FOND SHOP 21/2009

Vítejte ve světě slabého dolaru

Obava asijských zemí ze zhoršení konkurenceschopnosti, rostoucí cena zlata i ropy a zvýšený zájem centrálních bank o devizové rezervy v euru a jenu - to vše má jednu společnou příčinu, a to slabý dolar.

Riziková aktiva na vzestupu

Ceny rizikových aktiv od akcií až po komodity zřetelně rostly, dolar naopak oslaboval. Začínající výsledkovou sezónu zatím trhy přijaly pozitivně. Příznivá data přišla z americké ekonomiky.

Dluhopis navázaný na cenu ropy

UniCredit Bank připravila pro své klienty nový Strukturovaný dluhopis Petrol 2012, který je vázán na vývoj cen ropných kontraktů.

Zmatené signály z trhů

Akciové i dluhopisové trhy v uplynulém půl roce prudce rostly. Dluhopisy indikují ekonomickou stagnaci a inflaci blízko nuly, akcie naopak rychlé zotavování.

Krize nám pomohla

Sestavujeme portfolia tak, aby dosahovala výnosů nezávisle na vývoji trhu. Stávající krize nám nejen nevadila, ale naopak pomohla, říká Jaroslav Brzoň, ředitel Best Buy Investments.

Akcie s výkonností podle komodit

Pro komoditní trhy jsou charakteristické prudké růsty a pády. Akcie firem, které komodity těží a zpracovávají, jsou ve vleku vývoje na komoditních trzích.

Není krize jako krize

Zatímco dřívější finanční krize byly spojeny s rozvíjejícími se trhy, ta poslední měla svůj původ ve vyspělých zemích. Výkonnost akcií z "emerging markets" se přitom velmi liší podle regionů.

Jistota s omezeným výnosem

První polovina Prémiového vkladu HSBC bude vyplacena po šesti měsících s výnosem 3 %, druhá polovina po pěti letech s výnosem 0 % až 20 %. Průměrná výnosnost vkladu tak nepřekročí 4 % p.a.

ING (L) Invest European Equity

Investuje do akcií velkých evropských firem. Převažuje hodnotový styl. V minulých letech za benchmarkem a konkurencí mírně zaostával. Za poslední rok je však výrazně nadvýkonný.

ISČS Sporobond

Fond zařazuje do portfolia především státní dluhopisy. Přednostně jsou vybírány dluhopisy investičního stupně. Ve druhém čtvrtletí letošního roku fond postupně umazával ztrátu za konkurencí.

Hodnota historických cenných papírů

Historické cenné papíry získávají s dobou především na sběratelské hodnotě. O současné ceně rozhoduje poptávka ze strany sběratelů.

 

FOND SHOP 20/2009

Index výskytu hezkých servírek

Jak může člověk poznat, že ekonomika směřuje stále dolů a nedosáhla ještě dna? Roste počet hezkých servírek.

Na trhy se dostavila korekce

Akciové trhy se na přelomu září a října vydaly dolů a zvýšily volatilitu. Zklamal americký trh práce i spotřebitelská důvěra. Státní dluhopisy vyspělých zemí naproti tomu výrazně zhodnotily.

Zlatý zajištěný program

Společnost ČP Invest zahájila prodej Zlatého zajištěného investičního programu, který zaručuje návratnost původně investované částky.

Emerging markets: zastaralá nálepka

Dělení světa na rozvinuté a rozvíjející se trhy je překonaný přístup, dřívější rozdíly mezi nimi se rychle stírají, globální akciové indexy nejsou reprezentativní, tvrdí expert.

Na akciích není zásadní bublina

Trhy v sobě zahrnují poměrně optimistická očekávání, která však nejsou nereálná, říká Petr Zajíc, portfolio manažer fondů Pioneer. Korekce zřejmě přijde. Podle predikcí v 1. čtvrtletí 2010.

Americké akcie: ztracená dekáda

Investoři do akcií firem ze Severní Ameriky jsou po 10 letech na nule. Ovšem pouze dolaroví. Korunový investor má polovinu toho, co před 10 lety investoval. I tak může vypadat investování.

Věříme, čemu věřit chceme

Potvrzování je kognitivní odchylka od racionality a projevuje se tím, že lidé selektivně vybírají především myšlenky a fakta, které potvrzují jejich názory a vyhýbají se těm opačným.

Nástroj pro zajištění rizika i spekulaci

Kontrakty na vyrovnání rozdílů patří v ČR mezi méně využívané investiční nástroje. Domácí brokeři poskytují obchodní platformu, analytické nástroje i zpravodajství z trhů.

AXA CEE Akciový fond

Fondu se dlouhodobě daří kopírovat vývoj sledovaného indexu. V portfoliu převažují tituly obchodované na české, polské a maďarské burze.

Conseq Invest Dluhopisy nové Evropy

Investuje hlavně do polských, maďarských a tureckých dluhopisů. Snaží se využít posílení forintu a zlotého proti euru. Za dosavadní historii překonal konkurenční fondy, avšak při vyšší volatilitě.

Korekce by neměla investory překvapit

Na finančních trzích se od března 2009 do poloviny září zvyšovala tolerance k riziku. Nyní nelze vyloučit korekci tohoto trendu. Defenzivní změny v portfoliu přesto dělat nedoporučujeme.

 

FOND SHOP 19/2009

Magická hranice tisíc dolarů prolomena

Nejistota na trzích zlatu prospívá. V září překonalo hranici 1 000 USD za unci.

Apetit k riziku pomohl akciím

Akcie zažily dva týdny výrazného růstu zakončeného korekcí. Důvodem byla ustupující riziková averze i zvýšená likvidita na trzích. Výnosy státních dluhopisů USA i zemí eurozóny rostly.

Projekt hodnocení kvality ETF

Výsledky ratingového hodnocení společnosti Scope Analysis mají usnadnit soukromým investorům orientaci v nabídce burzovně obchodovaných fondů.

Rok po pádu Lehman Brothers

Ceny rizikových aktiv se ani rok po pádu banky Lehman Brothers nedostaly zpět na úrovně před krizí. Výkonnost většiny akciových i dluhopisových fondů je na ročním horizontu záporná.

Emerging markets slibují nadvýkonnost

Ocenění akcií na rozvíjejících se trzích se nyní nachází blízko historického průměru. Růst firemních zisků zajistí výkonnost bez zhoršování ukazatele P/E, říká Roman Podkolzine z BNP Paribas.

Motor hnaný stimuly

Oblast jižní a východní Asie mimo Japonsko čítá hlavně rozvíjející se trhy. Některé ekonomiky zde rostou díky fiskálním stimulům. Akciové fondy a ETF nabízejí širší či užší pokrytí asijských trhů.

Který sektor je ten pravý

Cyklické sektory rostou nebo klesají rychleji než průměr trhu, u defenzivních sektorů je tomu naopak. Cykličnost některých sektorů se může změnit. Impulsem je často prasknutí bubliny.

Penzijní fondy za pololetí opět v minusu

Portfolia většiny penzijních fondů dosáhla za 1. pololetí 2009 záporné výkonnosti v rozmezí 0 % až minus 3 %. Navíc má polovina fondů potíže s ukazatelem způsobilosti krytí závazků.

ČP Invest - Fond živé planety

Největší váhu v portfoliu zaujímají společnosti podnikající v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Portfolio manažer využívá nejen akcie, ale i nákladově příznivé ETF.

KB Dluhopisový

Investuje do českých státních dluhopisů. Část portfolia doplňují bankovní vklady. Zaměřuje se na široké spektrum splatností. Za svou krátkou historii překonal rizikovější konkurenty.

Vznik nové bubliny nevyhnutelný

Zárodky nové bubliny vždy vznikají na troskách předešlé, tvrdí Christopher Jeffery, analytik Fortis Investments/BNP Paribas. Kreditní krize měla typické znaky spekulativní bubliny.

 

FOND SHOP 18/2009

Statisticky slabé září

Září je měsícem, ke kterému hledí mnozí investoři s obavami. Historická data totiž ukazují, že akcie mají touto roční dobou nejslabší průměrnou výkonnost.

Nejistota ohledně udržitelnosti růstu

Trhy prodělaly smíšený vývoj. Světové akcie srazil na přelomu srpna a září čínský trh, poté se obnovil růstový trend. Výnosy státních dluhopisů vyspělých zemí v deflačním prostředí klesaly.

HSBC uvádí na trh první ETF

V průběhu několika příštích let plánuje HSBC v Evropě představit dohromady 50 indexových fondů.

Nemovitosti: není již pozdě?

Názory na budoucnost nemovitostních akcií jsou velmi roztříštěné, jednotný názor nelze najít. Podle některých je na investici do nemovitostních akcií ještě brzy, podle jiných již pozdě.

Dluhopisy by měly vydělávat

Zhodnocení dluhopisových fondů očekáváme v rozmezí 2,5 % až 4 % p.a. v závislosti na duraci a kreditní expozici daného fondu, říká Jan Rychlý, portfolio manažer ČSOB bond mix.

Investice do světových blue chips

Akcie nadnárodních společností získá investor v globálně orientovaných akciových fondech či ETFs, které kopírují některý z hlavních akciových trhů.

ETF na rozvíjející se trhy mají smysl

Rozvíjející se akciové trhy nejsou tak efektivní jako trh velkých společností z USA. Fondy toho však nedokážou využít - překonat benchmark MSCI Emerging Markets je pro ně problém.

Stabilita prozatím využívá čtyři fondy

Variabilní investiční program Stabilita nabízí konzervativní, vyváženou a dynamickou strategii. V průběhu investice jsou portfolia průběžně upravována. Společnost rozšíří počet fondů.

Rozdíly zvýraznila "úpadková smůla"

Rozdíly ve výkonnosti portrétovaných peněžních fondů způsobily nejen odlišné strategie, ale také nesplacení některých bankovních dluhopisů. Nejlépe obstál KBC Multi Cash CZK, nejslabší byl ING Český fond peněžního trhu.

IKS MAX 9 - Garantovaný nulový potenciál

Garantovaný fond IKS Max 9 oznámil investorům, že následující tři roky nic nevydělá a skončí s nulovou výkonností. Investice do zajištěných fondů mohou reálně ztratit i přes 15 % kupní síly.

 

FOND SHOP 16/2009

Móda stojí investory čas a peníze

Když v minulých letech mířily finanční trhy vzhůru, přicházely investiční společnosti s mnoha novými produkty. Leckdy se jednalo o nástroje, které se snažily reagovat na aktuální módní vlnu.

Znaky stabilizace světové ekonomiky

Po pozitivní výsledkové sezóně zvýšily optimismus na trzích dobré statistiky z makroekonomiky. Investoři začínají věřit, že recese odezněla.

Nemovitostní bublina v ČR praská

Český statistický úřad potvrdil, že v České republice praská bublina na trhu nemovitostí. Doposud se o tom pouze spekulovalo na základě nepřímých indicií.

Jaké fondy pro deflaci a inflaci

Za deflace se vyplatí převážit v portfoliu dluhopisy a peněžní trh. Před inflací chrání kupní sílu akcie, nemovitosti a komodity. Neplatí to ale vždy na sto procent.

Komodity neochránily investory před inflací

Poptávka rozvinutých zemí po surovinách a energiích se vrátí na hodnoty před vypuknutím globální recese nejdříve v roce 2011. Propad, ke kterému došlo v minulém roce, byl velmi hluboký.

Akcie Evropa - malé a střední firmy

Akcie malých a středních evropských firem bývají nadvýkonné na býčím trhu a podvýkonné na medvědím trhu. Dostupné akciové fondy a ETF investují převážně do tzv. cyklických sektorů.

Řiďte chování klientů

Medvědí trhy jsou zpravidla střídány býčími. Strategie "koupit a držet" přináší dlouhodobý úspěch. Hlavním úkolem finančního poradce není řídit portfolio, ale udržet klienta na zvolené cestě.

Hledání nejlepších investičních správců

Výběrové fondy HSBC investují především do fondů cizích správců. Ve všech portfoliích mají nejvyšší váhu americké cenné papíry. I konzervativní portfolia investují do akciových fondů.

Pioneer Funds - Global Ecology

Globální akciový fond se strategií sociálně odpovědného investování. Regionální i sektorová struktura portfolia se výrazně odchyluje od benchmarku.

Raiffeisen Eurasien Aktien

Fond investuje především do ruských, čínských, indických a tureckých akcií. Oproti benchmarku je dnes nadvážen sektor energií a informačních technologií.

Hamburger, který předvídá měnový vývoj

Index Big Mac srovnává ceny hamburgeru v různých zemích podle tržních měnových kurzů. Poskytuje tím jednoduchý, avšak nepřesný odhad nadhodnocení či podhodnocení konkrétních měn.

 

FOND SHOP 15/2009

Hypotéky už tolik netáhnou

Objem nově poskytnutých hypoték v ČR poklesl za první pololetí letošního roku proti stejnému období minulého roku asi o třetinu. Podepsalo se na tom více faktorů.

Pozitivní výsledková sezóna

Optimismus zavládl na trzích. Důvodem jsou lepší než očekávané zisky firem za druhé čtvrtletí. Ceny akcií i komodit šly nahoru. Otázkou je udržitelnost růstu po odeznění stimulačních balíčků.

Prémiový vklad s výnosem až 3,3 %

Reiffeisenbank nabízí prémiové vklady, u kterých je prémiový výnos odvozen od hodnoty směnného kurzu (USD/CZK, EUR/TRY, EUR/RON, PLN/EUR, HUF/EUR) v předem určený den fixingu.

Dotazník MiFID zpochybněn

Investor přesvědčil rakouský soud, že vyplněný investiční dotazník neodpovídal ústnímu jednání se zástupcem společnosti. Bude tímto rozhodnutím ohrožena činnost investičních poradců?

Rok nejistoty za námi

Z tradičních tříd aktiv jsou v korunovém vyjádření za uplynulý rok v plusu pouze dluhopisy rozvíjejících se trhů, firemní dluhopisy s vysokým výnosem a zlato. Vše díky posílení USD.

Fondy peněžního trhu od března rostou

Korunové fondy peněžního trhu jsou alternativou ke spořícím účtům. V současné době překonávají kvalitní fondy peněžního trhu spořící účty bank.

Víno vyzrálo na krizi

Po roce 2005 se ceny kvalitního vína výrazně zvýšily. Finanční krize korigovala jejich vzestup jen z malé části. Přes dlouhodobě příznivý trend ale přináší investování do vína specifická úskalí.

Nerovný souboj ropy a peněžního trhu

Allianz Petrol Invest 4 je osmileté investiční životní pojištění. Naději na vyšší zhodnocení kolem 10 % p.a. poskytuje jen tehdy, pokud cena ropy na začátku investičního období výrazně poroste.

ING (L) Invest Global High Dividend

Globální akciový fond zaměřený na tituly s vysokým dividendovým výnosem. Portfolio je dobře regionálně i sektorově diverzifikováno. Dosavadní výkonnost fondu se příliš neliší od benchmarku.

Parvest Europe Sustainable Development

Fond investuje v souladu s myšlenkou sociálně odpovědného investování. Do portfolia jsou vybírány akcie firem, které působí v rámci Evropské unie.

Ochrana spotřebitelů na prvním místě

EU uvažuje o další harmonizaci v oblasti finančního poradenství a zprostředkování. Cílem jsou jednotné informační standardy finančních produktů a srozumitelná komunikace se zákazníkem.

 

FOND SHOP 14/2009

Nepodařený mystery shopping

Žurnalistický žánr mystery shopping mám rád. Novinář předstírá zákazníka a poté popíše zkušenosti s konkrétní firmou. Nejzábavnější jsou příběhy, v nichž testovaný říká nesmysly, až je to legrační.

Trhy nevěří v rychlé zotavení ekonomiky

Druhé čtvrtletí bylo pro akcie vynikající. Na konci se ale trend otočil a nastal útěk z rizikových aktiv. Rozhodující bude výsledková sezóna.

Rozvíjející se trhy rekordně velké

Ceny akcií na rozvíjejících se trzích rostly za uplynulého půl roku rychleji než ceny akcií na rozvinutých trzích.

Poptávku doplní rozvíjející se trhy

Dolarová cena ropy je velmi kolísavá. Většina prognóz přesto nepočítá s překročením hranice 100 USD za barel v příštích dvou letech. Poptávku po ropě budou stimulovat země mimo OECD.

Petr Podolka - ING Český fond peněžního trhu

Zbavit se dluhopisů emitovaných bankami bylo obtížné už několik měsíců před velkým propadem v září 2008, nebyli kupci, říká Petr Podolka, manažer ING Českého fondu peněžního trhu.

Lákadlo s rizikem

Dluhopisy s vysokým výnosem se jeví jako atraktivní dlouhodobá investice, střednědobě ale nesou výrazná kreditní rizika. Dostupné fondy nabízejí dolarovou či eurovou strategii bez měnového rizika.

Akcie nebo dluhopisy?

Dluhopisy vydělaly za 40 let stejně jako akcie. Riziková prémie akcií klesla v uplynulém půl století na nulu. Za posledních 200 let dosáhla výkonnost akcií v průměru 2,5 % ročně nad dluhopisy.

Tři investiční strategie ze sedmi fondů

Na dlouhém investičním horizontu mohou zaujímat akciové fondy 40 %, 70 % nebo 100 % portfolia. Pro pokrytí akciových pozic jsou využity fondy Franklin Templeton a Parvest.

WIOF Greece-Cyprus Opportunities Fund

Akciový fond investující především na řeckém a kyperském trhu. Při jedinečné investiční strategii nemá přímou konkurenci. Vůči benchmarku si až na jarní měsíce letošního roku vedl velmi dobře.

HSBC GIF Euroland Equity

Investuje do akcií z eurozóny, které vybírá metodou stock-picking. Od benchmarku se může výrazně odchýlit. V posledních několika letech byl výkonnější i kolísavější než většina konkurence.

SRI: Móda nebo trvalá hodnota?

Ačkoliv je Evropa leaderem sociálně odpovědného investování, v České republice budí tento specifický sektor spíše pobavení, a to platí jak pro laiky, tak aspoň částečně pro odbornou veřejnost.

 

FOND SHOP 13/2009

Růst ekonomika lze čekat až v roce 2010

Podle posledního odhadu Světové banky by měla většina zemí pocítit větší propad hrubého domácího produktu než se původně očekávalo.

Nejistota trvá, akcie stagnují

Pozitivních signálů z ekonomiky bylo málo. Růst cen akcií a komodit se zastavil. Návrat strachu z delší recese nahrával státním dluhopisům. ČNB sazby nesnížila.

Státní dluhopisy občanům od listopadu

Ministerstvo financí plánuje spustit prodej státních dluhopisů přímo občanům již letos v listopadu. Zmínil se o tom ministr financí Eduard Janota v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

(Ne)způsobilé penzijní fondy

Tuzemské penzijní fondy vykázaly podle Zprávy o finanční stabilitě 2008/2009 od ČNB v zátěžových testech "pouze částečnou odolnost proti působení nepříznivých šoků".

Vysoká inflace prozatím nehrozí

Většina domácích portfolio manažerů neočekává v krátké době vysokou míru inflace. Výkonnost korunových dluhopisů bude záviset na hodnocení rizikovosti celého regionu střední Evropy.

Měnový vývoj pokazil růstový trend

Zdravotnictví patří k defenzivním sektorům s nižší kolísavostí i růstovým potenciálem. Zatímco dostupné akciové fondy investují hlavně do USA, ETF umožňují omezit se jen na Evropu.

O inflaci rozhodne produkční mezera

Vývoj peněžních agregátů v USA a Evropě svědčí spíše o deflaci než inflaci. Nezvyšuje se rychlost oběhu peněz. Inflaci by způsobilo až uzavření produkční mezery a převis poptávky nad nabídkou.

Sedm linií z fondů skupiny Pioneer

Rentier Invest nabízí sedm přednastavených investičních portfolií. Dlouhodobé strategie se zaměřují i na rozvíjející se trhy a Středomoří. Využívány jsou jen fondy skupiny Pioneer.

Sporotrend

Fond se zaměřuje na oblast rozvíjejících se trhů. V portfoliu je vysoké zastoupení ruských akcií. V minulém období vykázal fond jednu z nejlepších výkonností, ale i vysokou volatilitu.

Credit Suisse Soft Click OPF

Konzervativní fond se strategií ochrany kapitálu a malým podílem dynamické složky do 10 %. V jeho portfoliu převažují krátkodobé eurobondy a korporáty. Lze od něj čekat malé nárůsty i poklesy.

Fondy absolutní návratnosti: relativní zklamání

Fondy absolutní návratnosti slibují kladnou výkonnost i za nepříznivých tržních podmínek, většinou se jim to ale nedaří. Lze od nich čekat menší poklesy i nárůsty než u dynamických investic?

 

FOND SHOP 12/2009

Inflace! Ale kdy a kde?

Centrální banky vyspělých zemí světa tisknou nové peníze jako na běžícím pásu, aby bojovaly s ekonomickou recesí.

Obavy z inflace rostou

Akcie si daly po několika měsících růstu odpočinek. Nahoru jdou výnosy u státních dluhopisů rozvinutých zemí. Ministři financí G8 na summitu poprvé mluvili o strategii boje s inflací.

Bohatým investorům se vrací optimismus

Indexy Spectrem, které měří optimismus bohatých investorů, v květnu rekordně poskočily nahoru.

Který sektor byl propadák

Nejhlouběji pod vrcholem z roku 2007 se nacházejí akcie nemovitostních firem (-69 %) a bank (-64 %). Nejlépe propadem prošli výrobci potravin (-28 %).

Realitní akcie s diskontem

Současná úroveň cen realitních akcií předpokládá pokles cen investičních nemovitostí o dalších několik desítek procent, říká Martin Horák, portfolio manažer fondu ČSOB realitní mix.

Strmě dolů a pak rychle nahoru

Dluhopisy z rozvíjejících se trhů utrpěly v září a říjnu 2008 velké propady, letos se však rychle vzpamatovaly. Nejvíce podílových fondů se primárně zaměřuje na dolarové dluhopisy.

Fed tiskne peníze

Současná finanční a ekonomická krize je mimořádná svým rozsahem i způsoby, jakými proti ní vlády a centrální banky bojují. Nejsou však léky proti krizi horší než samotná choroba?

Téměř samé výhody

Fondy životního cyklu 2020 až 2040 od České spořitelny by mohly být ideálním nástrojem pro pohodlné investování na stáří, kdyby neměly velmi vysokou celkovou nákladovost.

Aktivní strategie na výsluní i pranýři

Světové akciové fondy PIO GS a TEMP GRE si před rokem 2005 vedly lépe a po roce 2007 hůře než indexový fond KBC IFW. ING IW dřívější výkonností neoslnil, ale nabízí měnové zajištění.

Státním dluhopisům nižší náklady svědčí

U dluhopisových fondů, investujících významnou většinu portfolia do státních dluhopisů, má nízká nákladovost příznivý dopad na výkonnost. Ne tak již u fondů s vyšší vahou nestátních dluhopisů.

 

FOND SHOP 11/2009

Emoce řádí. Na co se připravit

Investoři jsou naštvaní. Co jiného čekat, když hodnota většiny portfolií je za uplynulý rok nejméně o čtvrtinu nižší. Těžké časy? Určitě ne pro lidi, kteří se zabývají výzkumem v oboru behaviorálních financí.

Akcie rostou tři měsíce v řadě

Optimismus na trzích nepolevuje. Investoři míní, že je světová ekonomika z nejhoršího venku a vleklá recese zažehnána. Akcie a komodity jdou nahoru, státní dluhopisy dolů.

V Evropě opět proudí peníze do fondů

Otevřené podílové fondy v Evropě zaznamenaly za první čtvrtletí letošního roku čisté přítoky 22 mld. EUR. Výsledek kontrastuje s předchozími šesti čtvrtletími, během nichž investoři peníze z fondů vybírali.

Co hrozí víc? Deflace nebo inflace?

V krátkém horizontu je podle expertů větší problém deflace. Ve středním horizontu převládají obavy z inflace. Klíčové bude načasování počátku monetární restrikce centrálními bankami.

Finanční akcie jsou oceněny férově

Oslovení portfolio manažeři akciových fondů, které se zaměřují na finanční sektor, nepovažují finanční akcie za podhodnocené. Většina z nich převažuje USA proti Evropě a zejména Japonsku.

Jak navázat výkonnost na inflaci

Inflačně vázané dluhopisy bývají výkonnější než klasické dluhopisy při rostoucí inflaci a naopak. Pomocí dostupných fondů a ETF lze investovat do inflačně vázaných dluhopisů z eurozóny i USA.

Investování s finanční pákou

Prostřednictvím futures kontraktů mohou investoři spekulovat na růst i pokles ceny podkladového aktiva. Investor může během několika dní vydělat několik desítek procent, ale i vše ztratit.

Portfolia z fondů několika správců

Investiční společnost Conseq nabízí tři aktivně řízená portfolia fondů. Vybírány jsou fondy několika investičních společností. Složení portfolií se mění podle situace na trzích.

ČP Invest Fond korporátních dluhopisů

Portfolio fondu je tvořeno převážně dluhopisy ruských firem. Na dlouhém horizontu se fond vyvíjí shodně s konkurencí a mírně překonává sledovaný index.

ČSOB Akciový fond BRIC

Investuje do brazilských, ruských, indických a čínských akcií. Sleduje výraznou diverzifikaci portfolia. Mírně převažuje Čínu a Indii. Má podobou výkonnost jako benchmark i konkurence.

Pravidelně investovat do ETF má smysl

Pravidelné investování do ETF je výhodné při delší periodicitě investování nebo při vyšších investicích. Od pravidelné investice 150 EUR (4 000 CZK) je většinou levnější než u podílového fondu.

 

FOND SHOP 10/2009

Šrotovné je jen krátkodobým řešením

Ve více než desítce evropských zemích se rozhodly vlády pomoci skomírajícímu automobilovému průmyslu zavedením prémie při nákupu nového a sešrotování starého automobilu.

Po dvou měsících růstu trhy střízliví

Pochybnosti ohledně brzkého ústupu recese obrátily vývoj na trzích. Makroekonomická data ukazují na zastavení propadu světového hospodářství, ale nikoli návrat k růstu.

Další pokles majetku ve fondech

Během prvního čtvrtletí letošního roku majetek v podílových fondech poklesl o 30,8 mld. Kč. Trend poklesu je patrný již od konce roku 2007, v uplynulých dvou čtvrtletích však akceleruje.

České bondy rostou

V dubnu začaly růst ceny východoevropských státních i korporátních dluhopisů. Výrazný růst vykázaly fondy investující do kvalitních firemních dluhopisů.

Hlavní problém jsou stále banky

Podmínkou skutečného zotavení trhu korporátních dluhopisů i akciových trhů je opětovné fungování bankovního systému. Ten se ale v Evropě stále nachází v hlubokých potížích.

Po pěti letech na nule

Do akcií z eurozóny lze investovat s aktivně řízenými fondy, které sledují širší benchmark MSCI EMU, i s ETF a indexovými fondy zaměřenými na blue-chip akcie z indexu DJ Euro Stoxx 50.

Není sektor jako odvětví

Mezi nejznámější systémy sektorové, resp. odvětvové klasifikace patří GICS (od MSCI a S&P) a ICB (od DJ a FTSE). S výjimkou spotřebního zboží a služeb se jejich klasifikace podobá.

Tři skupiny fondů pro "Husákovy děti"

Program pravidelného investování Generace X nabízí tři investiční strategie. Správa portfolia je zdarma, investor platí jen poplatky na úrovni fondů zařazených do programu.

Raiffeisen Český akciový fond

Akciový fond s jedinečnou strategií zaměřený na Česko a další země střední a východní Evropy (zejména Rusko). Investuje i do jiných akciových fondů. Zatím se držel benchmarku.

3 Banken Global Stock-Mix

Fond investuje do kvalitních světových akcií s vysokou tržní kapitalizací. Portfolio manažer se snaží profitovat na dlouhodobých globálních trendech. Při korekcích fond ztrácí.

Investice do akcií na penzi má smysl

Čím kratší investiční období, tím více se investice do akcií podobá hazardu v dobrém i špatném smyslu. Čím delší investiční období, tím větší naděje na slušný, nikoliv však mimořádně vysoký výnos.

 

FOND SHOP 9/2009

Prasečí chřipka a averze k riziku

Poslední dubnový týden byl i na finančních trzích ve znamení prasečí chřipky (nebo mexické chřipky, nové chřipky či H1N1, chcete-li výstižnější název). Začátkem týdne, kdy se jednalo o novou informaci a sílily obavy o vypuknutí celosvětové pandemie, reagovaly světové akciové trhy mírným poklesem.

Akcie pokračují v růstu. Nejen akcie

Bezbřehý optimismus ovládl finanční trhy a na přelomu dubna a května se ještě vystupňoval. Zájem o riziková aktiva ale neodpovídá ekonomickým datům ukazujícím na delší recesi.

Nemovitosti ztrácí. Propad fondu 14%

ČS nemovitostní fond přecenil hodnotu nemovitostí ve svém portfoliu směrem dolů a kurz podílového listu fondu propadl ze dne na den k 21. dubnu o 14,4 %.

Nejúspěšnější penzijní fond roku 2008 je ..

... podle výpočtů FOND SHOPu Allianz PF. Jeho portfolio dosáhlo nejvyšší skutečné výkonnosti. Penzijní fondy se loni potýkaly s finanční krizí a poklesy na trzích s velmi rozdílným úspěchem.

O ruských akciích rozhodne ropa

Díky globální ekonomické krizi a poklesu ceny ropy se propadl ruský akciový trh o několik desítek procent. Návrat investorů lze očekávat až s růstem ceny ropy.

Nemovitostní akcie se chovají procyklicky

Nemovitostní akcie jsou spjaté s vývojem ve finančním sektoru. Investovat lze do nemovitostních akciových fondů a ETF s globální diverzifikací nebo regionálním omezením, zejména na Evropu.

V ETF mohou být i indexové swapy

ETF může investovat buď do cenných papírů z kopírovaného indexu, nebo používat swapovou konstrukci portfolia. Ta je nákladově výhodnější, ale nese mírně vyšší kreditní riziko.

Tři aktivně řízené fondy využívající ETF

V portfoliích fondů nabízených společností Pioneer Investments najdou investoři převážně nákladově příznivá ETF renomovaných správců. Investoři však na poplatcích příliš neušetří.

Volksbank Europa Invest

Fond se zaměřuje na akcie západoevropských firem. V období růstu akciových trhů překonal index i průměr konkurence. Po korekci na trzích výrazně ztrácí.

IKS Balancovaný dynamický

Středoevropský smíšený fond s dynamickou strategií. Od neutrální váhy dynamické složky 60 ?% se může výrazně odchýlit, a to oběma směry. Dlouhodobě dosahuje příznivého poměru výkonnost/riziko.

Vyhýbání se lítosti

Vyhýbání se lítosti je emoční odchylka od racionality, která se projevuje v odkládaní důležitých rozhodnutí. Lidé se bojí, že když přijmou jakékoliv rozhodnutí, budou ho při pohledu zpět litovat.

 

FOND SHOP 8/2009

Dobře jim tak, neměly mlžit

Většině korunových fondů peněžního trhu poklesl objem prostředků pod správou o čtvrtinu až polovinu. Klienti z nich utíkají. Říkám: dobře jim tak, neměly mlžit.

Naděje na lepší časy hnala akcie nahoru

Od začátku března si globální akcie připsaly 30 %. Investoři doufají ve stabilizaci světové ekonomiky. Optimismus se rozšířil i na dluhopisové trhy. Obrat ale může přinést výsledková sezóna.

Sporoinvest slibuje letos výkonnost 2,5 %

Portfolio manažeři v Investiční společnosti České spořitelny (ISČS) očekávají, že jejich fond peněžního trhu Sporoinvest v letošním roce zhodnotí prostředky podílníků nejméně o 2,5 %.

Peněžní fondy nejsou v jednom šiku

Poslední tři měsíce se výkonnost korunových peněžních fondů stabilizovala, v ročním horizontu však zůstává rozdílná. Investoři stahovali svůj majetek hlavně z "dynamičtějších" peněžních fondů.

Kreditní riziko bude i nadále vysoké

Riziko insolvence je u méně bonitních emitentů dluhopisů stále vysoké. Portfolio manažeři upřednostňují bezpečné dluhopisy. Současné ocenění dluhopisů je však velmi atraktivní.

Od Brazílie až po Čínu

Rozvíjející se akciové trhy mají vysoký růstový potenciál, ale také značnou rizikovost. Příslušné akciové fondy a ETF investují buď globálně, nebo se omezují na užší skupinu zemí, nejčastěji BRIC.

Kdy budou akcie zpět na maximech

I kdyby nyní začaly akciové trhy růst rychlým tempem 20 % ročně nad inflaci, budou pro tuzemského investora v roce 2015 tam, kde již jednou byly v roce 2000. "Na svých" by byl po 15 letech.

Čtyři skupiny aktivně řízených fondů

ČP Invest nabízí investorům pasivně řízená portfolia složená z aktivně řízených fondů. Navržené investiční programy využívají pouze fondy vlastní investiční společnosti.

AXA Selection Opportunities

Investice fondu nejsou sektorově ani regionálně omezené. Portfolio manažer se snaží vyhledat nejlepší investiční příležitosti na trhu. Dnes fond investuje do ETF a ostatních fondů skupiny AXA.

Conseq Invest Dluhopisový

Investuje převážně do dluhopisů v koruně, doplňkově i ve zlotém, forintu nebo euru. Již několik měsíců převažuje dlouhé dluhopisy. Dařilo se mu do poloviny roku 2007, poté začal být podvýkonný.

Více tříd aktiv drží portfolio nad vodou

Diverzifikace portfolia mezi více tříd aktiv snižuje riziko ztráty, aniž by nutně omezila výkonnostní potenciál portfolia. Přínosy diverzifikace se zvyšují s rostoucí délkou investičního období.

 

FOND SHOP 6-7/2009

Finančním veletrhům se v Česku nedaří

I letos zamířila redakce FOND SHOPu do Vídně na odborný veletrh investičních a finančních produktů. Hlavním tématem byla finanční krize a ochrana majetku investorů.

Na trhy se vrátil mírný optimismus

Z makroekonomiky přicházela stále špatná data, ale ta byla očekávána. Vedle toho se ale překvapivě objevily pozitivní signály. Akcie a komodity reagovaly růstem, dluhopisy mírným poklesem.

Conseq rozšiřuje nabídku o fondy ING

O podílové fondy finanční skupiny ING Group rozšiřuje nabídku produktů největší nebankovní investiční manažer v České republice Conseq Investment Management.

Fonds professionell Kongress 2009

Finanční krize byla hlavním tématem setkání investičních profesionálů ve Vídni. V popředí zájmu byly fondy, které slibují ochranu investice v případě poklesu trhů i "ekologické" fondy.

Nejsme v krizi, ale v recesi

Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl doporučuje nyní investovat do dividendových akcií a kratších dluhopisů. Za velmi důležitý faktor pro další vývoj české ekonomiky považuje spotřebu domácností.

Sektor, který rozhoduje o trendu

Finanční akcie bývají nadvýkonné na býčím a podvýkonné na medvědím trhu. K investování do finančního sektoru lze využít fondy s globální alokací nebo fondy a ETF omezené jen na Evropu.

Zlato: cenové bubliny jako u akcií

Zlato trpí cenovými bublinami a velmi dlouhými cykly stejně jako akcie nebo nemovitosti. Plní funkci uchovatele hodnoty, ale pouze na velmi dlouhých periodách. Ochrání ovšem před inflací.

Fénix sází i na fondy cizích správců

Komerční banka nabízí čtyři fondy fondů s různými investičními strategiemi. U všech fondů je dnes snížena akciová složka směrem k nejnižší povolené hranici.

Credit Suisse Select Balanced Fund

V portfoliu fondu je dnes podvážena dynamická složka, hlavně tituly z finančního sektoru. Fond dokázal dlouhodobě překonávat konkurenci, za indexem však stále zaostává.

ESPA Stock BRICK

Investuje do Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Korey. Akciové portfolio alokuje způsobem "shora dolů". V září a říjnu 2008 ztratil mnohem méně než konkurenti, přesto zůstává podvýkonný.

Smrt krásných fondů Oty i Pavla

Kombinace státem garantované jistiny, alikvotního úroku a denní likvidity občanských dluhopisů může mít negativní dopad na dluhopisové fondy, peněžní fondy, spořicí účty i stavební spoření.

 

FOND SHOP 5/2009

Kup a drž. Má ještě obhájce?

Nastal čas na podkopnutí spodní cihly a změnu paradigmatu? Je strategie kup a drž mrtvá?

Akcie propadají stále hlouběji

Akciové indexy v USA a Evropě klesly na úrovně z roku 1997. Pesimismus ohledně budoucnosti na trzích roste. Eurozóna a Velká Británie snížily úrokové sazby na historická minima.

Kdy portfolia vyrovnají ztráty?

Investoři budou muset čekat alespoň 3 až 6 let než budou ztráty v portfoliích vyrovnány. Vyplývá to z průzkumu mezi 1 200 investičními poradci.

Měnové zajištění začíná být na obtíž

Měnově zajištěné korunové fondy zažily svůj zlatý věk do poloviny minulého roku, než koruna začala oslabovat. Nyní je jejich tříletá výkonnost většinou horší než u měnově nezajištěné konkurence.

Zlato láká zklamané investory

Zájem o bezpečná aktiva je dnes vysoký. Vzhledem k enormnímu zadlužování států a obavám z inflace by si zlato mělo udržet vysokou hodnotu i v následujících měsících.

Krize infrastruktuře pomohla

Akcie ze sektorů infrastruktury se v krizovém období propadly méně než nevyhraněné globální akcie. Dostupné infrastrukturní fondy zohledňují rozvíjející se trhy, ETF spíše vyspělé trhy.

Warranty: Když jde o všechno

Během týdne lze vydělat desítky procent, ale i vše ztratit. Znakem warrantů je páka - pohyb ceny podkladového aktiva o jedno procento znamená pohyb ceny warrantu až o desítky procent.

Pět aktivně řízených mixů ISČS

Investiční společnost České spořitelny spravuje pět profilových fondů. Nabídka uspokojí všechny typy investorů. Konzervativní mixy investují především do fondů vlastní finanční skupiny.

Obezřetná strategie přinesla ovoce

V tomto článku srovnáváme fondy ING International Czech Bond, ISČS Sporobond, ČSOB Bond mix, Raiffeisen Český dluhopisový fond.

Všechny sektory padaly

Za poslední rok ztratily akcie firem obchodovaných na evropských burzách více než 43 %. Nejvíce poklesly akcie firem z finančního sektoru. Stranou nezůstaly ani defenzivní tituly.

 

FOND SHOP 4/2009

Investiční letadla stále fungují

Poslední dobou není o investiční podvody nouze. Společným jmenovatelem všech odhalených podvodů je nabídka vysokého zhodnocení vkladu.

Další vlna paniky

Trhy ovládl útěk od rizika, zejména od akcií. Peníze směřovaly do státních dluhopisů, dolaru a zlata. Investoři se stahují ze střední a východní Evropy, kterou podle nich čekají těžké časy.

Velký zájem o ETF od Deutsche Bank

V únoru se začalo na Deutsche Börse obchodovat šest nových ETF db x-trackers, jejichž emitentem je Deutsche Bank.

Spořicím účtům doba svědčí

Korunové spořicí účty, které výhodně úročí nižší zůstatky, mají nyní úrokové sazby nad hladinou (očekávané) inflace. V dnešním tržním prostředí se tak stávají zajímavou konzervativní investicí.

Nové investiční produkty chystané na rok 2009

FOND SHOP se zeptal, jaké investiční produkty chystají banky a investiční společnosti pro letošní rok. Převládající odpověď: Poptávka je po konzervativních produktech. Riziko nikdo nechce.

Na šíři regionu záleží

Fondy a ETF na východoevropské akcie jsou velmi rizikové. Liší se v úrovni regionální diverzifikace. Ze sektorového pohledu investují nejvíce do energetiky, finančnictví a telekomunikací.

Jak snížit volatilitu pomocí akcií

Volatilitu konzervativního portfolia lze snížit přimícháním malého podílu záporně korelované dynamické složky nebo pravidelným rebalancováním. To může zvýšit i snížit výkonnost portfolia.

Podvod stál investory miliardy

Bernard Madoff vytvářel investiční modely osobně a byly zahaleny tajemstvím. Klienti nevěděli, jak jeho hedge fondy fungují. Zklamali zejména zprostředkovatelé do Madoffových fondů.

ČSOB středoevropský

Smíšený fond investující ve střední Evropě, především v České republice, Polsku a Maďarsku. Výkonností v posledních měsících překonal zbytek konkurence.

SGAM Fund Equities Global

Globální akciový fond investující na vyspělých trzích, který v současnosti převažuje necyklické sektory. O poloviny roku 2006 byl podvýkonný, má však nižší volatilitu než většina konkurence.

Ceny nemovitostí míří celosvětově dolů

V uplynulých 10 letech rostly ceny nemovitostí v globálním měřítku nezdravě rychlým tempem 10 % ročně. Nyní se trend obrací. Po růstu nastupuje pád. ČR není výjimkou.

FOND SHOP

Krize postihla i fondy peněžního trhu

Kreditní krize, která v minulých týdnech zasáhla finanční trhy, se promítá i do dosud bezpečného odvětví fondů peněžního trhu.

Evropské banky v problémech

První významnou evropskou bankou v problémech je belgicko-nizozemský koncern Fortis. Banku znárodnily země Beneluxu. Kolaps ohlásily i Hypo Real Estate Holding a B&B.

Portfolio manažeři zvýšili averzi k riziku

Podle zářijového průzkumu portfolio manažerů, který provádí měsíčně společnost Merrill Lynch, dosáhla averze manažerů k riziku desetiletého maxima.

Černý prapor nad finančním sektorem

Lehman Brothers, AIG, Merrill Lynch, Washington Mutual, Bradford&Bingley, Hypo Real Estate Holding a Fortis - seznam postižených finančních institucí narůstá.

Buďte transparentní

MiFID se snaží zavést poplatkovou transparentnost. Pokud jsou pobídky odůvodněné, a vy o nich transparentně řeknete klientovi, tak je můžete mít vysoké jak chcete, říká Jiří Heneberk.

Dluhy dusí Ameriku. Kdy se uzdraví?

Začíná bolestivá perioda oddlužování USA. Otázkou je, jak se to projeví na vývoji ekonomiky a budoucích ziscích firem. Akciový trh si zatím myslí, že silně negativně. Možná plýtvá pesimismem.

Čísla, která hýbou trhem

Některé makroekonomické údaje dokáží poslat ceny akcií či dluhopisů prudce dolů nebo je naopak vystřelit nahoru. Přinášíme seznam deseti ukazatelů s největším vlivem na trhy.

Kreditní riziko: z teorie do praxe

Bankrot banky Lehman Brothers zasáhl trh certifikátů. Získat důvěru investorů zpět bude obtížné. Lze očekávat, že Lehman Brothers není posledním emitentem, který se dostal do potíží.

Franklin European Small-Mid Cap Growth

Investuje do akcií malých a středních evropských společností. Používá alokační přístup "zdola nahoru". Převažuje britské akcie a sektory spotřebního zboží. Od roku 2005 je nadvýkonný.

Fortis L Fund Strategy Growth World

Dynamický smíšený fond. Při sledování tzv. chytrého benchmarku diverzifikuje své portfolio mezi různé regiony i odlišné třídy aktiv. V posledních pěti letech překonal většinu konkurence.

Peněžní fondy: Mohou za to korporáty

V týdnu od 15. září poklesly kurzy mnoha korunových fondů peněžního trhu. Podle portfolio manažerů za to mohou korporátní dluhopisy finančních institucí s delší splatností.

 

Vše je levné, ale jak dlouho bude?

Evropské a americké akciové indexy spadly tam, kde už jednou byly před deseti lety. V příručkách doporučovaný "dlouhý" investiční horizont pěti let pro akciové investice asi není dost dlouhý.

Koordinovaná akce v Evropě

Během druhého říjnového týdne ztratily akciové trhy více než 20 % hodnoty. V nominálním vyjádření to bylo 8 bil. dolarů. Evropa nakonec dospěla k dohodě o koordinované pomoci.

Fortis půjde pod křídla BNP Paribas

Francouzská bankovní skupina BNP Paribas převezme pod svá křídla dočasně znárodněné belgické a lucemburské bankovní divize Fortis.

Pomoc, zachraňte nás

Evropské banky si nechtějí půjčovat, vyschly jim všechny tradiční zdroje financování. Krize důvěry způsobila krizi likvidity a krizi solventnosti. Státy zachraňují bankovní sektor před kolapsem.

Zajištěné fondy finanční krizi unikají

Dluhopisová složka, jejíž úkolem je v zajištěných fondech chránit hodnotu investice na 100 % vložené částky v době splatnosti, plní svoji funkci. Její hodnota se nepropadla.

Název je jen marketing

Mělo by se jednat o produkty, které budou nyní investory přitahovat. Výkonnost fondů absolutní návratnosti je ale od začátku roku žalostná. Strategie nefungují. Výjimek je minimum.

Ukazatelé ambicí a úspěchu

Odchylka od benchmarku měří ambice portfolio manažera překonávat benchmark, informační poměr jejich úspěšnost. Sharpeho poměr udává výkonnost získanou proti jednotce rizika.

Proč poklesly nejbezpečnější fondy

Většina fondů peněžního trhu musí kvůli finanční krizi čelit klesajícím cenám krátkých dluhopisů, které drží v portfoliu. I tak jsou peněžní fondy stále nejbezpečnějším místem.

Credit Suisse Constellation Global

Globální akciový fond fondů, jehož investiční proces využívá kvalitativní analýzu. Portfolio je dobře regionálně a sektorově diverzifikováno. Fondu se dařilo na rostoucím trhu do roku 2006.

Pioneer Funds Strategic Income

Globální dluhopisový fond zacílený na dolarové dluhopisy. Duraci portfolia udržuje v rozpětí 4 až 6 let. Převažuje korporátní tituly. Do roku 2006 byl zřetelně nadvýkonný proti konkurenci.

O úspěchu rozhodnou pevné nervy

Akciové trhy jsou až 50 % ve ztrátě proti maximům z konce loňského roku. Situace je dramatická a zlepšení zatím není v dohledu. Přesto doporučujeme dodržet investiční strategii.

 

Koupeme se v krizi

Kreditní krize se vepíše do dějin černým písmem. Na akciových trzích stále probíhá krvavý masakr a investoři již jen rezignovaně sledují, jak ceny padají do hlubin.

Investoři se vrací zpět k dolaru

Akciové trhy se i nadále zmítají ve výprodejích. Jen za říjen propadl index S&P 500 o 25 %. Japonský trh je nejníže za posledních 26 let. Pod tlakem jsou i korunové státní dluhopisy.

Manažeři: Akcie jsou pod cenou

V říjnovém průzkumu portfolio manažerů provedeném společností Merrill Lynch se 69 % dotázaných domnívá, že světová ekonomika již vstoupila do recese.

Komodity na ústupu

Vlivem zpomalující poptávky ceny komodit výrazně propadly ze svých maxim. Do jisté míry se drží ještě zlato, které je v době aktuální krize vnímáno jako bezpečná investice.

Japonský vývoj v Evropě neočekávám

Dlouho trvající stagnaci ekonomiky a pokles cen akcií nelze vyloučit, nicméně jsem v tomto směru optimista, říká Marek Hatlapatka, hlavní analytik společnosti Cyrrus.

Dluhopisy s akciovým výnosem

Averze k riziku a výrazné rozšíření nadvýnosů, taková je aktuální situace na trhu dluhopisů s vysokým výnosem. Atraktivní výnos do splatnosti zcela vyvažuje vysoké riziko úpadkovosti emitentů.

Okamžitý ukazatel kreditního rizika

Kreditní rozpětí měří úvěrové riziko. To bývá u korporátních dluhopisů vyšší než u státních, liší se i mezi státními dluhopisy navzájem. Úvěrová krize prudce zvýšila existující kreditní rozpětí.

Opět v mínusu

Tržní hodnota aktiv v portfoliích penzijních fondů vlivem vývoje na finančních trzích klesá. Za první pololetí dosáhly penzijní fondy podle odhadů FOND SHOPu reálné výkonnosti mínus 1,5 %.

KB Akciový

Akciový fond zacílený na tituly z indexu PX. Při aktivním řízení portfolia převažuje nyní dividendové tituly proti finančním. Vůči benchmarku i širší konkurenci vykazuje nižší volatilitu.

WIOF Central Asian Opportunities

Akciový fond investující do střední Asie, především Kazachstánu. Nemá oficiální benchmark ani přímou konkurenci. Vůči akciovým fondům na východní Evropu je podvýkonný, ale i méně kolísavý.

Proměny fondů

Otevřené podílové fondy občas mění investiční strategii. Najednou má fond jiná podkladová aktiva a jinou rizikovost. Investor, který není ve střehu, může po čase zjistit, že má něco, co nechtěl.

 

Trhy čekají, co bude Obama skutečně dělat

Po zvolení Baracka Obamy prezidentem USA propadly americké akciové indexy o několik procent. Bez ohledu na výsledky voleb pokračovaly akcie v již rok trvajícím sestupném trendu.

Měsíc říjen vešel do dějin

Snižování sazeb centrálních bank pokračuje. Překvapení jsou na denním pořádku. ČNB se nečekaně rozhodla pro snížení o 75 bazických bodů. Evropské banky žádají vlády o kapitál.

WIOF hromadně slučuje fondy

Společnost WIOF (World Investment Opportunities Funds) se rozhodla hromadně sloučit některé fondy a přejmenovat přitom dva z přejímajících fondů.

Východní Evropu čeká výrazné zpomalení ÚPLNÉ ZNĚNÍ

Názor, že finanční krize střední a východní Evropu nezasáhne, se ukázal jako lichý. Tento region bude jedním z nejhůře postižených. Mezi jednotlivými zeměmi jsou ale velké rozdíly.

Kreditní trh vzhůru nohama

Největší problémy a úpadky zaznamenaly dluhopisy společností s ratingem AA a lepším, říká Jan Barta, generální ředitel ČSOB Investiční společnosti.

Útěk od rizika se projevil

Akcie rozvíjejících se trhů ztratily za poslední rok více než polovinu své hodnoty. Investoři se vyhýbají rizikovým aktivům. Akcie rozvíjejících se trhů ovlivňuje i pokles cen surovin a energií.

Není ochrana jako ochrana

Depozitní a investiční produkty mají v ČR různou úroveň ochrany proti ztrátě. Ty nejbezpečnější spadají do zákonného pojištění vkladů. Větší bezpečí jde ale na úkor výnosnosti nebo likvidity.

Když je hranice prolomena

Bonusové certifikáty jsou mezi investory nejoblíbenější, za aktuálních podmínek ale přestávají plnit svoji funkci. Převážná většina těchto certifikátů prolomila ochrannou bariéru.

HSBC Asia Pacific ex Japan High Dividend

Akciový fond investující do východní Asie s výjimkou Japonska. Zaměřuje se na velké a stabilní dividendové společnosti. Sleduje širokou diverzifikaci. Proti konkurenci vyniká nízkou volatilitou.

ESPA Stock Europe Property

Investuje do akcií západoevropských nemovitostních společností. Největší váhu v portfoliu mají britské a francouzské akcie. Dlouhodobě se drží benchmarku, nezaostává ani za konkurencí.

Krize drtí české státní dluhopisy

Během října se znenadání propadla cena českých státních dluhopisů o 5 %. Zahraniční investoři utíkali z regionu, jež považují za rizikový. Dluhopisové fondy jsou v mínusu.

 

Banky nevyložily všechny karty

Ještě v létě to vypadalo, že americké banky krizi překonají a nejhorším důsledkem budou jen škrty v bilancích. Nyní je jisté, že krize je daleko hlubší.

Na řadu přišly velké americké banky

Americký bankovní a finanční sektor se otřásá v základech. O ochranu před věřiteli požádala investiční banka Lehman Brothers a pojišťovna AIG požádala Fed o krátkodobý úvěr 40 mld. dolarů.

Nový emitent ETF na Deutsche Börse

V září se v segmentu Xetra na Deutsche Börse objevilo 27 ETF od nového emitenta ComStage, dceřiné společnosti Commerzbank, a jedno ETF z řady db x-trackers od Deutsche Bank.

Eurozóna na vodě

Recese nyní překvapivě hrozí eurozóně. Na vině je propojenost světového finančního systému, zaměření ECB na boj s inflací a silné euro. První dva faktory budou směrodatné i nadále.

Komodity: Cesta vede vzhůru

Ceny komodit se v létě propadly. Důvodem byl strach ze světové recese a poklesu poptávky. Růst cen komodit bude brzy obnoven, ve středním horizontu mohou pouze růst, tvrdí odborníci.

Dluhopisy: Výnosy poklesnou

Trh eurových státních dluhopisů doznal znatelného oživení. Inflační tlaky jsou vysoké, ale větší vliv má hrozící recese. Vzniká tlak na ECB, aby snížila sazby.

Kdy požádat o důchod při přesluhování

Nelze spočítat, zda je výhodnější pracovat a pobírat důchod nebo žádost o důchod odložit a poté pobírat důchod vyšší. Člověk neví, kdy zemře. Pro lepší orientaci poslouží modelové příklady.

Akciový titul, značka: levně

Akciové společnosti Immofinanz a Immoeast ztratily za poslední rok a půl více než 50 % své burzovní hodnoty. Kupci se zcela vytratili. Není ale právě nyní vhodný čas nakupovat?

ING (L) Invest Global High Dividend

Akciový fond s globální alokací, který se zajímá o velké společnosti a vysoký dividendový výnos. Od benchmarku se může značně odchýlit. Proti konkurenci má dobrý poměr výkonnost vs. riziko.

Raiffeisen Osteuropa Rent

Fond investující převážně do středoevropských a doplňkově do východoevropských státních dluhopisů. Snaží se držet blízko benchmarku. Proti konkurenci je nadvýkonný při růstu trhu.

Iracionalita: Hrozba i příležitost

Stádní chování individuálních investorů ovlivňuje ceny na trzích. Investoři, kteří rozumí cenové dynamice z toho mohou profitovat. Na dlouhých periodách, po započtení poplatků se to ale nedaří.

Dluhopisová euforie po tříleté stagnaci

Kdo před třemi lety investoval do domácích dluhopisů, dočkal se zklamání v podobě delší stagnace. Teprve v posledních dvou měsících korunové dluhopisy příjemně překvapily svým růstem.

Špatné vyhlídky pro finanční sektor

Bankovní sektor je stále pod tlakem. V následujícím čtvrtletí se očekávají nové odpisy ztrát. Trhům pomohl nečekaně silný růst americké ekonomiky a změna trendu dolaru.

Zajištěný fond 39 na energetické akcie

Do 27. října 2008 upisuje Česká spořitelna ESPA-ČS zajištěný fond 39. Tento zajištěný fond je veden v koruně, trvá 5 let a při splatnosti vyplatí výnos od 10 % do 37,5 %.

Amerika je odolnější

Levný dolar způsobil změnu v bilanci zahraničního obchodu USA. Americké zboží je konkurenceschopnější na zahraničních trzích. Euro je naopak ohroženo recesí v eurozóně.

Kup a drž se vyplatí, pokud to zvládnete

Akciové fondy většina lidí nakupuje až po období růstu, pak je po poklesu v panice prodá a vrátí se do nich opět po růstu. Výsledkem jsou ztráty, říká Petr Šimčák z Pioneer Investments.

Tříletá výkonnost během dvou měsíců

ČNB nastartovala domácí dluhopisy k prudkému růstu. Ceny vyskočily během dvou měsíců o 6 %. Důvodem jsou obavy z ochlazení ekonomiky a částečně i silná koruna.

Pouze pro zkušené

Hedge fondy umí efektivně zvládat medvědí trhy, na býčím trhu však bývají podvýkonné. Přestože v minulosti vykázaly nízkou volatilitu, nejsou vhodné pro konzervativní investory.

Nákladovost některých IŽP opět šokuje

Poslední aktualizace ukazatele TANK informuje o tom, která investiční životní pojištění dostupná na trhu jsou méně drahá než jiná. TANK měří celkovou nákladovost investiční složky produktu.

ČSOB - dynamický fond

Smíšený fond fondů. Sleduje alokaci mezi akciovou a dluhopisovou část v poměru 80:15. Drtivou většinu portfolia investuje do fondů KBC. Je podvýkonný, ale zajišťuje měnové riziko.

ČP Invest Zlatý fond

Fond s ojedinělou strategií, který kombinuje akcie společností těžících zlato a ETF nebo indexové certifikáty na ceny drahých kovů i jiných komodit. Měnová rizika zajišťuje do koruny.

Budiž pořádek ve srovnávání fondů

Evropská asociace fondů a asset managementu představila projekt, kterým hodlá sjednotit dosavadní nejednotná pravidla pro zařazování fondů do kategorií.

Dluhopisová euforie po tříleté stagnaci

Kdo před třemi lety investoval do domácích dluhopisů, dočkal se zklamání v podobě delší stagnace. Teprve v posledních dvou měsících korunové dluhopisy příjemně překvapily svým růstem.

Špatné vyhlídky pro finanční sektor

Bankovní sektor je stále pod tlakem. V následujícím čtvrtletí se očekávají nové odpisy ztrát. Trhům pomohl nečekaně silný růst americké ekonomiky a změna trendu dolaru.

Zajištěný fond 39 na energetické akcie

Do 27. října 2008 upisuje Česká spořitelna ESPA-ČS zajištěný fond 39. Tento zajištěný fond je veden v koruně, trvá 5 let a při splatnosti vyplatí výnos od 10 % do 37,5 %.

Amerika je odolnější

Levný dolar způsobil změnu v bilanci zahraničního obchodu USA. Americké zboží je konkurenceschopnější na zahraničních trzích. Euro je naopak ohroženo recesí v eurozóně.

Kup a drž se vyplatí, pokud to zvládnete

Akciové fondy většina lidí nakupuje až po období růstu, pak je po poklesu v panice prodá a vrátí se do nich opět po růstu. Výsledkem jsou ztráty, říká Petr Šimčák z Pioneer Investments.

Tříletá výkonnost během dvou měsíců

ČNB nastartovala domácí dluhopisy k prudkému růstu. Ceny vyskočily během dvou měsíců o 6 %. Důvodem jsou obavy z ochlazení ekonomiky a částečně i silná koruna.

Pouze pro zkušené

Hedge fondy umí efektivně zvládat medvědí trhy, na býčím trhu však bývají podvýkonné. Přestože v minulosti vykázaly nízkou volatilitu, nejsou vhodné pro konzervativní investory.

Nákladovost některých IŽP opět šokuje

Poslední aktualizace ukazatele TANK informuje o tom, která investiční životní pojištění dostupná na trhu jsou méně drahá než jiná. TANK měří celkovou nákladovost investiční složky produktu.

ČSOB - dynamický fond

Smíšený fond fondů. Sleduje alokaci mezi akciovou a dluhopisovou část v poměru 80:15. Drtivou většinu portfolia investuje do fondů KBC. Je podvýkonný, ale zajišťuje měnové riziko.

ČP Invest Zlatý fond

Fond s ojedinělou strategií, který kombinuje akcie společností těžících zlato a ETF nebo indexové certifikáty na ceny drahých kovů i jiných komodit. Měnová rizika zajišťuje do koruny.

Budiž pořádek ve srovnávání fondů

Evropská asociace fondů a asset managementu představila projekt, kterým hodlá sjednotit dosavadní nejednotná pravidla pro zařazování fondů do kategorií.

Půjčky na spotřebu

Z rozhovoru s finančním specialistou Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Michalem Kebortem, který přinášíme v rubrice ROZHOVOR, vyplynulo, že největším aktuálním problémem jsou spotřebitelské úvěry v kombinaci s finanční nevzdělaností obyvatel.

Ropa: 126 dolarů za barel

Cena americké lehké ropy WTI (West Texas Intermedite) překročila hranici 126 dolarů za barel. Evropská ropa Brent pokořila hranici 125 dolarů. Vysoká cena ropy negativně ovlivňuje akciové trhy. Za růstem ceny stojí vysoká poptávka, obavy z dodávek a spekulativní nákupy investičních fondů.

Nové fondy reagují na nestálé trhy

Nabídka nově distribuovaných podílových fondů na českém trhu se rozšířila o pětici fondů Pionner Investments a jeden fond z nabídky Raiffeisenbank. Mezi nově nabízenými fondy Pioneer má zajímavou strategii Pioneer Funds - Commodity Alpha.

ETF kradou fondům klienty

Exchange traded funds (ETF) jsou nejlevnější investiční nástroje dostupné drobným investorům. To je hlavní příčina stojící za jejich úspěchem. Výsledky analýz na téma "Proč je důležité držet poplatky nízko" se dostávají ke stále většímu počtu investorů.

Lichvářská mafie útočí

Na Sdružení obrany spotřebitelů se lidé obracejí nejčastěji v souvislosti se spotřebitelskými úvěry. Začínají se nebezpečně množit případy účelové novodobé lichvy (loan-sharkingu). Na dotazy FOND SHOPu odpovídal finanční specialista SOS Michal Kebort.

Dluhopisy s vysokým výnosem

Propad cen na konci loňského roku a na začátku letošního roku nepostihl jen akciové trhy, o kterých se nejvíce mluvilo, ale projevil se i na trhu dluhopisů. Díky rozšiřování nadvýnosů trpěly dluhopisy s vysokým výnosem (high yield).

Hypotéku s IŽP raději delší

U kombinace hypotéky s investičním životním pojištěním (IŽP) se průběžně splácí úroky, jistina je splacena až na závěr z výnosů IŽP. Konstrukce dává smysl pokud peníze investované na kapitálových trzích vydělají ve stanoveném horizontu víc, než činí úroky z úvěru plus poplatky.

Korunové certifikáty v KB

V private bankingu jsou v Komerční bance nabízeny zajímavé investiční certifikáty. Letos na jaře přišly na trh dva korunové garantované, jež poutají pozornost podkladovými aktivy. Index evropských akcií SGI WISE Long/Short i fond hedge fondů Turquoise si historicky vedly dobře.

ČSOB akciový mix

Fond netradičně kombinuje české a světové akcie. České akcie v současnosti převažuje proti americkým. Korunová výkonnost fondu je při zajištění měnového rizika velmi dobrá. Výhodou je i velký objem majetku pod správou, nevýhodou relativně vysoký manažerský poplatek 2 %.

Credit Suisse Bond Fund Emerging Markets

Fond investuje hlavně do státních dluhopisů rozvíjejících se zemí. V rámci nové aktivní strategie silně převažuje tři vybrané země a upřednostňuje spekulativní dluhopisy s vysokým výnosem. Portfolio manažerem je Rafael Kassin, který prosazuje velice aktivní řízení.

(Ne)užitečné infolisty fondů

Infolisty, tzv. factsheety, podílových fondů mají různou kvalitu. Každá investiční společnost je zpracovává trochu jinak. Infolisty některých fondů jsou užitečnější než jiné. Nejužitečnější factsheety mají podle analýzy FOND SHOPu fondy Credit Suisse, HSBC a Pioneer Investments.

 

Jsou dnes akcie levné nebo drahé?

Za předpokladu, že věříme, že cenu akcie určuje její fundamentální hodnota, nejsou dnes akcie ani levné, ani drahé. Ukazatel P/E (cena akcie/zisk na akcii) na úrovni 14 (FTSE World Index ke konci února 2008) je přece dlouhodobý průměr.

 

Inflace v Evropě znovu vzrostla

Ceny komodit krátkodobě poklesly, což podpořilo dolar. Makroekonomická data z USA ale znovu snížila důvěru v americkou měnu. Dluhopisy na konci měsíce ztratily. Finanční sektor se nadále "topí" v problémech, což ovlivňuje negativně celý akciový trh.

 

Manažeři fondů převažují hotovost

Podle březnového průzkumu společnosti Merrill Lynch provedeného mezi manažery podílových fondů se podstatně snížila jejich chuť riskovat. Dokládá to i rekordně vysoký 42% podíl manažerů, kteří uvedli, že ve svých fondech při současných medvědích trzích převažují hotovost.

 

Evropské cihly v tandemu

I když situace není tak kritická jako v Americe i evropské nemovitosti se dostávají pod tlak. První příznaky problémů se v Evropě projevily na kurzech akcií nemovitostních společností, které ztratily v průběhu posledního roku 35 % hodnoty (index EPRA Europe).

 

Obliba certifikátů se zvyšuje

Používají je aktivní i pasivní investoři, rizikoví i konzervativní. Zájem je o všechny typy certifikátů - indexové, diskontové, bonusové, garantované i turbo a knock out. Nepřevažuje jeden typ. Totéž platí i o podkladových aktivech, žádané jsou indexy i jednotlivé akcie.

 

S vyšší dávkou rizika

Smíšené neutrální a dynamické fondy v CZK. Tato skupina fondů nabízí vyšší dávku rizika i výnosového potenciálu oproti konzervativním smíšeným fondům, které jsme srovnávali v minulém čísle časopisu. Smíšené fondy s neutrálními a dynamickými alokacemi jsou více převáženy do akcií.

 

Není peněžní fond jako peněžní fond ÚPLNÉ ZNĚNÍ

Fondy peněžního trhu by standardně neměly zažít zvýšenou volatilitu ani větší pády. Během kreditní krize však k poklesům došlo i u nich. Některé eurové a dolarové fondy peněžního trhu propadly v posledním čtvrtletí až o několik procent.

 

Jak řešit "riziko" dlouhého věku

Řízení soukromého investičního majetku v distribuční fázi (tj. klientům v důchodu) se stává žádanou službou. Jedním z řešení je koupě doživotní anuity. Dělí se na fixní a variabilní. Obě mají nevýhody. Pro fixní je nebezpečím inflace. Variabilní jsou spojeny s vysokými skrytými poplatky.

 

ABN Amro US Opportunities

Fond amerických akcií se strategií absolutní návratnosti. Dosáhl mimořádné nadvýkonnosti. Portfolio alokuje stylem shora dolů podle sektorů. Aktuálně převažuje sektor materiálů. Svojí agresivní strategií se výrazně odchyluje od benchmarku.

 

Conseq Invest Akciový

Fond s hodnotovou strategií zaměřený na polské, maďarské a české akcie. Výkonností se blíží benchmarku. Plusem je mírně nižší volatilita. Sektorově momentálně převažuje bankovnictví a podvažuje energetiku. Výhodou je vysoký objem majetku pod správou a nižší minimální investice.

 

Profil sítě Fincentrum

Finanční poradci z Fincentra v loňském roce sjednávali zejména životní pojištění (38,3 % produkce měřeno počtem sjednaných smluv) a penzijní připojištění (24,6 %). Největší růst zájmu klientů je o investiční produkty a hypotéky.

1
Nejlevnější povinné ručení
Reklama zdarma, zvýšení návštěvnosti
Peněžní fondy Dluhopisové fondy Smíšené fondy Akciové fondyPojištění osob Finanční poradna
Kapitálové životní pojištění Investiční životní pojištění Rizikové životní pojištění Úvěrové životní pojištění
Důchodové pojištění Úrazové pojištění Pojištění majetku Pojištění bytů a rodinných domků Pojištění chalup a chat Pojištění domácností Peníze Výpočty kalkulačky
Rust

Rust

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one