Méně využívané formy financování.

Jak nedělat chyby v kapitálové struktuře
Sehnat vlastní kapitál nebo přesvědčit banku o poskytnutí úvěru je někdy tak obtížný úkol, že zastře jiný problém: máme tu nejlepší možnou kapitálovou strukturu. Nabízíme vám malé ohlédnutí nad nejčastějšími chybami finančního managementu.

Hybridní formy, tiché společenství a rizikový kapitál
Nemáte dostatek vlastních prostředků, nezískali jste bankovní úvěr nebo není zájem o vaše obligace? V takovém případě můžete využít hybridních forem financování, tiché společenství nebo rizikový kapitál.

Nejlepší kamarád studenta? ISIC!
Studentská léta jsou pro většinu z nás nejkrásnějším životním obdobím, na které vzpomínáme celý život. Kromě radostí s sebou však přináší i řadu starostí. S řešením řady z nich pomohou studentské karty, především pak ta nejznámější - ISIC.

Student a finance: Jak přežít dva semestry?
Při veškeré pracovní snaze a upírání si všemožných požitků nejdou některé formy studia finančně zvládnout z vlastních úspor. I když to není ideální řešení, přicházejí na řadu bankovní půjčky.

Stipendium přijde vhod
Studentský život jistě není levnou záležitostí, i když se to někomu na první pohled nemusí zdát. Nutné výdaje lze z určité části kompenzovat čerpáním různých druhů stipendií.

Studenti, nespoléhejte se na peníze od rodičů!
Pracovat nebo podnikat při studiu je pro některé studenty životní nutností, pro jiné jen možnost, jak získat peníze navíc. Pro všechny je to ale velká událost ...

Je státní podpora bydlení dostatečná?
Financování bydlení řeší mnoho mladých rodin. Pořízení vlastního bydlení ale rodinný rozpočet významně zatíží na dlouhé roky. Stát proto především mladým lidem bydlení podporuje pomocí celé řady prostředků. Některé však chce vláda do budoucna omezit či úplně zrušit...

Co zbylo ze státní podpory na bydlení
Úvěr 300 tisíc korun je jedinou státní podporou na snížení zátěže ze splátek komerčních půjček. Pokud splníte podmínky pro přidělení a doložíte požadovanou dokumentaci, do 1,5-2 měsíců může být vaše žádost vyřízena a půjčka přidělena.

Žadatelé o hypotéku pozor! Stát vám možná pomůže se splácením!
Bude stát poskytovat úrokové dotace? To záleží na ministerstvu pro místní rozvoj a jeho rozhodnutí na začátku příštího roku. Ať se rozhodne jakkoli, žadatelé se musí o úrokovou dotaci zajímat už dnes.

Kolik peněz potřebujete, aby z vás byli rentiéři

Jak by mělo vypadat portfolio, z kterého se bude čerpat doživotní renta a kolik bude takové portfolio vynášet? Ukážeme vám, jak si takové portfolio sestavit.

Jak Češi prospali rekord koruny

Chyba, nouze nebo velmi promyšlená spekulace. Takové mohou být příčiny sotva uvěřitelného posílení české koruny toto pondělí. Skutečné motivy australského obchodníka, který s milionem eur dokázal dostat korunu na historický rekord, se však nedozvíme.

S žádostí o milionovou půjčku nás z banky nevyhodili

Skoro každý podnikatel se dostane do situace, kdy potřebuje peníze na rozšíření firmy. Vyzkoušeli jsme, jak by takový podnikatel uspěl se žádostí o milionovou půjčku u pěti českých bank. První schůzky v bankách vesměs dopadly dobře.
Je dobře, že Ústavní soud zrušil neplacenou nemocenskou?

I za první tři dny nemoci musí zaměstnanci dostávat nemocenskou, rozhodl ve středu Ústavní soud. Poprvé tak zasáhnul do reformy veřejných financí. Rozhodl správně, nebo měly zůstat první dny v nemoci neplacené? Napište svůj názor a přečtěte si mínění ostatních čtenářů.

Kdo byl nejbohatším Američanem?

Četli jste v uplynulém týdnu pozorně články na Peníze.cz? Vyzkoušejte si v našem kvízu, co všechno jste si zapamatovali. Po jeho vyplnění se dozvíte správné odpovědi.

Akcie: Amerika i Německo zase šlapou

Pražská burza v třetím dubnovém týdnu zaostávala za výkonností západoevropských burz a trhů v USA. Pozitivní sentiment nastartovaný lepšími hospodářskými výsledky významných amerických společností se ve střední a východní Evropě odrazil pouze částečně.

Jak obstáli bankovní poradci při žádosti o milionovou půjčku

Banky o drobné podnikatele stojí. Nejlépe v našem testu dopadl poradce České spořitelny, který dokázal bez problémů doporučit vhodný produkt. Nejhůře skončili poradci Raiffeisenbank. Ochotného pracovníka jsme našli až na třetí pobočce.

Fondy: Další týden s červenou nulou

Pomalu si už zvykáme na to, že peníze z fondů spíš odtékají, než aby přibývaly. Přesto jedna z těch lepších zpráv zní, že od začátku roku odliv postihl jen dluhopisové a smíšené fondy. Ostatní kategorie mají kladnou bilanci.

Když pro peníze, tak do obchodu

Minulý čtvrtek se mezi české banky podporující službu cashback přidala Komerční banka. Cashback neboli výběr hotovosti na pokladnách obchodů využívá ve Spojených státech polovina držitelů platebních karet, v Česku své místo hledá zatím pomalu.

Bankéřův pád: Evropský škrt přes americký rozpočet

Banka Jay Cooke & Co. hodlala sehnat peníze na výstavbu severopacifické železnice prodejem dluhopisů především v Evropě. Jenže tam se do sebe pustili Prusové a Francouzi. Válka a poválečné urovnání omezily zájem evropských investorů o americké dluhopisy na nulu.

Studenti soukromých škol jsou špatně chráněni před jejich krachem

Studenti Pražského technologického institutu sice za letošní rok zaplatili školné 38 tisíc korun, ale školu už nedostudují. Jestli jim škola peníze vrátí, bude záležet na vzájemné dohodě. Podobně špatně chráněni jsou i studenti dalších soukromých škol

Zátah na překupníky kvůli rýži za tisíc dolarů

Rýže ještě nebyla nikdy tak drahá jako dnes. Na světových trzích se tuna prodává za více než tisíc dolarů. To je více než dvakrát tolik než loni. Za prudký růst mohou spekulace zemědělců a obchodníků, kteří nechtějí prodělat kvůli národním subvencovaným cenám rýže.

Fondy: Nervozita nebere konce

Investic do fondů je stále méně než šafránu, protože i ta pouhá necelá čtvrtmiliarda pochází jen a jen z fondů peněžního trhu. Ani ty zajištěné opět nedokázaly nahradit krvácení dluhopisových fondů.

Česko může ekonomicky dohnat EU za deset let

Česká republika by mohla do deseti let dohnat země Evropské měnové unie v tvorbě hrubého domácího produktu na obyvatele. Tak soudí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), sdružení 30 nejvyspělejších zemí světa.

Milionovou půjčku nám schválily tři banky z pěti

Na milionový úvěr na rozvoj podnikání jsme dosáhli u třech bank, dvě banky by nám půjčily méně. V rozhodování o půjčce jsou banky obezřetné. Každý projekt posuzují naprosto individuálně.

Jak vydělat na vepřovém nejen u řezníka

Ropa, zlato i obilí jsou obecně známé komodity, jejichž ceny v poslední době prudce rostou. Investovat se dá ale i třeba do vepřového masa, které má podle analytiků růst před sebou. Nabízíme sedm rad, zda a jak se do komoditních investic pustit.

Opce: Co znamená vypsat call opci

Minule jsme si vyzkoušeli, jak se provádí nákup call opce a jaká kritéria bychom měli sledovat. V tomto článku popíšeme, jak se obchoduje vypisování call opcí. Pro názornost opět ukážeme skutečný obchod.

Proč chce ministerstvo financí reformovat české daně?

Četli jste v uplynulém týdnu pozorně články na Peníze.cz? Vyzkoušejte si v našem kvízu, co všechno jste si zapamatovali. Po jeho vyplnění se dozvíte správné odpovědi.

Když pro peníze, tak do obchodu

Minulý čtvrtek se mezi české banky podporující službu cashback přidala Komerční banka. Cashback neboli výběr hotovosti na pokladnách obchodů využívá ve Spojených státech polovina držitelů platebních karet, v Česku své místo hledá zatím pomalu.

Na lepší úrok dosáhne živnostník s dobrou historií

Půjčit si u banky jeden milion korun se dá za úrokovou sazbu zhruba 7 až 12 procent. Na lepší úrok dosáhne živnostník, kterého banky vyhodnotí jako méně rizikového. Snáz půjčku získá klient u vlastní banky.

Kolik peněz potřebujete, aby z vás byli rentiéři

Jak by mělo vypadat portfolio, z kterého se bude čerpat doživotní renta a kolik bude takové portfolio vynášet? Ukážeme vám, jak si takové portfolio sestavit.

Bankéřův pád: Evropský škrt přes americký rozpočet

Banka Jay Cooke & Co. hodlala sehnat peníze na výstavbu severopacifické železnice prodejem dluhopisů především v Evropě. Jenže tam se do sebe pustili Prusové a Francouzi. Válka a poválečné urovnání omezily zájem evropských investorů o americké dluhopisy na nulu.

Nepojištěná auta loni způsobila škodu za 300 milionů

Tisíce tuzemských řidičů jezdí bez povinného ručení. Každoročně přitom způsobí několik tisíc nehod, při nichž vznikají čím dál vyšší škody. Doplácí na to ostatní řidiči, z jejichž pojistek se škody hradí, upozorňuje Česká kancelář pojistitelů, která se stará o výplatu těchto škod.
Co si přinést do banky při žádosti o podnikatelskou půjčku

Kdo chce mít už při první schůzce jasno, jestli mu banka půjčí na nový podnikatelský záměr, měl by si s sebou vzít všechny potřebné podklady. Není jich málo a my vám poradíme, na které nezapomenout.

Placení daní by mohlo být už za pár let jednodušší

Reformní kroky navrhované ministerstvem financí zřejmě povedou ke zjednodušení výběru a správy daní a k úsporám jak na straně státu, tak na straně daňových poplatníků. Neřeší však výši celkových odvodů, ani způsob, jakým s nimi stát naloží.

Akcie: Amerika i Německo zase šlapou

Pražská burza v třetím dubnovém týdnu zaostávala za výkonností západoevropských burz a trhů v USA. Pozitivní sentiment nastartovaný lepšími hospodářskými výsledky významných amerických společností se ve střední a východní Evropě odrazil pouze částečně.

FOREX a nejvíce obchodované měnové páry
Zatímco objem obchodů na devizovém trhu v posledních letech nezadržitelně roste, struktura měn se mění jen málo. Za naprostou většinou všech obchodů můžeme najít pětici hlavních světových měn, a to americký dolar, euro, japonský jen, britskou libru a švýcarský frank.

Povinné ručení slaví jubileum, je mu 100 let
Přestože první automobil vznikl před více než 120 lety, čeští státní úředníci vzali motorismus na vědomí až o 20 let později, kdy Panská sněmovna přijala první zákon o povinném ručení. Jaké jsou milníky českého motorismu a automobilového pojištění?

Jak na příspěvky zaměstnavatele
Stále více zaměstnavatelů přispívá svým zaměstnancům na penzijní připojištění a tím jim pomáhá s vytvářením úspor na období důchodu. Co byste měli vědět, pokud se vám zaměstnavatel rozhodne na penzijní připojištění přispívat?

Jak postupovat při koupi obecního bytu?
Možnost odkupu bytu od obce či města je takovou výhrou v loterii. Pokud na to tedy máte peníze. Vzhledem k faktu, že takovou nemovitostí nemůžete ručit, standardní hypotéku vám banky nenabídnou. Řešení leží jinde.

Je výhodnější úvěr nebo leasing?
Mám zvolit leasing nebo úvěr? Který z nich je výhodnější? Tuto otázku řeší snad každý zájemce o nový vůz, který nedisponuje dostatečnou hotovostí. My se na ni v našem dnešním článku pokusíme nalézt odpověď.

Jak ušetřit na pojištění auta? Stačí nebourat
Automobil se pro mnohé stal nedílnou součástí života. Ovšem jeho provoz se může výrazně promítnout do rodinného rozpočtu. Nejen benzín, údržba a servis stojí tisíce korun, nemalé výdaje si vyžádá i pojištění. Naštěstí jsou tu bonusy.

Vozidlo mění svého majitele
Nákup či prodej automobilu není až tak jednoduchou záležitostí. Pomineme-li otázku zafinancování koupě vozidla, je třeba počítat také se značnou administrativou, které se nový ani bývalý vlastník nevyhne.

Auto stojí peníze, i když jenom stojí
Kolik stojí provoz automobilu? Nikoho asi nepřekvapí, že na měsíc pár korun stačit nebude. Potenciálním novovlastníkům ukážeme, s jakou minimální částkou musí počítat a stávajícím uživatelům alespoň napovíme, jak ušetřit.

Pojištění majetku: Na co si dát pozor?
Vzhledem k rozmarům počasí a přírodním kalamitám by žádný dům či byt neměl zůstat nepojištěn. Jakou roli v pojištění hraje nová a jakou časová cena? Proč je třeba dávat si pozor na podpojištění nebo jaké zabezpečení majetku je vhodné si pořídit?

Konec daňových reforem v nedohlednu
Před rokem byl zveřejněn návrh reformy veřejných financí. Také letos ve stejném čase přišel ministr financí s návrhem reformy daňového systému, který by mohl začít platit od roku 2010. Podívejte se s námi, co se navrhuje a čeho bychom se mohli dočkat.

Sonda do duše českého motoristy
Zpíváte si za volantem i přes cenu americké ropy 107 amerických dolarů za barel? Pravděpodobně ano, protože spousta Čechů si bez svého plechového miláčka už život nedokáže ani představit

Kdy se vyplatí zřídit podnikatelský účet?
Každý podnikatel či firma, ať už je fyzickou či právnickou osobou dnes ke svému podnikání nutně potřebuje mít zřízen účet v bance. Nabídka firemních a podnikatelských účtů je tak opravdu široká. Poradíme vám, jak správný účet vybrat a zřídit.

Forex: Dění na mezibankovním devizovém trhu
Devizový trh můžeme rozdělit na dvě základní části, trh klientský a mezibankovní. Právě operace na mezibankovním trhu dosahují násobků milionů dolarů. Jak probíhá samotné mezibankovní obchodování a komunikace mezi dealery?

Hypotékou k vlastnímu bydlení
Rozhodli jste se vyřešit své bydlení? Hodláte postavit nebo koupit dům, nebo uvažujete pouze o pořízení bytu? Asi ve všech případech se vám bude k financovaní vašeho záměru hodit hypoteční úvěr. Přečtěte si jaké možnosti v současné době banky klientům nabízí.

Z trojice státních úvěrů zůstal ten nejvyužívanější
Mít vlastní bydlení je snem mnoha lidí. Dopomoci k němu mohou nejen komerční instituce prostřednictvím svých úvěrů, ale na své občany myslí i stát. Přesto nabídka státních úvěrů se smrskla pouze na jediný. Kdo a jak o něj požádat?

Stavební spořitelny: Od vkladů k půjčkám
Klienti, kteří si nově uzavírají stavební spoření, jsou nenápadně posouváni k variantám s nižším úrokem ze spoření s tím, že budou mít následně vyšší úsporu na úrocích z úvěru. I tak by se dal popsat vývoj v taktice stavebních spořitelen.

Jak zafinancovat bydlení pomocí kombinace produktů?
Finančních produktů určených k financování bydlení je dnes celá řada, nicméně ani jeden z nich v sobě neumí integrovat všechny výhody, které finanční trh nabízí. Použití vhodné kombinace finančních produktů může vést k přímé úspoře nákladů.

Refinancovat, či nerefinancovat?
Rozruch ohledně refinancování pomalu utichá a banky přecházejí na nové strategie. Stávající hypoteční úvěr k nim můžete převést i přes to, že v jejich nabídce slovo "refinancování" nenaleznete. Individuální přístup převládl.

Jak na úřady při zahájení podnikání?
Zahájení podnikání s sebou přináší celou řadu důležitých úkonů, které musí každý začínající podnikatel provést. Jedním z nejdůležitějších je ohlášení živnosti na příslušné úřady. K tomu dnes již stačí podat jen jeden formulář na Centrálním registračním místě.

Jak vydělávat na komoditních měnách?
Díky rychle rostoucí světové ekonomice, která výrazně promlouvá do zvyšující se poptávky po komoditách získávají komoditní měny mezi investory na popularitě. Jak vydělávat na růstu cen komodit na devizovém trhu a jaká jsou úskalí a rizika těchto investic?

Jak získat dotaci z Evropské unie?
Pro období 2007 - 2013 byla z evropského rozpočtu pro ČR vyčleněna částka ve výši 26,7 miliardy eur ( 773,9 miliardy korun). Česká vláda pro čerpání těchto prostředků z EU přijala 24 operačních programů. Přečtěte si, jak z nich čerpat peníze.

Podnikatelé najděte si svou dotaci
Členské státy EU mohou ke svému rozvoji využít finanční prostředky z evropských fondů. V rámci programovacího období 2007-2013 je připraveno 24 operačních programů. Podívejte se s námi, které to jsou, a které by mohly pomoci získat peníze podnikatelům.

Jak úspěšně přijít k evropským penězům?
Probojovat se k evropské dotaci není jednoduché. Žadatel, který má v úmyslu získat unijní peníze na financování svého záměru, by se měl držet určitého „dotačního itineráře“ a vyvarovat se chyb, které by mohly všechno zhatit.

K získání dotace z EU musíte být v balíku
Získání dotace z fondů EU není zajisté snadný úkol. Kromě spousty hodin strávených nad administrativou máte před sebou ještě nutnost získat dostatek financí. Dotace vám může být totiž poskytnuta pouze, když prokážete patřičnou bonitu.

Investujte do Brazílie a ušetřete na poplatku

V naší tradiční akci "Fond měsíce", která navazuje na seriál "Investománie" naleznete tentokrát celkem 9 fondů, které mají co dočinění s Brazilií. V měsících dubnu a květnu si můžete objednat tyto fondy až s 50% slevou na vstupním poplatku.

Investománie - 4. díl: Brazílie

Cestování za investicemi po světě se dnes zastaví v zemi, jejíž jméno zní dost lidem určitě exoticky. Možná i proto, že se jí přezdívá „perla Jižní Ameriky“.

Naučte se investovat (5)

Není pochyb o tom, že například Microsoft je významnou a „dobrou“ společností, ale co její akcie, je vhodné si takovou nebo podobně „dobré“ společnosti kupovat? V závěru si také můžete přečíst několik základních doporučení vyplývajících z tohoto a předchozích dílů.

Amerika v recesi, ceny akcií jsou nízko, ale investujte raději postupně

Každý měsíc zveřejňujeme čtyři výsledky anketních otázek, které mohou čtenářům více přiblížit aktuální náladu mezi profesionály a blíže přiblížit jejich práci.

Hilarovi myslí na budoucí studia svých dětí

V minulém díle Pěti statečných jsme se seznámili s Petrem Hilarem, mladým mužem, kterého provedeme jeho životem. Našemu Petrovi bude v boji proti finančním žralokům pomáhat v různých životních situacích novodobých Pět statečných. Po celý rok budeme jejich snahy sledovat, Petrovi mezitím uběhne celý produktivní věk a na Vánoce se s námi dostane až do důchodu.

Jak předpovídat vývoj trhů!

Poklesy, které dohání k šílenství, i rekordní růsty, jaké trhy nepamatují desítky let. Standardní metody a pokusy o predikci selhávají. Analytikům nepomáhají standardní techniky. Pro období silné volatility, které nebere ohled na trendy a křivky vývojů získávají tvar sinusovky, je třeba vytáhnout silnější kalibr!

 

Podnikatelský plán základem úspěchu v podnikání
Rozhodnutí o zahájení podnikání je důležitým krokem, který není radno činit bez předchozího důkladného uvážení. Nestačí mít jen dostatek peněz a kvalitní podnikatelský plán, podcenit by se neměly ani další zahajovací aktivity.

OSVČ nebo raději zvolit obchodní společnost?
Rozhodli jste se, že je na čase zkusit štěstí v podnikání? Dříve než začnete běhat po úřadech je třeba zvolit si jednu z možných forem podnikání. Rozhodnutí o typu společnosti není jednoduché, poradíme vám, jaká kriteria jsou pro výběr důležitá.

Zahajujeme podnikání a běháme po úřadech
Začít podnikat, protože si myslíte, že budete mít víc volného času, je přelud. Vyprchá hned po několika týdnech, kdy zjistíte, že vlastně pracujete pořád. Alespoň psychicky. Časové náročné je už i samotné zahájení podnikání...

Jak financovat rozjezd firmy?
Se zahájením podnikání se pojí řada důležitých kroků bez nichž žádný zajímavý podnikatelský nápad nemůže být nikdy realizován. Zcela zásadním pro každého začínajícího podnikatele je však vždy problém financování rozjezdu firmy.

Praha 19. února (ČTK) - Banky snižují úrokové sazby u hypoték, Důvodem je především snaha podpořit další obchody, které jsou v tomto období tradičně slabší. K České spořitelně se v tomto týdnu připojila Hypoteční banka a ČSOB, které snížily u pětileté fixace sazbu na 5,14 procenta. Vyplývá to z informací od jednotlivých bank.

Vedle nižších úrokových sazeb se snaží banky podpořit prodej i například odpuštěním poplatku za zpracování úvěru, který může činit až desetitisíce korun. Například Hypoteční banka od 18. února do 18. března tento poplatek, který může být až 25.000 korun, nebude novým klientům účtovat. Od února do konce června neúčtuje poplatek za zpracování hypotéky Raiffeisenbank.
    "Snížením úrokových sazeb jsme se rozhodli podpořit prodej hypoték v období, které bývá obvykle slabší. U tříletých a pětiletých fixací jsme již na začátku roku přistoupili k sjednocení úrokové sazby, obě dvě nyní nabízíme za stejnou úrokovou sazbu. Výši sazeb navíc garantujeme pro všechny klienty," uvedl Jan Klouček, který má v ČSOB na starosti úvěry na bydlení.
    Již na počátku února se jako první rozhodla úroky snížit Česká spořitelna. Banka sjednotila sazby na jeden, tři a pět let, a to na 4,99 procenta. "Podnětem ke změnám bylo jednak snížení cen zdrojů, zejména v delších fixacích, a dále sjednocení cen zdrojů pevných sazeb. Z toho důvodu jsme nastavili stejnou úrokovou sazbu pro jednoletou až pětiletou fixaci," uvedl tehdy zástupce ředitele úseku rozvoje obchodu Pavel Kühn. Podle něj ale nadále platí, že obecně úrokové sazby porostou.
    Podle zjištění ČTK hypoteční banky zaznamenaly od počátku letošního roku nižší zájem o hypotéky než loni. Meziroční tempo růstu prodeje nových hypotečních úvěrů bankám v lednu většinou kleslo k 20 procentům, zatímco loni v lednu nebylo výjimkou ani dvojnásobné zvýšení obchodů.

Před časem vyzval portál bankovnipoplatky.com návštěvníky webu, aby hlasovali o nejvhodnějším datu pro „Den protestu proti bankovním poplatkům“. S přehledem zvítězil jako nejvhodnější den 28. únor. Poslední den nejkratšího měsíce byl navržen jako symbol, že bankovní poplatky peníze klientů také krátí.

Počínaje letošním rokem tedy můžeme 28. února „slavit“ jako den protestu proti bankovním poplatkům či alternativně jako den bez bankovních poplatků. Portál bankovnipoplatky.com v této souvislosti připravuje několik aktivit. První z nich je anketní otázka, ve které se mají návštěvníci webu vyjádřit k tomu, jakým způsobem si tyto oslavy představují. Zatím jsme jako základní možnosti, co dělat onoho dne 28. února, zvolili – neplatit platební kartou, neprovádět žádné bankovní převody, vybrat peníze z běžných účtů, nalepit poplatkožrouta na nejrůznější místa či lampiónový průvod.

Cílem je upozornit na problematiku bankovních poplatků v ČR zajímavou a nevšední formou a věnovat tomuto tématu pravidelně jeden den v roce. Dále vyzýváme banky, aby se jakýmkoliv způsobem připojily k této iniciativě a jeden den v roce byly na své klienty, pokud jde o bankovní poplatky, shovívavější. V této souvislosti stojí za to připomenout, že za jeden kalendářní den vyberou banky v ČR na poplatcích více než 90 milionů korun (90 254 794 – částka vzniklá dělením celkového zisku z poplatků a provizí – téměř 33 miliard – a počtem dní v roce. V tomto případě jde o údaje za rok 2006. Výsledky za rok 2007 jsou zatím známy jen za první tři čtvrtletí). O dalších aktivitách Vás budeme informovat v nejbližších dnech.

Mzdový kalkulátor

Reformní abeceda 2008
Nová přiznání k dani z příjmů

Podpora bydlení již není v kurzu
Poslední roky byly ve znamení podpory bydlení. Stačí se jen podívat na možnost odpočtu úroků u úvěrů na bydlení, státní finanční podporu hypoték či řadu podpor nabízených Státním fondem rozvoje bydlení. Rok 2008 již podporám nepřeje.

Je rovná daň skutečně rovná?
Od roku 2008 je stanovena daň z příjmů fyzických osob pro všechny bez ohledu na výši příjmů na 15 %, od roku 2009 dokonce na 12,5 %. Díky této změně, alespoň to tak vypadá, by na tom měli být všichni stejně bez rozdílů příjmů, ale je tomu skutečně tak?

Placení záloh na sociální pojištění
S účinností od 1. ledna 2008 dochází k legislativním změnám v oblasti minimálního vyměřovacího základu OSVČ. Od čeho se jeho výše odvíjí a jaké změny OSVČ v následujícím roce čekají?

Daňový režim ČR není pro podniky přitažlivý
V průzkumu KPMG International hodnotili daňoví odborníci z evropských společností přitažlivost svých domácích daňových režimů ve srovnání s ostatními evropskými státy. Česká republika bohužel skončila v žebříčku přitažlivosti až třetí od konce.

Zajímá vás, co všechno přináší schválená reforma veřejných financí?

Reforma ve mzdách - superhrubá mzda
Nepřímé daně - změny v DPH a spotřební dani
Změna systému sociálních dávek
Zavedení poplatků a doplatků ve zdravotnictví

Karty pro podnikatele
Nová přiznání k dani z příjmů

Rodičovský příspěvek

Životní pojištění přináší úsporu na daních i mzdách
Nejen poplatník si může díky životnímu pojištění snížit daně. Stejně tak může učinit i zaměstnavatel, který se rozhodne přispívat na pojištění svých zaměstnanců. Kolik firma ušetří? A co nového přinesla daňová reforma?

Minimální mzda: Na hranici chudoby
K zvýšení minimální mzdy došlo v České republice již patnáctkrát. Od poloviny roku 2006 však tento ukazatel maximální chudoby pracujících stagnuje zhruba na 8000 Kč za měsíc. Jaká je jeho funkce a jak jsou na tom státy EU?

Kolik bere průměrný Čech?
Na tuto otázku není tak snadné odpovědět, jak by se mohlo zdát. Existuje sice ukazatel nazvaný průměrná mzda, nicméně je to ukazatel značně zavádějící, daleko věrněji nám odpoví ukazatel s názvem medián. Přičemž velice důležitý je i vývoj mzdy reálné.

 

Výpočet mzdy v kostce
Již v únoru dostanou zaměstnanci výplatní pásky, na kterých bude čistá mzda počítána s rovnou patnáctiprocentní daní a s využitím superhrubé mzdy. Podívejte se s námi, jaká je nová konstrukce výpočtu.

 

Vyšší příjmy díky odpočtům a společnému zdanění
Životní pojištění, penzijní připojištění či úroky z úvěrů. To jsou jen některé z cest, jak si legálně snížit daně. Další poměrně výraznou úsporu přináší společné zdanění manželů. Co všechno je nutné splnit a předložit?

Nejlevnější povinné ručení
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Peněžní fondy Dluhopisové fondy Smíšené fondy Akciové fondyPojištění osob Finanční poradna
Kapitálové životní pojištění Investiční životní pojištění Rizikové životní pojištění Úvěrové životní pojištění
Důchodové pojištění Úrazové pojištění Pojištění majetku Pojištění bytů a rodinných domků Pojištění chalup a chat Pojištění domácností Peníze Výpočty kalkulačky
Rust

Rust

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one